Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. V Norsku dnes slavnostně zahajuje provoz největší plovoucí větrný park na světě

Plovoucí offshore větrný park Hywind Tampen

Norská energetická společnost Equinor spolu se svými partnery dnes slavnostně uvádí do provozu největší offshore větrný park na světě, který využívá plovoucí větrné turbíny. Park Hywind Tampen s více než desítkou turbín pokrývá část energetických potřeb několika přilehlých ropných a plynárenských plošin.

Technologie plovoucích větrných elektráren by se v budoucnu mohla stát důležitým prvkem v elektroenergetickém mixu některých regionů. Na rozdíl od konvenčních turbín, které jsou napevno usazeny na mořském dně, může umožnit výrobu elektřiny z větru na moři i v oblastech, kde přílišná hloubka přesahuje možnosti tradičně napevno usazených turbín. V tomto případě totiž turbíny využívají plovoucí základnu, která je pouze ukotvena k mořskému dnu.

2. Ceny energií pro spotřebitele by mohly dál klesat, očekávají analytici

Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Ceny energií pro odběratele by mohly podle současných očekávání analytiků v příštích týdnech zřejmě dál klesat. Výraznější vliv by na to zatím neměly mít ani současné výkyvy na velkoobchodním trhu, především velcí dodavatelé totiž tvoří ceny podle dlouhodobého vývoje na trhu, který je od začátku roku příznivý. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Nové tarify pod vládou stanovenými limity začali dodavatelé v ČR nabízet od začátku roku, v posledních týdnech někteří z nich opět představují nové nabídky.

Soutěž mezi dodavateli energií, která tlačí ceny dolů, by měla podle analytika společnosti ENA a výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora pokračovat i v následujících týdnech. A to i přes poslední růst cen plynu na velkoobchodním trhu. „Dodavatelé totiž netvoří ceny pro maloodběr na základě okamžitých výkyvů na krátkodobém trhu. Rozhodující je dlouhodobý vývoj ceny dodávky na příští rok, a ten je už od počátku tohoto roku velmi příznivý,“ vysvětlil Gavor. Podle něj lze už nyní najít na trhu nabídky velmi hluboko pod vládním cenovým stropem, zároveň však očekává, že mnozí dodavatelé výhodnější nabídky ještě připravují.

3. Nejlidnatější německá spolková země zrušila kontroverzní pravidlo minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí

Nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko zrušila kontroverzní pravidlo minimální vzdálenosti větrných elektráren od obydlí, uvedl webový listu Frankfurt Allgemeine Zeitung. Tato spolková země se tak stala jednou ze tří německých zemí, které podobné pravidlo plošně nevyužívají.

Vládní koalice v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, složená z konzervativní CDU a Strany zelených, prosadila zrušení pravidla minimální vzdálenosti větrných elektráren 1000 metrů od obytných budov. Toto pravidlo považovali kritici za jeden z hlavních důvodů pomalého rozvoje větrných elektráren v zemi v posledních letech.

4. První francouzský jaderný reaktor Tricastin 1 získal povolení k provozu za 40letou hranici

Jaderná elektrárna Tricastin

Francouzský jaderný reaktor Tricastin 1 společnosti EDF získal povolení k provozu na dalších 10 let. Jedná se o první reaktor typu PWR ve Francii, který může vyrábět elektřinu i po 40 letech provozu. Možnost prodloužení životnosti na 50 let otevřel francouzský jaderný regulátor v roce 2021. V lokalitě elektrárny Tricastin by v budoucnu mohly vyrůst dva nové jaderné bloky typu EPR2.

Francouzský jaderný regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) rozhodl, že jaderný blok Tricastin 1 může pokračovat v provozu dalších 10 let. Rozhodnutí ASN vydal na základě čtvrtého pravidelného hodnocení provozní bezpečnosti. Další doporučení vydal ASN k seismické bezpečnosti a opatření při vlnách veder.

5. Poslední britská aukce pro OZE by mohla přinést zklamání. Cenové stropy jsou nízké

Offshore větrná elektrárna

Spojené království aktuálně vyhodnocuje letošní kolo aukcí na podporu výstavby obnovitelných zdrojů elektrické energie, přičemž výsledky by mohly být známy na začátku září. Nízké maximální soutěžní ceny však vyvolávají obavy, že by se aukce, ve které developeři soutěží o obousměrné rozdílové kontrakty (CfD), nemusela zaplnit. Ani zajištění podpory v aukci však nemusí nakonec vést k realizaci projektu, například jako tomu bylo v případě jednoho připravovaného offshore větrného parku.

Spojené království má, podobně jako řada zemí, ambiciózní cíle na poli rozvoje nízkoemisních zdrojů elektřiny, tedy především jadernýchobnovitelných zdrojů. Jedním z nástrojů podpory jsou i aukce, ve kterých mohou developeři soutěžit o zajištěnou výkupní cenu v podobě rozdílového kontraktu (CfD).

6. Evropská unie pokračuje ve společných nákupech plynu, ruský plyn takto koupit nelze

LNG tanker

Evropská unie otevře další kolo společných nákupů zemního plynu 21. září tohoto roku. Půjde již o třetí kolo těchto nákupů, které byly spuštěny po vypuknutí energetické krize a po zahájení války na Ukrajině. 

Přestože se energetická krize po loňském roce významně uklidnila a zásobníky zemního plynu jsou naplněny na požadovaných 90 % dlouho před zákonným termínem, Evropská unie zorganizuje třetí společný nákup zemního plynu.

7. Pozadí příprav pro vypouštění přečištěné vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiči

Japonská vláda požádala 22. srpna 2023 společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) o zahájení příprav na vypuštění přečištěné vody do oceánu. Voda je dosud skladována v areálu poškozené jaderné elektrárny Fukušima Daiči. Dne 24. srpna 2023, bylo vypouštění přečištěné vody z JE Fukušima Daiči zahájeno.

V areálu elektrárny Fukušima Daiči je kontaminovaná voda, používaná částečně k chlazení roztaveného jaderného paliva, zpracovávána pomocí systému ALPS (Advanced Liquid Processing System). Tento systém odstraní většinu radioaktivních látek s výjimkou tritia. Tato přečištěná voda je nyní uložena ve více než 1000 vodních nádržích uvnitř areálu elektrárny. Celková kapacita nádrží je přibližně 1,37 milionu kubických metrů, a předpokládá se, že všechny nádrže budou plné na konci roku 2023 nebo na začátku roku 2024.

8. Německo: Podíl elektromobilů i vozidel na alternativní pohony i přes pokles výše dotací nadále roste

Podíl plně elektrických osobních automobilů v Německu nadále rychle roste, počet jejich registrací vzrostl v prvních sedmi měsících roku 2023 o více než 37 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, ukazují údaje zveřejněné Spolkovým úřadem pro motorovou dopravu (KBA). A to i přesto, že země od ledna snížila výši dotace na jejich pořízení. S téměř 270 tisíci novými vozidly tvořily elektromobily šestinu všech nově registrovaných vozidel.

Snížení původně štědrých dotací na pořízení elektromobilů znamenalo, že podíl elektromobilů na na nově registrovaných vozidlech v lednu klesl na pouhých 10 % a do července se postupně vyšplhal na 20 %. Důvodem bylo, že mnozí zájemci o koupi elektromobilu tak učinili ještě v prosinci, v době vyšších dotací na jejich pořízení. V prosinci 2022 tak elektromobily tvořily třetinu nově registrovaných vozidlech.

9. Skutečný stav ruského energetického sektoru není známý. Rusko data skrývá nebo s nimi manipuluje

Plynovod Síla Sibiře

Analytici, které oslovil zahraniční energetický portál Montel s dotazem na stav ruského energetického sektoru, situaci komentují tak, že detailnější data potřebná k vyvození přesného závěru nejsou dostupná,  zvláště pak v oblasti exportu. Dále také zpochybňují věrohodnost těch dat, která dostupná jsou a tamní ministerstvo energetiky nebo další státní složky je stále zveřejňují.

„Spousta zdrojů dat chybí. Je to bizarní a ministerstvo [energetiky] upravuje statistiky, skutečná čísla skrývá,“ komentuje situaci komoditní analytik se sídlem v Moskvě s tím, že mnohá data jsou označena jako „utajovaná“. „Je vcelku těžké dostat se nyní k informacím o ruském energetickém sektoru.“

10. Ceny plynu v Evropě spadly v reakci na snížení rizika stávky v Austrálii

Predikce v energetice. Ilustrační foto.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes ráno přechodně snížila o více než 20 procent a dostala se na 29,50 eura (710 Kč) za megawatthodinu (MWh). Je to nejvýraznější pokles od loňského března. Trh reaguje na informace, že v největší australské továrně na export zkapalněného zemního plynu (LNG) se podaří vyřešit pracovní spory. Austrálie patří mezi klíčové vývozce LNG.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se kolem 8:30 SELČ pohybovala blízko 31 eur, což byl denní pokles přibližně o 16 procent. Ceny kontraktů k dodání v zimních měsících jsou ale výrazně vyšší, únorový je nad 52 eury za MWh. TTF je pro ceny v Evropě určující.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se