Domů
Komoditní trhy
Analytik: Konkurence států EU o dodávky LNG by mohla v příštím roce způsobit prudký nárůst cen
Plovoucí LNG terminál
Zdroj: RWE

Analytik: Konkurence států EU o dodávky LNG by mohla v příštím roce způsobit prudký nárůst cen

Jak informuje zahraniční energetický portál Montel s odvoláním na experta na trh se zkapalněným zemním plynem (LNG), konkurence států EU v získávání stejných nákladů LNG by mohla způsobit prudký nárůst jejich cen. Cenový nárůst by dle něj v případě nekoordinace postupu členských států EU mohl být tak velký, že by přesáhl ceny, které byly na trhu k vidění na jaře letošního roku. Dle experta bude nejkrizovější z pohledu bezpečnosti dodávek plynu koncovým odběratelům příští zimní sezóna.

Podle Tona Floorse, nezávislého konzultanta a bývalého obchodního ředitele terminálu Vopak LNG, je možné, že by mohlo dojít k nárůstu cen LNG nad úroveň z jara roku 2022. Přestože se regasifikační kapacita EU zvyšuje, tak společnosti dle něj mají přístup ke stejně limitovaným dodávkám LNG.

„Opravdovým problémem je příští zima. Konkurence může způsobit neadekvátně vysoké ceny,“ uvedl Floors.

Toky plynu z Ruska jsou nyní dle Montelu na méně než 10 % z průměru, který byl běžný před ruskou agresí na Ukrajině. Z tohoto důvodu je dle Floorse nezbytné, aby nedošlo k panice a nekoordinovanosti jako v letošním roce. Zda je to proveditelné, si však není jistý.

„Můžeme se lépe zkoordinovat a nesoutěžit o stejné náklady? Nejsem si jist, že ano,“ uvedl Floors.

Koordinace 27 zemí není pro přední představitele EU jednoduchá a státy tak stále častěji jednají na vlastní pěst. Před nedávnem jsme informovali, že Německo podepsalo s Katarem dlouhodobou smlouvu na 15 let na dodávky LNG od roku 2026. Němci si rovněž odhlasovali obří balíček podpory o celkovém objemu 200 miliard EUR k nelibosti ostatních států EU.

I přes obtížné nalezení shody napříč státy se však EU daří postupovat i díky českému předsednictví v Radě EU kupředu. Dle ministra Jozefa Síkely se podařilo najít shodu například na mechanismu společných nákupů plynu. Formálně se má schválit 13. prosince letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Roman Mysík
5. prosinec 2022, 18:35

Jaká konkurence??? Němci všechny ostatní přeplatí a nechají chcípnout zimou. To není nic o konkurenci. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516