Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Vývoz LNG z USA je na maximu, dodávky plynu do terminálů jsou rekordní

S prudkým růstem cen zemního plynu na světových trzích v průběhu letošního roku stoupají i marže pro vývozce zkapalněného plynu (LNG) z USA, což má za následek rekordní dodávky plynu do tamních exportních terminálů. V nadcházejících měsících lze přitom očekávat další navýšení vývozu LNG s postupným zprovozňováním nového exportního terminálu Calcasieu Pass.

Dodávky plynu do vývozních terminálů v USA trhají nové rekordy, podle dat S&P Global Platts Analytics dosáhly 21. prosince hodnoty 13 miliard stop krychlových za den (bcf/d), tedy vůbec nejvyšší hodnoty v historii. Terminály tak aktuálně využívají svou plnou kapacitu, jelikož se vývozci snaží maximalizovat své tržby díky raketově rostoucím maržím.

2. Bulharský parlament zasáhl do cen energií pro domácnosti. Jde o rozpor s právem EU, reagují odborníci

Bulharský parlament v minulém týdnu změnil rozhodnutí energetického regulačního úřadu o navýšení cen elektřiny a tepla, a zamezil tak dalšímu zvyšování cen až do konce března příštího roku. Podle odborníků oslovených webem Euractiv.com je ovšem takový zásah v rozporu s právem EU a Bulharsko může čelit evropským sankcím.

Rostoucí ceny komodit postihly státy napříč Evropou a po prvním cenovém vrcholu v polovině října ceny opět překonávají nová maxima. Rekordní ceny komodit se postupně propisují i do účtů koncových zákazníků, kterým se vlády jednotlivých členských států snaží s rostoucím účty pomoci.

3. Německý ministr energetiky: Z geopolitického hlediska je Nord Stream II chyba

Německý zelený politik a vicekancléř Robert Habeck, který povede v nové tamní vládě ministerstvo průmyslu a energetiky, se nechal slyšet, že z geopolitického pohledu byla výstavba plynovodu Nord Stream II chyba. Dále také pohrozil, že by nový plynovod mohl podléhat sankcím ze strany Německa v případě, že Rusko dále eskaluje situaci na Ukrajině. Ceny energetických komodit v EU mezitím přepisují takřka každý den rekordy.
„Z geopolitického hlediska je plynovod chyba,“ prohlásil německý vicekancléř Robert Habeck směrem k plynovodu Nord Stream II v rozhovoru pro FAZ dne 19. prosince. „Všechny země byly proti němu, s výjimkou Německa a Rakouska.“

4. Ruský jaderný reaktor Kursk 1 po 45 letech odchází do důchodu

Po 45 letech provozu energetického reaktoru odchází první blok ruské jaderné elektrárny Kursk do důchodu, blok byl 19. prosince trvale odstaven. Vlastník a provozovatel elektrárny Rosenergoatom oslavil tento úspěch a těší se na nově budované bloky, které jej dle společnosti nahradí.

„Během svého provozu od 19. prosince 1976 vyprodukoval blok více než 251 miliard kWh elektřiny,“ řekl Alexander Uvakin, zástupce ředitele elektrárny. „Je to dostatek pro zajištění spotřeby energie v Kurské oblasti na 30 let současné elektrické spotřeby. Blok po celou dobu pracoval bezpečně a spolehlivě.“

5. Druhý čínský jaderný blok typu Hualong One dosáhl první kritikality

Šestý blok čínské jaderné elektrárny Fu-čching dosáhl dalšího důležitého milníku před oficiálním spuštěním, a to stálé řetězové reakce. Blok, který je druhým demonstračním reaktorem typu Hualong One, nyní bude procházet další sérií testů před připojením k síti. Po dokončení šestého bloku bude elektrárna Fu-čching disponovat instalovaným výkonem 6,68 GW a ročně by měla vyrobit 50 TWh elektrické energie.

Čínská energetická společnost CNNC oznámila, že její jaderný blok Fu-čching 6 v dosáhl první kritikality 11. prosince přesně v 18:32. Tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 1000 MW typu Hualong One nyní čekají další testy před samotným připojením bloku k síti.

6. Ukrajina uzavřela dohodu ohledně dovozu plynu přes Maďarsko

Ukrajina bude moci od ledna dovážet denně osm milionů krychlových metrů plynu z evropského trhu přes Maďarsko. Oznámil to ukrajinský státní provozovatel plynárenské přepravní soustavy GTSOU po podpisu příslušné dohody s maďarským provozovatelem plynovodů FGSZ.
„Zavedení zaručené dovozní kapacity z Maďarska přispívá k diverzifikaci zdrojů dodávek plynu a k posílení energetického zabezpečení Ukrajiny,“ uvedla společnost GTSOU.

7. EU představila plynárenský balíček. Má podpořit rozvoj nízkouhlíkových plynů

V polovině prosince zveřejnila Evropská komise podobu nového legislativního plynárenského balíčku. Ten má podpořit rozvoj a prodej obnovitelných a nízkouhlíkových plynů, včetně vodíku. Účelem přijatého balíčku je i snižování emisí metanu.

Dle webu Evropské komise, kde byla zpráva o zveřejnění balíčku publikována, je klíčovým prvkem přechodu k obnovitelným plynům vytvoření konkurenčního trhu s vodíkem s dedikovanou infrastrukturou. Navrhují se také pravidla pro emise metanu z plynu, ropy a uhlí tak, aby byly emise v těchto sektorech do roku 2030 sníženy o 80 %. Opatření, která jsou zakotvena v návrhu nové směrnice a nařízení, se také soustředí na podporu biometanu.

8. Ukrajinský Naftogaz žádá EU o antimonopolní kroky proti ruskému Gazpromu

Ukrajinská energetická společnost Naftogaz požádala Evropskou komisi, aby zabránila ruské plynárenské firmě Gazprom ve zneužívání dominantní pozice na evropském trhu s plynem. Oznámila to dnes podle agentury Reuters společnost Naftogaz. Komise potvrdila, že stížnost obdržela a posoudí ji standardním způsobem.

Šéf Naftogazu Jurij Vitrenko ve stížnosti mimo jiné uvedl, že Gazprom odmítá plnit zásobníky v EU a využívat kapacity ukrajinské plynovodní sítě ke zvýšení dodávek do EU, přestože Kyjev nabídl 50procentní snížení poplatků. Gazprom podle něj rovněž blokuje vývoz plynu soukromými ruskými podniky a tranzit plynu ze střední Asie do Evropy. „Kroky Gazpromu narušují hospodářskou soutěž a mají výrazně negativní vliv na všechny evropské spotřebitele,“ tvrdí Vitrenko.

9. Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 dosáhla kritičnosti. Standardní provoz bude zahájen nejdříve v červnu

Společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) získala v polovině prosince povolení k dosažení kritického stavu na reaktoru Olkiluoto 3. Ten byl dosažen v noci na 21. prosince. K ustálené výrobě elektřiny je však ještě potřeba urazit dlouhou cestu, která by měla být završena v červnu 2022.

Finský státní jaderný dozor STUK uvedl, že předpoklady pro testy kritičnosti aktivní zóny a testy při nízkém výkonu byly splněny a blok je nyní připraven pro zahájení série dalších zkoušek. První propočty a analýzy aktivní zóny byly s experimentem porovnány v noci na 21. prosince. Výsledky ukázaly shodu návrhu s očekáváním.

10. Lídři EU se neshodli na řešení situace ohledně vysokých cen emisních povolenek

Rozhovory mezi hlavními představiteli jednotlivých členských států EU o energetické politice skončily 16. prosince letošního roku bez dohody. Lídři se nedohodli jak reagovat na rekordně vysoké ceny emisních povolenek, ani jak by měla vypadat zelená taxonomie EU.

Vedoucí představitelé zemí EU se sešli v minulém týdnu na meetingu v Bruselu, aby prodiskutovali aktuální energetickou krizi a jak jí čelit. Mezi body na programu patřilo např. budoucí nastavení systému EU ETS a nastavení zelené taxonomie.

Téma

Ceny elektřiny dosáhly nových rekordů. Výrazně k tomu přispěly neplánované odstávky jádra ve Francii

Ceny elektřiny v minulém týdnu vylétly na nové rekordy kvůli dopadům nečekaných výpadků jaderných elektráren ve Francii a znepokojivě nízkým zásobám plynu na celém kontinentu. Přestože v pátek ceny zemního plynu na základě informací o dodávkách z Ruska poklesly, stále se pohybují na závratně vysokých úrovních.

Energetická krize v Evropě se prohloubila, když v pátek francouzské ceny špičkové elektřiny s dodávkou na následující měsíc dosáhly až 1 200 EURMWh. Kontrakt zakončil seanci na burze EEX na úrovni 975 EUR/MWh poté, co se v předchozí seanci zdvojnásobil.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se