EasyJet chce do 10 let dostat do vzduchu elektřinou poháněné dopravní letadlo

DomůElektromobilitaEasyJet chce do 10 let dostat do vzduchu elektřinou poháněné dopravní letadlo

Britská letecká společnost EasyJet oznámila partnerství s americkým startupem Wright Electric, ze kterého by mělo vzejít dopravní letadlo poháněné elektřinou schopné přepravit až 120 osob. Elektrický pohon má společnosti mimo jiné pomoci snížit palivové náklady, které tvoří podstatnou část výdajů leteckých společností.

Bateriemi poháněný elektrický letoun má nabídnout dolet 335 mil (540 km). Přestože se nejedná o žádnou závratnou hodnotu, dolet by měl být dostatečný pro přepravu zhruba pětiny pasažérů společnosti, jejíž lety trvají v průměru dvě hodiny. Letadla by tak mohla létat například z Londýna do Paříže, Bruselu, Amsterdamu, Kolína nad Rýnem nebo Glasgow. Kromě úspory na palivových nákladech by elektrický pohon měl rovněž pomoci v omezení emisí a hluku.

„Stejně jako jsme to viděli u automobilového průmyslu, i letecký průmysl se bude poohlížet po elektrické technologii, aby jsme omezili svůj dopad na životní prostředí. Poprvé v historii si tak dovedeme představit budoucnost bez leteckého paliva a jsme nadšeni, že se na tom můžeme podílet. Nyní je to spíše otázkou kdy, a ne jestli, budou létat elektrická letadla na krátké trasy.“

Carolyn McCall, výkonná ředitelka EasyJet

Startup Wright Electric byl založen v roce 2015 americkým podnikatelem Jeffreym Englerem a návrhářem elektrických letadel Chipem Yatesem. Společnost již vyvinula prototyp dvoumístného elektrického letadla a v současné době pracuje s několika leteckými společnostmi, včetně EasyJet, na přeměně letounu na 120místné dopravní letadlo.

Za projektem stojí silní finanční partneři

Britský přepravce se na partnerství nicméně nebude podílet finančně, ale místo toho americké společnosti poskytne poradenství a odborné znalosti z oboru, které jí mají umožnit vyvinout komerční letadlo s bateriovým pohonem. Finanční pomoc naopak přislíbily například Harvardská univerzita nebo technologický inkubátor Y Combinator, který se podílel na úspěšných projektech jako AirBnB nebo Dropbox.

Zdroj úvodní fotografie: EasyJet