Čína potvrdila závazek dosáhnout klimatické neutrality do roku 2060. Podle některých je tento cíl nedostatečný
Čína předložila svůj aktualizovaný vnitrostátně stanovený příspěvek obsahující politiky a cíle, kterými chce země přispět k Pařížské klimatické dohodě. Čína potvrdila již dříve oznámené závazky dosáhnout vrcholu emisí CO2 do 2030 a klimatické neutrality do roku 2060. Podle některých ale závazky Číny nejsou dostačující k omezení oteplování pod 1,5 °C.
Čína před zahájením klimatické konference COP26 zveřejnila svůj aktualizovaný vnitrostátně stanovený příspěvek (angl. Nationally Determined Contributions – NDC). Jedná se o národní plán obsahující opatření, politiky a konkrétní cíle v oblasti klimatu.
Tyto plány předkládají jednotlivé státy v rámci dosažení cílů stanovených v rámci Pařížské dohody. Od států bylo vyžadováno předložení tohoto plánu právě před nyní probíhajícím COP26. První NDC Čína zveřejnila na podzim roku 2016 a nyní ho aktualizovala.
Čína je největším spotřebitelem energie na světa a zároveň největším emitentem CO2. Její závazky a jejich reálné plnění tedy budou klíčové pro snížení globálního oteplování. Podle zprávy zveřejněné Programem OSN pro životní prostředí by při efektivní implementaci aktuálně oznámených politik a splnění závazků vedlo k oteplení o 2,2 °C. Muselo by tak například dojít k dosažení klimatické neutrality EU, která oznámila, že tak chce učinit do 2050, USA do 2050 a právě Čínou do roku 2060.Plán obsahuje konkrétní cíle, ale není jich mnoho
Aktualizace čínského NDC potvrzuje cíl dosáhnout vrcholu emisí uhlíku do roku 2030 a klimatické neutrality Číny do roku 2060. Ve srovnání s první verzí předloženého NDC došlo k určitému posunu, nicméně podle některých je plán stále příliš nekonkrétní a chybí mu důležité detaily. Postrádá například konkrétní informace a harmonogram útlumu využívání uhlí.
Plán pouze obsahuje informaci, že Čína chce v letech 2021-2024 nárůst spotřeby uhlí významně omezit a následně v letech 2025-2030 využívání uhlí postupně snižovat. Chybí také cíl snížení emisí před rokem 2030 a následná rychlost poklesu po tomto roce.
Mezi konkrétní cíle patří snížení emisní intenzity čínského hospodářství na jednotku HDP o 65 % do 2030 ve srovnání s rokem 2005. Dále zvýšení podílu nefosilních paliv v primární spotřebě energie na zhruba 25 % (v roce 2019 přibližně 12,5 %) a dosáhnout více než 1 200 GW v instalovaném výkonu větrných a solárních elektráren .
Mohlo by vás zajímat:
No tak Čína se zavázala k růstu emisí do roku 2030 a má 9 let v klid , pak jak jí bude docházet uhlí , tak ho bude nahrazovat jádrem a OZE, zatím-co my si tady likvidujeme vlastní energetiku a smažíme se ve vlastní šťávě.
Uvažovat o tom, že Číně dojde uhlí je jako, že dojde voda v moři. Má ho aspoň na 200 let. Nicméně pokud postaví JE tempem co jede, asi bude moci uhlí omezovat.
Podle odhadů má Čína možná 1 bilion tun uhlí, takže ho má skutečně velmi mnoho jenže z tyto zásoby nejsou ekonomicky těžitelné, protože uhlí se nachází příliš hluboko. Ekonomicky těžitelných zásob je asi na 30 let ( asi 1/10 celkových zásob) a je velmi nepravděpodobné, že by Čína těžila toto drahé uhlí - proč když energii může levněji vyrábět v jaderných el. a obnovitelných zdrojích. S regulací sítě díky výstavbě vodních elektráren, která pokračuje grandiózním způsobem mít problémy nebude a poušť Gobi mám v Číně rozlohu něco kolem 1 mil km2, na tu poušť svítí tak 1500kWh /m2 ročně kdyby využili jen 100kWh m2 ročně pak je roční výroba asi 10 mil TWh to je 400x roční světová spotřeba el. energie..... Takže oni mohou klidně celou zemi zásobovat jen zlomkem plochy "svojí" pouště....
Čínským bolševikům nevěřím ani slovo. Oni si podřezávat větev pod sebou nebudou. Jen čekají až se Evpropa ekonomicky položí a pak budeme pro ně jen montovna s levnou pracovní sílou.
Na klimatickou konferenci do Glasgow nepřijeli šéfové států BRICS /Čína,Indie, Rusko, Brazílie/ + Turecko, které mají 40 % světového obyvatelstva. Tím daly najevo, že nebudou následovat duševně nemocnou Gretu Thurnbergovou v devastaci svých ekonomik. A to je dobře.
Greta je oběť snahy Soroše a spol. o devastaci ekonomiky, kteréhož děje umí využít k odklonění. A protože se mu to daří v západní civilizaci, která má taky při katastrofě co levně nabídnout, tak tam.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se