Domů
Emise CO2
Španělsko uzákonilo snížení emisí do roku 2030 o 23 % oproti roku 1990
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Španělsko uzákonilo snížení emisí do roku 2030 o 23 % oproti roku 1990

Španělský parlament v minulém týdnu schválil první španělský klimatický zákon. Zákon obsahuje cíl dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů o 23 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Mezi další cíle, které mají Španělsku umožnit transformaci energetiky, patří cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie a stanovení termínů pro ukončení těžby fosilních paliv a prodeje vozidel na fosilní paliva. 

Současné emise Španělska dosahují úrovně z konce 90. let

Klimatický zákon ve čtvrtek 13. května schválil španělský Senát, což bylo posledním potřebným krokem ke schválení této legislativy. Tento zákon obsahuje několik cílů spojených s transformací energetiky.

Jedním z nejdůležitějších cílů je závazek Španělska snížit emise skleníkových plynů o 23 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. To je výrazně méně než závazky jiných evropských zemí. Například Německo minulý týden oznámilo, že plánuje do roku 2030 snížit emise o 65 % ve srovnání s rokem 1990 a Spojené království ve stejném období o 68 %. Samotná EU chce své emise skleníkových plynů do roku 2030 snížit o 55 %.

Emise Španělska nicméně mezi lety 1990 a 2007 rostly a v současnosti jsou na úrovni z konce 90. let. Pokud tedy cíl Španělska do roku 2030 srovnáme s výchozím bodem z roku 2020, tak se jedná o jeden z nejambicióznějších cílů v Evropě.

Podle přijatého zákona by klimatické cíle měly být pravidelně přezkoumávány. První takové přezkoumání je stanoveno na rok 2023. Někteří doufají, že Španělsko při tomto přezkumu své ambici zásadně zvýší. Podle nich by mělo jako „průmyslová země s historickou zodpovědností“ cílit na snížení emisí o 55 % jako zbytek EU.

Jedná se také o první klimatický zákon na světě, který vyžaduje, aby všechny firmy měly jasné klimatické akční plány s cíli snižování emisí v horizontu 5 let.

Španělsko chce v roce 2030 vyrábět 74 % elektřiny z OZE

Klimatický zákon dále s okamžitou platností zakazuje veškeré vydávání nových licencí pro těžbu uhlí, ropy a plynu. Samotná těžba fosilních paliv musí na území Španělska skončit do konce roku 2042. Využívání fosilních paliv bude již nyní zkomplikované omezením dotací pro tato paliva. Používání dotací bude muset být jasně ekonomicky a společensky ospravedlnitelné.

„Pro planetu, pro naši budoucnost, pro další generace. Ode dneška má Španělsko klimatický zákon, na kterém lze vybudovat zelenou, udržitelnou, spravedlivou a prosperující budoucnost pro všechny,“ uvádí tweet premiéra Španělska Pedra Sancheze.

Dále zákon zakazuje prodej nekomerčních vozidel na fosilní paliva po roce 2040. V neposlední řadě obsahuje zákon cíl vyrábět 74 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a dosáhnout podílu 42 % obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
18. květen 2021, 11:00

Španělsko předstihne Německo ve využití OZE před rokem 2030.74% elektřiny z OZE v roce 2030 je vysoký cíl A současně se jako Německo zbaví jaderné energetiky, jen o trochu později.

I když Španělsko bylo prvou zemí na světě co v ní proběhl "solární tunel" (v roce 2008 Španělsko instalovalo 3 GW FVE s vysokými výkupními cenami, i když v té době, následkem hromadné výroby fotovoltaických panelů v Číně začala jejich cena prudce klesat). To pak znamenalo na mnoho let stopku pro fotovoltaiku ve Španělsku. Ale vláda vše napravila, zákonem změnila tyto vysoké dotace, Evropský soudní dvůr nedávno vše potvrdil,

a proto se fotovoltaika ve Španělsku velmi úspěšně znovu rozjela.

To spolu s větrnými elektrárnami ukazuje obrovskou sílu OZE ve Španělsku.

Josef
19. květen 2021, 22:16

Španělsko má jedny z nejlepších podmínek pro využití OZE v EU velký podíl vody, tisíce km pobřeží , výborné podmínky pro FV panely, ( i v zimě má Madrid 7 hodin slunce denně, takže proti letním 12-13 hodinám je to více než polovina) výborné podmínky pro využití větru a vysoké zimní teploty a v průměru malé zalidnění. Lze očekávat ,že země jako Španělsko na OZE jednou skutečně přejdou. Pro jiné je to utopie.

Martin Hájek
18. květen 2021, 18:43

A tato země s úžasným cílem 23 % mistruje celou EU ohledně boje s klimatem. Pokrytectví vystoupalo na nové maximum.

Josef
20. květen 2021, 11:01

Španělské emise jsou v současnosti o 37% nižší než naše ( na obyvatele). Oni měli vždy velmi nízké emise. Mají plán na jejich další snížení o 40% k roku 2030 proti současnosti. To není nízký plán, ale naopak nereálně vysoký.

Martin Hájek
21. květen 2021, 19:33

Zapomněl jste napsat, že jim ty emise donedávna svižně rostly, zatímco my je už 30 let stále snižujeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se