Trump odvolal pravidlo stanovené Obamou pro výstavbu uhelných elektráren

DomůEnergetika v zahraničíTrump odvolal pravidlo stanovené Obamou pro výstavbu uhelných elektráren

Prezident Spojených států amerických Donald Trump odvolal klimatické pravidlo, které stanovil jeho předchůdce Barack Obama. Pravidlo se vztahovalo na výstavbu nových uhelných elektráren. Nové uhelné elektrárny budou muset splňovat vyšší nároky na účinnost.

Změna amerického prezidenta Donalda Trumpa je převážně symbolická. Přesto vysílá silný signál. Investoři ve Spojených státech amerických nebudují nové uhelné elektrárny, protože spalování zemního plynu je v současné době levnější a vytváří méně znečištění. Obnovitelné zdroje podíl uhlí na výrobě elektrické energie dále snižují.

Pravidlo prezidenta Obamy pro nové uhelné elektrárny bylo cílem kritiky už od zavedení. Pravidlo vyžadovalo vybudovat technologie zachycující oxid uhličitý (CCS – Carbon Capture and Storage), které jsou však stále pouze v experimentální fázi a nepoužívají se v komerčním měřítku. Nové pravidlo se stále zaměřuje na ekologizaci provozu, ale formou zvyšování účinnosti výroby elektrické energie.

Andrew Wheeler z americké Environmental Protection Agency (EPA) uvedl, že Obamova administrativa tento požadavek vydala neopodstatněně. Wheeler uvedl, že požadavek zapůsobil zcela opačně a nové rozhodnutí o zvyšování účinnosti provozu naopak povzbudí opětovné budování nových uhelných elektráren.

Vlastní ekonomická analýza agentury EPA je ovšem v rozporu s tímto tvrzením. Analýza dochází k závěru, že zrušení nebude mít požadovaný efekt. V současné době se v USA budují pouze plynové elektrárny, protože zemní plyn je ekonomicky výhodnější.

David Doniger, ředitel pro klimatické změny v Natural Resources Defense Council, uvedl, že tento krok bude příští generací posuzován velice negativně.

„Provoz velkých uhelných elektráren bez zachytávání a ukládání uhlíku je katastrofou pro klima. Potřebujeme rychlé a rozhodné kroky k potlačení nebezpečných změn klimatu,“ uvedl David Doniger.

V letošním roce se očekává, že spotřeba uhlí v USA bude nejnižší od roku 1979. Spotřeba uhlí v USA klesla od svého vrcholu v roce 2007 o 44 %.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...