Domů
Elektřina
Zimní balíček Evropské komise může způsobit Polsku nemalé problémy
Zdroj: Pixabay.com

Zimní balíček Evropské komise může způsobit Polsku nemalé problémy

Legislativní balíček Evropské komise může zkomplikovat situaci v elektroenergetickém sektoru Polska, kdy by většina tamních uhelných zdrojů neměla vzhledem k přísnějším emisním limitům přístup na připravovaný kapacitní trh. Polský kapacitní trh by tak mohl přijít o 25 GW výkonu.

Součástí nového „zimního balíčku“ je i návrh na zavedení hranice pro nové i stávající zdroje, kdy by elektrárny vypouštějící více než 550 kg CO2 na vyrobenou megawatthodinu neměly možnost účastnit se kapacitních aukcí.

Polsko v současnosti připravuje zavedení vlastního kapacitního trhu, jehož model je inspirován mechanismem ve Spojeném království. Polská vláda by první aukci pro zajištění výkonu na rok 2021 chtěla realizovat již na konci letošního roku.

„V případě Polska to znamená, že bychom se do roku 2023, díky obdržené výjimce, museli zbavit 25 GW výkonu ve stávajících uhelných elektrárnách, jelikož nebudou splňovat standardy. Pro nás a další energetické společnosti v Polsku to znamená „být či nebýt“. Buďme upřímní, jedná se o 25 GW, které nemůžete nahradit 3 GW výkonu z propojení,“ řekl agentuře Platts Michal Smyk, zástupce ředitele pro strategii u společnosti PGE.

Podle současného návrhu komise by se opatření po vstupu v platnost týkalo nových zdrojů, přičemž na stávající polské zdroje by se díky výjimce vztahovalo až po pěti letech.

Podle Manon Dufourové z organizace E3G byl návrh do balíčku přidán až v pozdějším stádiu a protesty ze strany států jako Polsko, ve kterých výroba elektřiny závisí z velké části na uhlí, byly očekávané. Návrh podle Dufourové zřejmě nezůstane ve své současné podobě a dojde ke kompromisu.

Komentáře

(1)

energetik

18. leden 2017, 17:24

Polsko zaspalo a ujel jim vlak a teď brzdí celou Evropu v rozvoji a jejich emise škodí i daleko za hranice. Sice se teď trochu probírají, ale asi to nestihnou. Ale těší mne že překvapivě a výjimečně na místě Polska není ČR. Hlavně v tomto nevytvářet žádné výjimky a přitvrdit, EU je velmi měkká na postkomunistické státy s vysokou mírou korupce které jen hází klacky pod nohy a poučují ty vyspělé, demokratické a s liberálnějšími trhy.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.