Ekologické organizace viní Španělsko z obcházení EU ETS dovozem elektřiny z Maroka

DomůEmise CO2Ekologické organizace viní Španělsko z obcházení EU ETS dovozem elektřiny z Maroka

Nová propojení se severem Afriky za účelem dovozu elektrické energie do Španělska údajně nabourává podstatu EU ETS. Na tuto skutečnost upozornila minulý týden koalice španělských environmentálních organizací. 

Španělsko dle otevřeného dopisu, adresovaného tamnímu ministrovi pro ekologický rozvoj a evropskému komisaři pro energetiku a ochranu klimatu Ariasi Cañetovi, od loňského roku „masivně“ dováží energii produkovanou z černouhelných elektráren v Maroku.

Od července 2018 do konce března 2019 údajně Španělsko importovalo ze severu Afriky na 687 GWh elektrické energie, což je téměř 10 % veškeré importované energie. Číslo vzrostlo z původních 3 GWh v roce 2017. Dle organizace toto odpovídá 471 000 tunám CO2 a zhruba 9,4 milionům eur na emisních povolenkách. Do loňského léta přitom dva podmořské kabely spojující Španělsko s Marokem sloužily téměř výhradně k exportu přebytečné španělské energie z obnovitelných zdrojů.

Kombinace EU ETS a cla?

Maroko bylo schopné tento velký nárůst odběru pokrýt otevřením dvou nových černouhelných elektráren. Ty nepodléhají přísnější environmentální regulaci, tak jako elektrárny ve Španělsku, proto mohou elektřinu vyrobit za podstatně nižší cenu, uvádí koalice s názvem Mutual Support Network in Response to Energy Megaprojects.

Společnosti, které nakupují levnou elektřinu z Maroka a dodávají ji do španělských sítí, dle organizace uzavírají své uhelné elektrárny na severu země, kde dochází k masivnímu propouštění jejich pracovníků.

Španělská liberální poslankyně Evropského parlamentu Carolina Punset směřovala na Evropskou komisi dotaz, zda by importy černouhelné elektřiny měly být podmíněny například úpravou hraničního cla. Kombinace EU ETS a cla by měla napomoci ochránit domácí produkci před levnějším dovozem ze zemí, jejichž environmentální legislativa není tak přísná jako ta unijní.

Dle Mezinárodní energetické agentury je emisní intenzita výroby elektřiny v Maroku na hodnotě 686 g CO2/kWh, výroba je tedy emisně náročnější než například v Polsku.