Domů
Německo
Opoziční lídr v Německu slibuje výstavbu 50 plynových elektráren
Česko využívá zemní plyn k výrobě elektřiny v daleko nižší míře, než je tomu v Německu, paroplynová elektrárna Počerady (zdroj ČEZ).
Zdroj: ČEZ

Opoziční lídr v Německu slibuje výstavbu 50 plynových elektráren

Německý opoziční lídr Friedrich Merz, který je považován za pravděpodobného příštího německého kancléře, přislíbil výstavbu 50 plynových elektráren. Potřebou jejich výstavby si byla vědoma i končící vláda. Nepodařilo se jí však nakonec prosadit zákon, který by zakotvil podporu pro tyto zdroje. Informoval o tom zahraniční server Reuters s odkazem na německý portál t-online.

Odstupující vládě kancléře Olafa Scholze se nakonec nepodařilo prosadit zákon, který by zakotvil podporu pro výstavbu nových plynových elektráren. Ty mají zajistit dostatečný výkon v německé elektrizační soustavě pro období, kdy nesvítí slunce a nefouká vítr.

Podle Svazu německého energetického a vodního průmyslu (BDEW), který na potřebu výstavby nových řiditelných zdrojů v Německu dlouhodobě upozorňuje, musí být toto téma zařazeno do programu nové vlády na prvních 100 dní jejího působení.

„Výstavba řiditelného výkonu elektráren zůstává mimořádně kritická,“ uvedla v prosinci šéfka BDEW Kerstin Andreaeová poté, co německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu (BMWK) uvedlo, že menšinová vláda již nevidí šanci na přijetí zákona před únorovými volbami.

Závažnost situace si uvědomuje také opozice, jejíž lídr Friedrich Merz přislíbil výstavbu 50 plynových elektráren, pokud jeho strana vyhraje únorové volby.

"Potřebujeme v Německu co nejdříve postavit 50 plynových elektráren, které budou okamžitě připojeny k síti," řekl Merz.

Merz zároveň označil za "závažnou strategickou chybu" Scholzovy vlády "vypnutí posledních tří jaderných elektráren, které zajišťovaly spolehlivou výrobu elektřiny, uprostřed energetické krize".

Elektrárny spalující zemní plyn měly loni v Německu podíl na výrobě elektřiny ve výši 9,4 %. Jejich by měl do budoucna narůstat s plánovaným odstavováním uhelných elektráren. Ty loni vyrobily v Německu necelou čtvrtinu elektrické energie.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Lukáš
24. leden 2025, 09:16

Sluby sa slubuju... a v tomto roku ma v nemecku skoncit podpora pre vykup elektriny z malych bioplynovych zdrojov z 21c za kwh na 7c :D

Odkial by nemecko ale chcelo vziat dostatok plynu pre 50 novych elektrarni? Teraz ked nefukalo, tak vyciciavali zasobniky v urcitych momentoch az na 89% ich maximalnej hodinovej dostupnosti a zaroven vysavali elektrinu od vsetkych susedov :D

Karel Valenta
24. leden 2025, 11:57

Plyn zajistí Trump a jelikož mají moře, mohou plynule dovážet. Mám spíš obavy o dostupnost plynu u nás, uvidíme co na nás zbyde.

Těžba plynu frakováním je ekologická prasárna, ale po uzavření JE je to vysněný německý mix.

Lukáš
24. leden 2025, 13:21

Asi tak, nemci budu mat dvor upratany, ale nevadi ked sused vedla bude mat aj nasrane.

Taktiez do Nemecka sa dovaza stiepka z Norska, Kanady, USA a dovaza sa obmedzene stale z Ruska.

Za mna je lepsie ked pride plyn z USA lodou a ziskany aj frakovanim ako plyn z Ruska zo ziskov ktoreho sa financuje vojna proti Ukrajine kde zomieraju ludia a hybridna vojna voci celemu zapadnemu svetu.

Ekologia musi ist bokom.

Prirode a klime sa da stale pomoct a mame ,,cas,, ale raketa zabija okamzite.

Karel Valenta
24. leden 2025, 18:26

Problémem LNG je, že nevíte jeho původ podobně jako u ropy.

Anton Meško
24. leden 2025, 10:32

Keď sa skončí vojna na Ukrajine, kľudne sa môže stať, že Nemci obnovia odber ruského plynu cez Nord Stream.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se