Domů
Komoditní trhy
BNEF: EU nesplní cíl pro větrné elektrárny, který má pomoci s ukončením závislosti na ruském plynu
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

BNEF: EU nesplní cíl pro větrné elektrárny, který má pomoci s ukončením závislosti na ruském plynu

Plán Evropské komise na náhrazení ruského zemního plynu v horizontu zhruba 5 let se kromě zvýšení dovozu zemního plynu z jiných zemí světa spolehá také na masivní rozvoj solárních a větrných elektráren. Podle výzkumníků z BloombergNEF je stanovený cíl pro solární elektrárny zbytečně nízký. Cíl pro větrné elektrárny naproti tomu považují za velmi obtížně splnitelný.

Dodávky zemního plynu z Ruska pokrývají zhruba 40 % spotřeby zemního plynu v EU. Unie je kromě plynu závislá také na dovozu ruské ropy (27% podíl Ruska na dovozu do EU) a černého uhlí (46% podíl Ruska na dovozu do EU).

Aby se EU zbavila co nejdříve závislosti na Rusku, představila Evropská komise 8. března plán, jak toho alespoň v oblasti plynárenství dosáhnout. Nazvala jej REPowerEU.
„REPowerEU bude cílit na diverzifikaci dodávek plynu, zrychlení rozvoje obnovitelných plynů a náhradu plynu ve vytápění a elektroenergetice. To může omezit spotřebu ruského plynu v EU o dvě třetiny do konce letošního roku,“ uvedla Komise.

Uvedené dvě třetiny odpovídají zhruba 100 mld. m3, což je pro představu zhruba dvanáctinásobek roční spotřeby zemního plynu v České republice.

Hlavně diverzifikace dodávek

Podle plánu REPowerEU má připadat hlavní část omezení spotřeby ruského zemního plynu (50 mld. m3) na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Dalších 10 mld. m3 má být dosaženo pomocí diverzifikace potrubních dodávek zemního plynu do EU.

Podle BNEF může oznámený plán komise způsobit ve střednědobém horizontu na trhu s LNG  mírný nedostatek nabídky.

„Situace na trhu se zemním plynem byla již před oznámením Komise o ambiciózním navýšení importu LNG a povinných cílech pro zásoby plynu velmi napjatá... Komise chce nahradit 50 mld. m3 ruského plynu v roce 2022 a dále importy LNG - za to bude Evropa muset nejspíš hodně zaplatit, aby odlákala LNG náklady z Asie," uvedl k plánu BNEF.

Ještě rychlejší rozvoj OZE a úspory energie

Kromě diverzifikace dodávek plynu má s omezením závislosti na ruském plynu významně pomoci zejména zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a energetické úspory. Podle Komise by například snížení teploty v budovách o 1 stupeň Celsia vedlo k roční úspoře 10 mld. m3 zemního plynu.

V oblasti OZE stanovuje plán REPowerEU cíl 480 GW instalovaného výkonu větrných elektráren a 420 GW solárních elektráren do roku 2030. Ke konci roku 2021 bylo přitom v EU v provozu celkem 357 GW těchto zdrojů.

„Cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů a vodíku do roku 2030 vypadají ambiciózní, ale proveditelné. Pro jejich dosažení nicméně budou muset být upraveny povolovací procesy pro větrné elektrárny a zavedeny finanční mechanismy pro vodíkové projekty,“ uvedl BNEF.

BNEF očekává, že EU svůj cíl pro solární elektrárny překoná a v roce 2030 bude v provozu přes 500 GW výkonu. U větrných elektráren nicméně očekává nesplnění cíle o zhruba 160 GW, když odhaduje celkový instalovaný výkon onshore větrných elektráren ve výši 259 GW a offshore větrných elektráren ve výši 60 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
petr
25. březen 2022, 13:48

Nejefektivnější snížení zemního plynu lze dosáhnout vcelku jednoduše. Přestat používat plyn pro výrobu elektřiny. Takto lze okamžitě uspořit až 120 mld. m3.

Znamená to jediné neodstavovat jaderné elektrárny v SRN, nastartovat zpět odstavené jaderky a uhelky...

Pomocí může být ještě výroba energoplynu z hnědého uhlí to umíme už 160 let ! Ten může být použit jako náhrada dalšího ZP...

miro novak
25. březen 2022, 15:30

jeden podobnym sposobom ucil kona nezrat. Zdochol skor, nez sa to naucil.

ll
28. březen 2022, 10:45

Už to neumíme, jediná plynárna v ČR je odstavená. A ta by uměla i LNG či močovinu. Uměla by i dostat lithium z horniny. Povolenky ji zahubily.

minduton
25. březen 2022, 22:00

Nejefektivnější snížení zemního plynu lze dosáhnout vcelku jednoduše. Zkrátka to od Rusa nebrat. Tečka. Ano, padne se tvrdě na hubu, ale lidé se přizpůsobí velmi rychle, když musí. Jenže musí muset. A toho se dosáhne jen tak, že ten plyn od Rusa prostě fyzicky nebude.

xoor
26. březen 2022, 08:35

Opět další odezdi ke zdista. Klidně se nám může stát, že nám z trubek žádný plyn uprostřed zimi nebude proudit.

Miloslav Černý
26. březen 2022, 13:51

V letním období lze uspořit plyn vařením levnější indukční elektřinou v případě přebytku z OZ a ušetřený plyn uskladnit v zemních zásobnících pro zimní období. Tomu lze pomocí i uměle nastavenou cenovou regulací. Protože všechno napovídá, že se bude jednat o dlouhodobé řešení, začít intenzivněji budovat všechny ekonomický dostupné OZ včetně využívání větru i v těch vhodných podmínkách, kde je k tomu nerozhodný postoj. Tady již nejde jenom v jakým prostředí, libivé krajině budem žít, ale o život jako takový. Kdo se dokáže v žít do myslí Ukrajinců, tak to dokáže pochopit. Podobných solidárních řešení je třeba hledat a realizovat je co nejrychleji.

minduton
26. březen 2022, 23:50

Z krátkodobého hlediska připadají v úvahu pouze opatření na straně úspor. A ty úspory musí být vysloveně drastické. To jest bude se i určovat, co se bude moci vyrábět a co ne. Na straně výroby energie to budou v zásadě jen kosmetické posuny, protože tam je to běh na dlouhou trať.

Miloslav Černý
26. březen 2022, 10:07

Je to nyní nejúčinnější cesta, o tom není pochyb, jestli se nemá více zvyšovat nebezpečí použití jaderných zbraní, k čemu to začíná pomalu zpět a to všestranné. Jsme na prahu velkého klimatického a celosvětového válečného nebezpečí a není už čas na nějaké dlouhé rozmýšlení a zlehčování. A že to bude obnášet nepopulární opatření není pochyb a je třeba to okamžitě přijmout. Každá kulka vyrobená v Rusku za náš zbytečný odběr sebemenší energetické suroviny to nebezpečí rozšiřuje (požár se míjí vice kontrole) Je třeba mobilizovat veškeré úsilí pro tu činnost, jako v době, když byla nutnost přejít na celostátní válečnou výrobu.

Ladislav Novák
19. květen 2022, 00:01

Klimatické nebezpečí hrozí jenom vám a generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, který v prosinci 2020 vykřikoval do světa od svého počítače: "Následky oteplování mohou být katastrofální. Vyhlaste stav klimatické nouze!"

Jako by MUDr. Chocholoušek měl málo práce s českými klimaalarmisty... :-D

Rejpal
27. březen 2022, 01:15

zemní plyn v EU je ekvivalent 3800 TWh větrné el. po 22 letech rozvoje dávají cca 390 TWh , FVE 146 TWh. Další růst instalovaného výkonu je omezený z toho důvodu , že tyto zdroje mají nárazovou výrobu, pro kterou v daném okamžiku není spotřeba a i když se jedná o práci kdežto energie plynu je jen teplo pak nahradit v horizontu let zemní plyn pomocí OZE je prakticky nemožné. Co by šlo omezit rychle by byla letní spotřeba plynu pro ohřev TUV a některé technologické procesy pomocí el. energie v létě je spotřeba nižší a lze tak plyn nahradit el. energií z uhlí járda nebo slunce... Dalším způsob je náhrada plynu pomocí topných klimatizací v přechodném období. Nic z toho ale není systémová zněma na to prostě není energie. Náhrada Ruského plynu bude vykoupena vysokou cenu a závislostí na někom jiném.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se