Domů
Elektřina
Zavedení kapacitního trhu v Itálii se zřejmě opozdí

Zavedení kapacitního trhu v Itálii se zřejmě opozdí

Spuštění nového kapacitního trhu v Itálii bude s velkou pravděpodobností odloženo o několik měsíců. Podle serveru ICIS se totiž Evropské komisi nelíbí některé části navrhovaného mechanismu, a to zejména způsob stanovování realizační ceny.

Mezi hlavní výtky unijního Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž patří zejména mechanismus pro vyhodnocování aukcí, způsob zapojení strany poptávky (demand side response), znevýhodňování přeshraničních účastníků či úroveň realizační ceny spolehlivostních opcí.

V případě kapacitních trhů, které fungují na základě spolehlivostní opce, účastníci obdrží kontrakt ve formě call opce, což pro zdroj znamená závazek poskytnout svůj výkon za předem stanovenou realizační cenu, tzv. „strike price“. V dobách cenových špiček objevujících se na trhu to zajišťuje, že cena elektřiny nevzroste do extrémních hodnot.

„Klíčová je úroveň realizační ceny. Nastavení ceny na úroveň nákladů spalovacích turbín by mělo přímý dopad na způsob, jakým jsou tvořeny ceny na spotovém trhu,“ řekl Pietro Baldovin, vedoucí italské pracovní skupiny u Evropské federace obchodníků s energií.

Model navrhovaný italským regulátorem AEEGSI by pro stanovení realizační ceny využíval jako referenční hodnotu náklady spalovacích turbín. Tento typ zdroje je totiž dle analýzy tamního provozovatele přenosové soustavy marginálním zdrojem elektrické energie v síti. Realizační cena opcí by se tak dle ICIS mohla pohybovat v rozmezí 80 až 90 EUR/MWh.

První aukce by měla odstartovat již letos

Právě ve výši realizační ceny komise zřejmě vidí největší problém, a tak zkoumá, zda by se nejednalo o nezákonnou státní pomoc. Tento způsob nastavení ceny účastníci trhu vnímají jako snahu zachránit italské plynové elektrárny, které se v posledních letech potýkají s výrazným propadem marží.

Podle subjektů působících na italském trhu, které oslovil server ICIS, některé společnosti v případě forwardových kontraktů pro rok 2018 počítají s možným dopadem kapacitního trhu na spotové ceny vzhledem k plánovanému nastavení systému.

Spuštění kapacitního trhu v Itálii bylo kvůli výtkám ze strany EU opakovaně odloženo. Neoficiální plány nicméně stále počítají s rokem 2018, přičemž první aukce by se měla konat v průběhu letošního roku.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Robert Malecký: ČEZ se musí rozdělit a částečně zestátnit
23. květen 2022, 06:50
Zestátnit velkou část ČEZ? Drahá legrace, na kterou se minoritní akcionáři těší
22. květen 2022, 11:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se