Anglie: Aktivní domácnosti a firmy budou zapojeny do poskytování flexibility

DomůPřenos elektřinyAnglie: Aktivní domácnosti a firmy budou zapojeny do poskytování flexibility

Nový projekt, probíhající v anglickém hrabství Cornwall, má za cíl využít flexibilitu na straně domácností a lokálních podniků k udržování výkonové rovnováhy v elektrizační soustavě. Do projektu je zatím zapojeno přibližně 100 domácností a 150 podniků vybavených fotovoltaickými elektrárnami a bateriovými systémy. Díky aplikaci pak mohou jednotlivé domácnosti a firmy nabídnout svoji flexibilitu na dlouhodobém či krátkodobém trhu (až po úroveň intraday). 

V anglickém hrabství Cornwall se dostává do komerční fáze projekt , který má ověřit funkčnost systému, ve kterém mohou jednotlivé domácnosti poskytovat flexibilitu pro provozovatele distribučních či přenosových soustav (DSO, TSO). Od roku 2017 bylo postupně 100 tamních domácností a přibližně 150 malých podniků vybaveno fotovoltaickými elektrárnami a bateriovými systémy pro ukládání energie. Tyto domácnosti a podniky jsou součástí projektu Local Energy Market a stali se takzvanými prosumers. Tamní provozovatelé sítí DSO (Western Power Distribution) a TSO (National Grid ESO) nyní budu při nákupu podpůrných služeb zahrnovat tyto „prosumery“ do trhu s flexibilitou.

Domácnosti a malé podniky tak mohou poskytnou k vyrovnávání energetické soustavy svoji energii ze střešní fotovoltaiky, nebo volnou kapacitu baterie. Celý systém pak funguje na tržním principu a prosumers se mohou zapojit do dlouhodobého či krátkodobého (intraday) trhu. Systém funguje skrze aplikaci pro lokální trh s energií od společnosti Centrica.

Lokální energie i flexibilita

Projekt vývoje lokálního trhu s energií (Local Energy Market) byl spolufinancován z evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 19 milionů eur (486 milionů Kč). Kromě vybavení domů a podniků techologiemi pro produkci a skladování energie, došlo i k vytvoření aplikace pro obchod s energií. Aplikaci vyvinula společnost N-Side a je možné skrze ní spravovat nabídky a poptávky jak na produkci energie, tak i na flexibilitu.

„Poskytování flexibility prostřednictvím místního trhu s energií je pro nás zatím novinka, kterou teprve objevujeme. Přestože jsme v raných fázích, velmi se těšíme na hodnocení a výsledky. Chceme především zjistit, jak lze flexibilitu zajistit nákladově efektivně na různých typech trhů. Potenciál je opravdu vzrušující, a postupně se snažíme získávat další zdroje flexibility, a díky tomu i snižovat náklady pro spotřebitele,“ uvedl Colm Murphy, manažer ze společnosti National Grid ESO

Nastupující trend prosumers

Domácností a podniky byly historicky pouze spotřebiteli energie. S rozvojem malých decentralizovaných zdrojů (především FVE) a díky zlevňujícím bateriím se stále více domácností a podniků stává takzvanými prosumers. Ti již nejen spotřebovávají, ale mohou rovněž produkovat energii, nebo ji krátkodobě skladovat. Projekt v hrabství Cornwall je prvním na světě, který zapojuje „prosumery“ do aktivní role, ve které pomáhají udržovat rovnováhu v energetickém systému.

Podobné systémy jsou v jiných zemích zatím pouze ve fázi testování a do komerčního provozu se dostanou nejspíše až v průběhu 20. let. Zapojení větších podniků do poskytování flexibility je již rozvinuto více. Jde o technologii DSR (Demand Side Response). V Česku například probíhá testování podobného systému pod projektový názvem Dflex. Do testování je zapojena společnost ČEPS (TSO), univerzita ČVUT a společnosti Nano Energies a Pražská energetika.