Domů
Německo
Německo podpoří strukturální změny v regionech postižených odklonem od uhlí v přepočtu 1 bilionem korun
Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath
Zdroj: Bert Kaufmann / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Německo podpoří strukturální změny v regionech postižených odklonem od uhlí v přepočtu 1 bilionem korun

Německý spolkový ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier, stanoví klíčové body zákona o odklonu od uhlí. Spolkové země ovlivněné plány na postupný odklon od výroby elektřiny z uhlí do roku 2038 mají dostat velkorysou finanční pomoc, informovala v pátek tisková agentura RND.

Dokument o klíčových otázkách pro tzv. „Strukturální posílení uhelných regionů“, který je v současné době v meziresortním připomínkovacím řízení, má konkretizovat jeden z ústředních bodů ze závěrečné zprávy tzv. uhelné komise schválené na konci ledna.

Dokument předpokládá podporu ve výši 14 miliard eur (360 miliard korun) pro čtyři spolkové země postižené odklonem od uhlí. Finanční prostředky jsou určeny na projekty v oblasti ekonomiky, inovací, digitalizace, infrastruktury, ochrany přírody, územního rozvoje a cestovního ruchu. O jejich konkrétním využití budou spolkové země rozhodovat samy.

Způsob využití finanční podpory chce vláda ověřovat každé tři roky. Doložka o revizi by měla poskytnout možnost následných opatření, pokud by to výsledky hodnocení vyžadovaly. Kromě toho bude na ministerské úrovni zřízen koordinační orgán se zástupci dotčených spolkových zemí a federální vlády.

Spolkové země neuspěly se svým požadavkem, aby se nemusely podílet na financování z vlastních rozpočtů. Dokument nyní výslovně stanovuje spolufinancování ze státních pokladen.

„Spolkové země se budou podílet zákonem stanoveným příspěvkem ve výši 10 %,“ uvádí dokument.

Mimo zákonem stanovených 14 miliard euro má být dalších 26 miliard euro (616 miliard korun) poskytnuto v přímých federálních investicích v těžebních oblastech.

Celkově tak německá vláda plánuje strukturální změny v regionech postižených odklonem od uhlí podpořit částkou ve výši 40 miliard euro (1 bilion korun). Uhelná komise ve své závěrečné zprávě požadovala podporu o tomto rozsahu.

Po té, co německá vláda po Velikonočních svátcích představí finální znění dokumentu, bude zbývat jeho schválení ze strany Bundestagu, dolní komory německého parlamentu, které by mělo přijít v průběhu letošního roku.

Úvodní fotografie: Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jar
19. červen 2019, 11:59

Nejsou popsány o jaké strukturální změny se bude jednat. Patrně se bude jednat o vytvoření nových firem vč. služeb a tím také nových pracovních míst.

Honza
7. duben 2019, 19:41

Myslím, že Češi a české firmy z těchto investic v regionech přilehlých k ČR budou hodně profitovat ...

Petr
8. duben 2019, 10:35

To teda nevím jak hodně profitovat, třeba v tom turismu to půjde jasně konkurenčně proti nám. Maximálně se tak zlepší oborové know-how a dostupnost velkých strojů na provádění masivních zemních prací a stavby přečerpávacích elektráren.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se