Domů
Německo
Německá CDU se staví proti zavedení uhlíkové daně. Je pro tržně orientované řešení

Německá CDU se staví proti zavedení uhlíkové daně. Je pro tržně orientované řešení

Německá koaliční strana Křesťanskodemokratická unie (CDU) příští měsíc rozhodne proti zavedení uhlíkové daně. Strana chce namísto toho podpořit více tržně orientované řešení pro zpřísnění klimatické politiky Německa. Jeden z představitelů strany to v úterý uvedl pro list Rheinische Post.

 “Musíme být těmi, kteří svými technologiemi stanovují standardy. Uhlíková daň v tomto kontextu dělá velmi málo. Byla by to klimapolitická sázka. Odvody spotřebitelů do státní kasy by se značně zvýšily, ale přesto by nikdo nemohl zaručit, že emise CO2 podle našich požadavků poklesnou,” uvedl Carsten Linnemann, místopředseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu.

Annegret Kramp-Karrenbauerová, předsedkyně hlavní německé vládní strany, si klade za cíl představit do poloviny září stanovisko CDU k posílení politiky v oblasti klimatu.

CDU je pod nátlakem svých koaličních partnerů ze Sociálnědemokratické strany a opozičních Zelených, aby zavedla zpoplatnění emisí oxidu uhličitého v odvětvích, která nespadají pod evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS). Jedná se o zemědělství, dopravu a vytápění ve zdrojích o jmenovitém tepelném příkonu menším než 20 MWt.

Mnozí v představitelé CDU by však namísto zavedení uhlíkové daně raději rozšířili systém EU ETS na zmiňovaná odvětví, nebo přišli s podobným mechanismem pro obchodování s uhlíkem. Tomuto postoji se přiklání rovněž bavorská Křesťanská sociální unie (CSU).

„Jsem pevně přesvědčen, že unie [CDU a CSU] vystoupí proti dani z CO2,“ dodal.

CDU začala potenciální zavedení uhlíkové daně zkoumat letos v dubnu. Do té doby s ní ve svém programu neuvažovala. Kancléřka Angela Merkelová tehdy svůj nově založený „klimatický kabinet“ v rámci návrhu právních předpisů pro dosažení klimatických cílů Německa do roku 2030 pověřila prozkoumat nejnovější návrhy a výzkum týkající se zpoplatnění emisí oxidu uhličitého v odvětvích dopravy a vytápění.

„Byli bychom neznalí, kdybychom nezahrnuli nejnovější zprávy do našich úvah. … Máme možnost regulace, fiskálních opatření a obecné ceny CO2, které zkoumáme, ale pro které jsme ještě nerozhodli. Vše však zohledníme,“ uvedla tehdy Merkelová.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.