Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německý regulátor zřejmě neudělí výjimku plynovodu Nord Stream 2, developer projektu zvažuje další kroky

Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit současnou kapacitu přímé trasy pro dodávky plynu z Ruska do Německa, naráží na řadu komplikací, přičemž „život“ mu zřejmě neusnadní ani německý síťový regulátor. Výjimku z unijní legislativy, o kterou u něj developer projektu požádal, podle předběžných informací regulátor plánuje zamítnout.

Developer projektu Nord Stream 2, který je vlastněn ruským plynárenským gigantem Gazprom, zažádal letos v lednu u německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) o výjimku z unijní legislativy, která nabyla účinnosti loni v květnu. Ta by zmírnila omezení využívání plynovodu, což by společnosti umožnilo vyhnout se povinnostem, jakými jsou zaručení přístupu třetím stranám, unbundling či zavedení transparentních tarifů za přepravu plynu.

2. V budované jaderné elektrárně Mochovce byly odhaleny nekvalitní díly

Několik tisíc komponentů potrubí na dokončovaných blocích slovenské jaderné elektrárny Mochovce bude muset být prověřeno poté, co kontrola odhalila dva nekvalitní díly. Informoval o tom dnes slovenský Úřad jaderného dozoru (ÚJD). Podle něj zatím nelze stanovit, zda kvůli situaci bude třeba odsunout termín spouštění třetího bloku elektrárny, které se očekávalo letos.

Problémové komponenty od dodavatele, kterého však ÚJD nejmenoval, byly odhaleny při kontrole po montáži. Provozovatel elektrárny se proto následně rozhodl ověřit i zbytek dodávky od tohoto dodavatele.

3. Výstavba plynovodu Nord Stream 2 by mohla být obnovena v horizontu dní. Speciální loď dorazila do Baltského moře

V neděli do Baltského moře doplulo speciální plavidlo, které Rusko použije k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Ze své aktuální lokality by plavba do místa pokládky potrubí trvala méně než dva dny. Aktuálně však nelze s jistotou předpovědět, kdy by mohla výstavba pokračovat.

Sankce, které Spojené státy americké v prosinci loňského roku uvalily na firmy podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 znamenaly, že švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group pozastavila pokládku potrubí plynovodu a stáhla své speciální lodě. To efektivně znamenalo pozastavení výstavby plynovodu.

4. Jaderná elektrárna Bruce stanovila nový rekord v délce nepřetržitého provozu

Dne 30. dubna 2020 dosáhl první reaktorový blok 624 po sobě jdoucích dní stabilního provozu. „Po celou dobu rekordního provozu poskytuje Bruce Power čistý, spolehlivý a rentabilní zdroj energie pro obyvatele kanadské provincie Ontario,“ uvedl k tomuto milníku provozovatel.

„Dosažená délka nepřetržité výroby je dosud nejdelší od ukončení rekonstrukce bloku v roce 2012 a je skvělým příkladem benefitů pro společnost Ontario Power Generation a její rozhodnutí prodloužit životnost své jaderné flotily,“ uvedl Len Clewett, šéf jaderné části Bruce Power.

5. Kamion dlouhý 54 metrů veze do Temelína nový separátor

Za pět dní má dorazit do jaderné elektrárny Temelín stotřicetitunový náklad, kdy 54 metrů dlouhý kamion doveze z Bratislavy nový separátor. Jde o zařízení v nejaderné časti elektrárny. Páru, která proudí na turbínu, zbavuje vlhkosti a přihřívá ji. Druhý separátor se bude převážet od 12. do 18. května. Energetici vymění dva separátory letos na druhém bloku, jehož dvouměsíční odstávka začne 12. června. Dva nové separátory zvýší výkon elektrárny o jednotky megawattů elektrických (MWe). ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna je v druhé polovině plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června. V roce 2021 vymění elektrárna separátory na prvním bloku.

6. BNEF: Velké solární a větrné parky jsou pro dvě třetiny populace nejlevnějším zdrojem elektřiny

Velké solární a onshore větrné elektrárny jsou nyní podle výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) nejlevnějším novým zdrojem elektřiny pro více než dvě třetiny světové populace. Významný pokles nákladů na dodanou elektřinu nadále pokračuje u bateriových úložišť.

Uvedené dvě třetiny světové populace představují 71 % globálně generovaného hrubého domácího produktu a 85 % globální výroby energie.

7. Sucho může letos opět ovlivnit výrobu evropských uhelných a jaderných elektráren

Riziko sucha v Německu během letošního léta, dle informací meteorologů poskytnutých pro zahraniční server Montel, přetrvává. Sušší podmínky panující v posledních dvou letech mohou vést k omezování výkonu některých elektráren. Dopady sucha se řeší také v souvislosti s výstavbou nového jaderného bloku v ČR.

V indikativním bodě řeky Rýn, v lokalitě Kaub, klíčového pro lodní dodávky uhlí do vnitrozemí, klesla vodní hladina na 160 cm, přibližně 30 % pod normálovou hodnotou. Minulý čtvrtek přitom byla dle dat wetteronline.de, na které se Montel odkazuje, dokonce pod 125 cm.

8. Austrálie: Největší solární projekt dostal zelenou

Francouzská společnost Neoen, jedna z nejrychleji rostoucích společností zabývajících se výrobou energie z obnovitelných zdrojů, uzavřela smlouvu na odběr elektřiny s australskou energetickou společností CleanCo Queensland. Uzavření smlouvy umožní Neoen vybudovat největší solární farmu v Austrálii.

Uzavřená smlouva mezi Neoen a CleanCo je se sjednaným výkonem 352 MWp jedním z největších kontraktů na obnovitelné energii v Austrálii. Pro společnost CleanCO se jedná o v pořadí již druhou smlouvy o odběru obnovitelné energie. Smlouva má přispět až 30 % při plnění cíle společnosti CleanCo na dosažení 1 GW nového instalovaného výkonu z OZE do roku 2025. Uzavření smlouvy umožňuje francouzské Neoen vybudovat solární park s instalovaným výkonem mezi 460 a 480 MWp.

9. Finsko provedlo dálkovou inspekci výstavby nové jaderné elektrárny Hanhikivi

Finský jaderný regulátor STUK provedl plánovanou inspekci výstavby nové jaderné elektrárny Hanhikivi. Inspekce výstavby řízené společností RAOS Project, dceřinou společností Rosatomu, byla provedena na dálku přes Skype a to plně v souladu s nařízeními vydanými finskou vládou v boji proti pandemii koronaviru.

Dle Rosatomu byla třídenní inspekce ve dnech 20. až 22. dubna historicky první vzdálenou inspekcí zahraničního dodavatele jaderné elektrárny. Inspekce se zúčastnilo více než 30 pracovníků společnosti RAOS Project.

10. Pět společností porušilo své povinnosti a přispělo k nedostatku výkonu v německé soustavě v červnu 2019

Německý síťový regulátor oznámil výsledky šetření postupu několika společností aktivních na tamním trhu s elektřinou v souvislosti s jejich odpovědností za odchylku. Pět ze šesti společností své závazky porušilo a částečně tak přispělo ke vzniku významné systémové odchylky v Německé soustavě v červnu 2019.

V říjnu 2019 BNetzA oznámil, že prošetří chování celkem 6 subjektů zodpovědných za odchylku, konkrétně se jedná o společnosti Trailstone, Statkraft Markets, Optimax Energy, Energie Vertrieb Deutschland, Danske Commodities a Centrica.

Téma

Evropský parlament zvažuje návrh navýšení cíle pro snížení emisí do roku 2030 na 65 %

V Bruselu začínají vyjednávání o tzv. Evropském klimatickém zákoně, či tzv. nařízení o klimatu. To se má stát hlavním nástrojem k dosažení klimatických cílů stanovených pro rok 2030 a posléze klimatické neutrality v roce 2050. V Evropském parlamentu se nyní zvažuje, zda předložit návrh na navýšení cíle pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na 65 %. 

Evropský cíl pro snížení emisí skleníkových plynů pro rok 2030 byl v roce 2014 odsouhlasen na 40 % oproti úrovni emisí z roku 1990. Nová Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude, dle Evropské zelené dohody, prosazovat navýšení tohoto cíle na 50, případně i 55 %. Zpřísnění cíle podpořila v nedávném vystoupení například i německá kancléřka Angela Merkelová.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se