Domů
Německo
Bavorská vláda chce prodloužit provoz své jaderné elektrárny a zachovat omezení vzdálenosti pro větrné elektrárny
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Bavorská vláda chce prodloužit provoz své jaderné elektrárny a zachovat omezení vzdálenosti pro větrné elektrárny

Bavorský ministr hospodářství Hubert Aiwanger v tomto týdnu představil energetickou politiku Bavorska, která staví na základech z roku 2019. Bavorská vláda trvá na přísných pravidlech pro vzdálenost větrných elektráren od budov, avšak přidává několik výjimek. Mimo to vyjádřila snahu prodloužit dobu provozu posledního jaderného reaktoru v Bavorsku.

Představení energetického plánu Bavorska vládní koalicí Aiwangerových Svobodných voličů a konzervativní CSU bavorského premiéra Markuse Södera bylo netrpělivě očekáváno vzhledem k naléhavosti, kterou tématu dodala současná energetická krize v Evropě.

Bavorsko vyrábí přibližně 52 % své hrubé výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), zejména z fotovoltaických elektráren, ale patří mezi spolkové země s nejnižším instalovaným výkonem ve větrných elektrárnách v Německu. Jejich podíl na výrobě elektřiny dosahuje 6,4 % a jejich další rozvoj významně brzdí přísná pravidla na jejich minimální vzdálenost od budov.

Téměř 48 % výroby elektřiny pokrývají konvenční elektrárny, včetně jedné jaderné, plynových a uhelných elektráren. Poslední provozovaná bavorská jaderná elektrárna, která produkuje více než čtvrtinu elektřiny vyrobené v Bavorsku, však bude dle zákona na konci letošního roku odstavena.

Podíl jednotlivých energetických zdrojů na hrubé výrobě elektřiny v Bavorsku v roce 2020. Zdroj: Energie-Atlas Bayern

Snaha o prodloužení provozu jaderného bloku Isar 2

Aiwanger vyzval k prodloužení provozu jaderného reaktoru Isar 2 o několik měsíců za horizont jeho plánovaného odstavení na konci roku. To bylo v minulosti ze strany německé vlády kategoricky odmítáno, po vypuknutí války na Ukrajině však byla tato možnost znovu na stole.

„Pokud nechceme ohrozit hospodářský úspěch Bavorska, nelze kategoricky vyloučit ani prodloužení životnosti jaderných elektráren,“ uvádí bavorské ministerstvo ve svém akčním plánu.

Cílem je zejména snížit závislost Bavorska na dovozu energetických komodit z Ruska. Možnost dalšího provozu se však z hlediska nepřipravenosti elektráren na další provoz zdá být nepravděpodobná, jak zmiňují provozovatelé zbývajících německých jaderných elektráren.

Bavorsko již při poslední novelizaci německého atomového zákona bojovalo za co nejdelší možný provoz své poslední jaderné elektrárny, když argumentovalo opožděnou výstavbou páteřních linek přenosové soustavy, které mají dopravit elektřinu z větrného severu na průmyslový jih. V období po fukušimské havárii naopak požadovalo její co nejrychlejší odstavení.

Jaderná elektrárna Isar 2 bude jedním z posledních německých jaderných bloků, které budou na konci roku 2022 odstaveny. Zdroj: PreussenElektra

Pravidlo 10H setrvá, budou však povoleny výjimky

V případě větrných elektráren, obhajuje Aiwanger kontroverzní pravidlo 10H. To stanovuje minimální vzdálenosti pro větrné elektrárny od budov na desetinásobek výšky elektrárny. U moderních větrných elektráren o výšce 200 metrů to představuje dva kilometry. Zkušenosti ukazují, že se jedná o zásadní zásah do možností, kde stavět větrné elektrárny, a omezení potenciálu pro rozvoj větrné energetiky v Bavorsku.

Bavorská vládní koalice chce alespoň povolit výjimky z pravidla 10H. Například v lesích a podél dálnic platí vzdálenost pouze jeden kilometr. Totéž platí pro vojenské výcvikové prostory, obchodní a průmyslové zóny.

Tato opatření by podle ministerstva umožnila výstavbu větrných elektráren až na 2 % plochy Bavorska. Söder v minulosti přislíbil celkem 800 nových větrných elektráren, avšak bez uvedení časového rámce. V Aiwangerově projevu není toto číslo zmíněno, ministr hovoří pouze o "násobku" počtu elektráren.

Větrná elektrárna Větrná elektrárna. Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Opozice i průmyslová sdružení žádají zrušení pravidla 10H

Průmyslová sdružení varovala, že pokud stát, který je ekonomickou velmocí, nezvýší úsilí pro výrobu „čisté“ energie, může ztratit konkurenceschopnost. Bavorská vláda nedávno uvedla, že hodlá výrazně zvýšit výrobu elektřiny z OZE, ale regionální část sdružení větrného průmyslu BWE toto prohlášení kritizovala s tím, že je třeba jasněji stanovit, jak toho dosáhnout.

„BWE Bavorsko považuje novou koncepci větrné energetiky bavorské vlády za neprůhlednou, nespravedlivou a nezávaznou - a tudíž neudržitelnou,“ uvádí bavorská část BWE ve svém prohlášení.

"Se stále platným nařízením o vzdálenosti 10H a nyní stanovenými výjimkami nelze dosáhnout ani požadované dvouprocentní plošné kvóty, ani bezpečnosti plánování a dynamiky rozšiřování," kritizoval v Mnichově předseda bavorské části BWE Bernd Wust.

Zrušení pravidla 10H požaduje i opozice. Která zároveň upozorňuje na byrokracii ve spojení s navrhovanými výjimkami z pravidla.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Maly Jarda
6. červen 2022, 06:39

Celý tento článek je jak z povídky Exkurze do ústavu pro duševně choré

.. ovšem tohle je skutečně perlička : "Průmyslová sdružení varovala, že pokud stát, který je ekonomickou velmocí, nezvýší úsilí pro výrobu „čisté“ energie, může ztratit konkurenceschopnost. "

Miloslav Černý
6. červen 2022, 09:47

Bylo by pro Vás dobré, kdyby jste podle sebe přestal soudit druhé. Na celou záležitost jako na všechno se dá dívat mnoha úhly. Celkový výsledek nelze stanovit jenom z jednoho navíc ještě překrouceného. Takové jednoduché závěry snižují hodnověrnost i samotného autora.

Peter Zachara
6. červen 2022, 10:59

suhlasim s tebou, taka opovazlivost, vyjadrit svoj nazor, podal som teply bonz na ministerstvo pravdy.

Maly Jarda
6. červen 2022, 11:38

Úhlů je nekonečné množství. Já jsem skromný, mně stačí ten ekonomický.

Peter Zachara
6. červen 2022, 12:00

ja som ten clanok uzatvoril konstatovanim, ze niekto to nema v hlave v poriadku, bud nemecky inzinier, alebo nemecky politik. I ked sa najdu vykladaci dialektickeho materializmu, ze tym pomylenym som ja.

Ladislav Novák
6. červen 2022, 14:16

Re: Maly Jarda 6. červen 2022, 06:39

Přesně tak!

Německo se svou nejhloupější energetickou politikou na světě dopracovalo k energetické krizi a těžko z této slepé uličky (OZE) dokáže najít rozumné východisko.

Bláboly zelených aktivistů o "nových převratných technologiích" na skutečnosti nic nezmění. Leda PŘEVRAT politický, který zelené fantasmagorie pošle k čertu a aktivisty zpátky do škol... :-)

petr
6. červen 2022, 07:58

Odstavovat funkční a vcelku moderní JE v době celoevropské energetické krize udělá jen blázen a nebo SRN. 27,5 % čisté výroby se nahradí v důsledku války o plyn uhlím, tedy skvělý výsledek německé ekologické politiky.

Neuvěřitelné, ten Putin musí řvát smíchy, jací jsme hlupáci...

Josef
6. červen 2022, 19:24

Jádro má podíl na výrobě elektřiny v SRN 6,3%, leden až květen.

Milan Vaněček
6. červen 2022, 13:05

Samozřejmě to celé jednání Bavorské vlády dává ekonomický smysl. Prodloužení činnosti JE o pár měsíců překlene zimní období (v létě mají Bavoři levné elektřiny ze solárů spousta) a získá se čas na stavbu dálkových přenosových tras i na rozvoj větrných elektráren (místo tvrdého pravidla majícího smysl v městských aglomeracích zavedli "měkké" pravidlo umožňující další výstavbu.

Bavoři nejsou hlupáci, dají na selský rozum a nové technologie. Jen VtE a FVE mohou jim dát elektřinu za 50 EUR/MWh, cenu mnohem nižší než nynější šílené ceny na burze, a zcela nezávislou na válce na Ukrajině.

Emil
6. červen 2022, 13:24

Suedlink má být dokončený v roce 2026, pokud vše dobře půjde a nedojde k dalšímu zpoždění. Povolovací proces pro nové větrné elektrárny trvá zhruba sedm let. Z obojího plyne, že případné "prodloužení činnosti JE o pár měsíců" je při budování obojího vůbec nijak nevytrhne.

Ani VtE ani FVE jim elektřinu za 50 €/MWh nedávají, u VtE se této ceny v aukcích už dávno nedosahuje a navíc jde pouze o minimální garantovanou výkupní cenu, ta skutečná se při současných šílených cenách rovná "šíleným" tržním cenám. Vysoutěžené ceny z německých aukcí totiž neomezují výkupní cenu elektřiny shora ale pouze zdola.

Milan Vaněček
6. červen 2022, 14:19

Těch 50EUR/MWh ze slunce a větru je cena reálná , s přiměřeným ziskem, viz dlouhodobé "Power purchase Agreements" v Německu.

Aktuální cena na burze, to je jen současná hysterie a válka.

U nové, bezpečnější JE, kterou ale bavoři nechtějí, by jim cena vyšla na trojnásobek těch 50 EUR-viz Anglie.

Tady je vidět, jak se zcela míjí technická realita a vědecký pokrok na straně jedné

se společenskou hysterií a snahou energetických společností (jako u nás ČEZ) maximálně vydělávat na vysokých cenách při politicky omezované konkurenci.

Ale hysterie a válka někdy skončí, snad brzy, Emile.

Emil
6. červen 2022, 14:36

1) Není to žádná cena "reálná, s přiměřeným ziskem", je to minimální vysoutěžená cena v dotovaných cenách německých OZE, které představují drtivou většinu německých OZE. O reálné ceně to vůbec nic nevypovídá.

2) Aktuální cena na burze je hysterie, která se drtivé většině německých OZE vůbec nijak nevyhýbá.

3) U nové bezpečnější JE by jim žádný trojnásobek nevyšel, dnes se totiž s podobně hloupým finančním modelem jako u té JE v Anglii žádná další JE stavět nebude.

Michal K.
6. červen 2022, 13:30

50EUR za MWh. LoL. Sme sa pobavili. Klasicky Vanecek.

echo24. cz/a/SqSSv/green-deal-povede-k-dalsimu-zvysovani-cen-energii-a-surovin-priznala-sefka-ecb-lagardeova

Maly Jarda
6. červen 2022, 13:51

Jinými slovy uzavření plně funkčních JE a uzavření plně funkční JE (jen odložené o pár měsíců) je vydáváno za "racionální rozhodnutí"

.. plus existuje takový malý problém s větrnými elektrárnami v Bavorsku , a totiž že v Bavorsku zrovna moc nefouká takže budou produkovat elektřinu většinou pouze když bude foukat všude a díky off shore větrníkům bude elektřiny přebytek .. ale jinak je to dokonalý plán na ekonomicky efektivní rozvoj energetiky v Bavorsku

Ladislav Novák
7. červen 2022, 03:56

Německo - Náš vzor! :-D

Milan Vaněček
7. červen 2022, 09:28

Pane Ladislave, náš (Váš) vzor je přece Francie

a její současné potíže s údržbou a provozem JE je to co nás, až skončí válka na Ukrajině, čeká.

Ladislav Novák
7. červen 2022, 10:19

Ne, to bylo jen upravené komunisticé heslo SOVĚTSKÝ SVAZ - NÁŠ VZOR!

No a doba pokročila, zelení komunisté kopírují Německo s jeho nejhloupější energetickou politikou na světě.

Potřebujete ještě podrobnější výklad na docvaknutí? :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se