Obavy z negativního dopadu brexitu na britský trh s elektřinou narůstají

DomůElektřinaObavy z negativního dopadu brexitu na britský trh s elektřinou narůstají

31. ledna proběhne odchod Spojeného království z Evropské unie. U některých tzv. brexit vyvolává obavy z možných negativních dopadů na britský trh s elektřinou. Spojené království totiž z EU importuje nezanedbatelnou část elektrické energie. Informoval o tom portál Euractiv.

Vlastní výroba elektřiny ve Spojeném království v roce 2018 klesla o 1,6 %. Důvodem je postupné uzavírání uhelných elektráren, které prozatím nebylo plně kompenzováno nárůstem výroby z větrných elektráren.

Z toho důvodu vzrostly importy elektřiny a plynu, a to hlavně z Francie, Nizozemska a Irska. Importy tak aktuálně tvoří přibližně 40 % spotřebované energie. Odchod Spojeného království z jednotného trhu s elektřinou tak představuje riziko. Během přechodného období po 31. lednu budou i nadále platná stávající ustanovení a zástupci Spojeného království a EU se budou v mezidobí snažit uzavřít novou dohodu týkající se všech témat od energetiky až po bezpečnost.

Jsou obavy oprávněné?

Britský energetický regulátor Ofgem prohlásil, že nevidí důvod, proč by brexit měl vést k narušení toků elektřiny, nebo zemního plynu. V období vyšší poptávky by se ovšem Spojené království mohla dostat do problémů, protože bude až „na konci fronty“.

„Členské státy EU by mohly získat přednost,“ uvádíWeijie Mak, výzkumník společnosti Aurora Energy Research Ltd.

Existují obavy, že vyjednávání mezi Spojeným královstvím a EU nebudou úspěšná a povedou k nerovnosti a možnému návratu tarifů či kvót. Obchodování s elektřinou by se tak mohlo prodražit. Momentálně se s elektřinou obchoduje přes aukční mechanismus, který by brexitem mohl být narušen.

V současnosti se ovšem rozvíjí několik projektů, které lépe propojí  Spojené království s evropským kontinentem. Tyto projekty jsou vnímané jako klíčové pro energetickou bezpečnost země. Jejich přenosová kapacita je menší než 10 % zatížení tamní soustavy, ale jejich přínos by byl v umožnění vyrovnávání poptávky a nabídky.

„Interkonektory vám dají flexibilitu vybudovat více obnovitelných zdrojů (zejména větrných elektráren), protože si můžete koupit elektřinu, když vítr nefouká a prodat ji, když jí máte více než potřebujete,“ tvrdí Dutton, poradce v oblasti klimatické změny v think tanku E3G.