ACEA: V loňském roce bylo v EU registrováno o 53 % více elektromobilů, v ČR dokonce o 82 %

DomůElektromobilitaACEA: V loňském roce bylo v EU registrováno o 53 % více elektromobilů, v ČR dokonce o 82 %

V České republice přibylo za rok 2018 celkem 703 elektromobilů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 82 %. Při započtení i tzv. plug-in hybridů lze na českých silnicích najít oproti roku 2017 celkem o 981 vozů s elektrickým pohonem více. 

Postupný rozvoj elektromobility v Evropě pokračoval nadále i v roce 2018. Oproti roku 2017 se v celé Evropské unii loni prodalo o cca 83 tisíc elektromobilů více a zhruba o 152 tisíc více plug-in hybridů. U obou typů pohonů se jedná o meziroční nárůst o více než třetinu.

Pozadu nezůstala ani Česká republika, kde se prodeje elektromobilů téměř zdvojnásobily. Oproti předchozímu roku se prodalo o 82 % více vozů s čistě elektrickým pohonem – celkové prodeje za rok 2018 dosáhly 703 kusů, oproti 387 kusům z loňského roku, jak vyplývá ze statistik Evropské asociace výrobců automobilů.

Ze statistik taktéž vyplývá, že v Evropské unii byly podstatně více preferovány vozy s benzínovým motorem oproti dieselu. Oproti roku 2017 poklesl počet registrovaných vozidel s dieselovým pohonem o celkem 18,3 %, naopak počet registrací benzínových vozů o 12,8 % vzrostl.

Statistiky kromě jiného ukazují, že trh s elektromobily a plug-in hybridy se v členských státech Evropské unie podstatně liší a to i při zohlednění velikosti jednotlivých států. Zatímco v některých státech se počty registrovaných elektromobilů pohybují v nižších stovkách, v jiných státech jde o desítky tisíc.

„Skokanem roku“ je Nizozemsko

S dostatečnou rezervou nejvyšší nárůst nově registrovaných elektromobilů zaznamenalo Nizozemsko. Zatímco v roce 2017 bylo registrováno necelých 9900 elektromobilů, v loňském roce již počet nových registrací přesáhl 26 500. Především v posledním čtvrtletí došlo k významnému nárůst – zaregistrováno bylo přes jedenáct tisíc vozů.

Vývoj v Nizozemsku, které má přibližně 17 milionů obyvatel, významně ovlivnila podpora místní vlády. Nejde přitom pouze o finanční pobídky a jiné formy zvýhodnění, ale i rozvoj infrastruktury. Dle informací z poloviny loňského roku bylo na silnicích Nizozemska cca 25 000 elektromobilů, přičemž počet nabíjecích míst byl ještě o 10 000 vyšší.