NZÚ, kotlíkové dotace a čistá mobilita. Brabec jednal s rakouským protějškem

DomůŽivotní prostředíNZÚ, kotlíkové dotace a čistá mobilita. Brabec jednal s rakouským protějškem

Ministr životního prostředí Richard Brabec projednal minulý týden se svým rakouským protějškem Andrä Rupprechterem energetické úspory a dotační programy na jejich podporu. Jednání bylo dále zaměřeno na ochranu ovzduší, kotlíkové dotace, čistou mobilitu a na pokračující ratifikaci Pařížské klimatické dohody

Ministr Brabec se setkal s rakouským ministrem zemědělství, lesnictví a životního prostředí Andrä Rupprechterem. Během dvoudenní návštěvy Prahy ministři projednali oblasti jako energetické úspory, dotační programy na jejich podporu, ochranu ovzduší a kotlíkové dotace nebo zkušenosti se zaváděním čisté mobility.

Ministr Brabec mimo jiné zmínil aktuální úspěšnost kontinuálních výzev programu Nová zelená úsporám (NZÚ) pro rodinné domy v celé České republice a bytovky na území hlavního města Prahy.

„Výzva pro rodinné domy jede na plné obrátky. K začátku června na Státní fond životního prostředí ČR dorazilo 5 182 žádostí za více než jednu miliardu korun. Zájem ze strany žadatelů nás jen utvrzuje v tom, že jsme program nastavili správně,“ řekl Brabec.

Podle Ministerstva životního prostředí bylo od zahájení NZÚ v roce 2014 proplaceno Státním fondem životního prostředí ČR celkem 6 262 žádostí za téměř 710 milionů korun.

Obrovský zájem o kotlíkové dotace

V rámci kotlíkových dotací mají žadatelé možnost získat finanční prostředky na výměnu kotlů v rodinných domech a návazná (finančně méně náročná) opatření na snížení energetické náročnosti budovy (tzv. mikroenergetické úpravy).

Z částky maximálně 150 tis. Kč mohou občané získat až 85 % ve formě dotace, tedy maximálně 127,5 tis. Kč. Do roku 2020 má být v rámci kotlíkových dotací rozděleno 9 mld. Kč.

Pro první výzvu, kterou kraje pro občany vyhlásili v průběhu loňského podzimu, je připravena alokace 3 mld. Kč.

„Zájem byl po celé zemi tak obrovský, že třímiliardová alokace je téměř vyčerpána. Vyzvali jsme kraje s tím, že čím dříve ji dočerpají a vyhodnotí projekty, o to dříve můžeme jednat s Evropskou komisí a tím pádem i vyhlásit další výzvu. Některé kraje dokázaly zareagovat a my předpokládáme, že vyhodnocení aktuální výzvy bude možné už letos na podzim. Proto v tuto chvíli vidím jako zcela reálné, že další výzvu pro kraje vyhlásíme už na začátku roku 2017,“ dodal Brabec.

V návaznosti na kotlíkové dotace projevil rakouský ministr zájem o výměnu zkušeností i formou společného přeshraničního projektu.

Kromě NZÚ a kotlíkových dotací diskutovali ministři také o zkušenostech s rozvojem čisté mobility. V této souvislosti ministr Brabec zmínil připravovanou výzvu na nákup vozidel s alternativními pohony pro kraje, obce a jimi zřízené organizace.

Výzva by měla být spuštěna na podzim a celková alokace by se měla pohybovat kolem 150 milionů korun. Předběžně je plánována dotace na nákup osobních a užitkových vozidel s dotací 50 tis. Kč na vozy s CNG, 100 tis. Kč na plug-in hybridy a 150 tis. Kč na elektromobily.