Investice do transformace energetiky přesáhly loni poprvé 500 mld. USD

DomůObnovitelné zdrojeInvestice do transformace energetiky přesáhly loni poprvé 500 mld. USD
Zdroj: WindEurope

Globální investice do technologií umožňujících dekarbonizaci energetiky, mezi které patří obnovitelné zdroje energie, úložiště energie, elektromobilita či tepelná čerpadla, přesáhly loni poprvé 500 mld. USD. I přes negativní dopad pandemie koronaviru tak došlo k meziročnímu nárůstu o 9 %. Informaci přinesl zahraniční server BloombergNEF (BNEF).

Analýza provedená výzkumníky z BNEF ukazuje, že společnosti, vlády a domácnosti inevstovaly v loňském roce 303,5 mld. USD do obnovitelných zdrojů energie, a to zejména díky historicky největší výstavbě solárních (132 GW) i větrných (73 GW) elektráren.

Celkově dosáhly globální investice do solárních elektráren 148,6 mld. USD (meziročně o 12 % více) a investice do větrných elektráren 142,7 mld. USD (meziroční pokles o 6 %). Investice do zařízení spalujících biomasu a odpad poklesly meziročně o 3 % na 10 mld. USD.

Rekordní hodnoty dosáhly investice do elektromobility, které vzrostly meziročně o 28 % na 139 mld. USD.

„Ostatní oblasti investic do energetického přechodu také ukázaly sílu. Domácí instalace energeticky účinných tepelných čerpadel dosáhly 50,8 mld. USD, meziročně o 12 % více, zatímco investice do stacionárních systémů akumulace energie, jako jsou baterie, činily 3,6 mld. USD, tedy stejně jako v roce 2019 navzdory poklesu měrných nákladů. Globální investice do zařízení na zachytávání a ukládání uhlíkových emisí (CCS) se ztrojnásobily na 3 mld. USD a investice do vodíku dosáhly 1,5 mld. USD, meziročně o 20 % méně, avšak druhé nejvyšší hodnoty v historii,“ uvedl BloombergNEF.

Rozdělení investic do technologií umožňujících dekarbonizaci energetiky. Zdroj: BNEF
Rozdělení investic do technologií umožňujících dekarbonizaci energetiky. Zdroj: BNEF

Evropa předskočila Čínu

Podle zveřejněných dat bylo loni nejvíce investic do výše uvedených technologií realizováno v Evropě, a to 166,2 mld. USD, což znamená meziroční nárůst o 67 %. Podle BNEF může za prudký růst investic v Evropě zejména rekordní rok v oblasti investic do elektromobility a také druhé nejvyšší investice do obnovitelných zdrojů energie od roku 2012.

Na pomyslném druhém místě se umístil předchozí lídr Čína se 134,8 mld. USD (meziroční pokles o 12 %). Následovaly Spojené státy americké s 85,3 mld. USD (meziroční pokles o 11 %).

Zdroj úvodní fotografie: WindEurope

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují