Domů
Ropa
Americká produkce ropy se může do konce srpna vrátit na své předkrizové hodnoty

Americká produkce ropy se může do konce srpna vrátit na své předkrizové hodnoty

Ropa
8 komentářů
7. červen 2020, 08:48
Daniel Galis

rostoucí cenou ropy začínají těžební společnosti v USA obnovovat svou produkci. Do konce srpna by mohlo dojít k navýšení až o 2 miliony barelů denně, což by znamenalo návrat k předkrizovým hodnotám. Záležet bude ale zejména na vyjednáváních v rámci OPEC+, informovaly Financial Times.

Cena ropy v posledních týdnech stabilně rostla a WTI překročila hranici 36 dolarů za barel. Američtí producenti proto začali obnovovat své těžební kapacity, které uzavřeli v důsledku koronavirové krize. Pokud cena znova neklesne, mohla by produkce dle analytiků stoupnout do srpna až od 2 miliony barelů denně. To by znamenalo zvýšení z dnešních 11 milionů na přibližně 13 milionů barelů denně. V březnu tohoto roku pak dosáhla produkce vrcholu právě na této hodnotě.

S cenou WTI přes 35 dolarů bude většina odstávek těžby v USA obnovena,“ uvedl pro Financial Times Ian Nieboer, ředitel konzultantské společnosti RS Energy Group.

Investice do nových ropných vrtů ovšem zůstávají oslabeny. V dlouhodobějším horizontu tak může znovu dojít k poklesu produkce právě kvůli nedostatečné obnově těžebních kapacit. Otázkou také zůstává, které společnosti na trhu zůstanou. Řada amerických těžařů je dlouhodobě vysoce zadlužena a rekordní pokles ceny lehké ropy WTI až do záporných hodnot byl poslední kapkou. O ochranu před věřiteli zažádala již v dubnu Whiting Petroleum a spekuluje se o blížícím se bankrotu Chesapeak Energy.

Rozhodující bude vyjednávání v rámci OPEC+

Cena ropy je pod tlakem již od začátku roku a cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. V důsledku koronavirové krize a poklesu poptávky pak byli představitelé OPEC a jejich partnerů nuceni uzavřít dohodu o snížení produkce ropy o 9,7 milionů barelů denně. V sobotu pak byla dohoda prodloužena o další měsíc až do konce července.

Zatím tedy došlo k částečné stabilizaci trhu. Obnovené kapacity amerických těžařů ovšem mají potenciál tuto křehkou rovnováhu narušit. Případná reakce OPEC+ pak bude zásadní pro postupné zotavování americké produkce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Frank
7. červen 2020, 13:16

Zajímavé, není to moc dlouho co někteří tančili vítězné tance a ujišťovali, že těžaři v USA jdou všichni na buben...

energetik II
8. červen 2020, 11:15

TO : Frank

Zdá se že "na buben" můžou jít celé Spojené státy. Nějak se jim za Trumpíka nedaří. Letošní rok začaly s hrubým státním dluhem na 106 % HDP, dnes jsou už na 130 % a do konce roku mají mít 150 %. Příští rok to vypadá na 180 %, možná 200 % HDP. My jsme letošek začali na 29 %.

ad2/ USA jsou rasistickou zemí, to už dnes uznává každý myslící člověk. Mohutné demonstrace po celém světě i v USA to připomínají.

ad3/ USA mají dnes 14 % nezaměstnaných, my 3,6 %.

ad4/ USA nezvládly koronavirus , Čína má 4600 mrtvých , USA = 113 000, zatím !! - denně jim tam přibývá 1000 dalších. Počet nakažených tam včera překonal 2 000 000.

P.S. USA jsou už jenom obr na hliněných nohách.

frank
8. červen 2020, 12:18

kdybych byl troll tak jako markus aurelius, tak bych vás odkázal na jeho reakci , ale že jste to vy loudile, tak bych vás upozornil, že PŠM by jste v ČSLA vést mohl...

Počkáme si na konec roku, kolik bude nezaměstnaných v Česku kolik v USA, minulý pátek ukázal, že si za pár týdnu našlo práci 2,5 milionů lidí...

energetik II
8. červen 2020, 16:37

TO : frank

No, pokud jsou PŠM suchá mezinárodně uznávaná fakta , jako :

1. Růst podílu státního dluhu na HDP v USA od 1.ledna ze 106 na 130 % HDP

2. Nárůst nezaměstnanosti v USA z únorových 3,5 % na 13 % v květnu

3. Počet mrtvých na corona v Číně asi 5000 v USA - 113 000

4. Mohutné protirasistické demonstrace v USA i jinde po vraždě černocha policií v USA

No tak ano !, takové PŠM založené na pravdivých faktech mi nedělá žádný problém !! Rád hovořím o suchých faktech podložených pravdivými čísly.

markusaurelius
7. červen 2020, 14:59

frenky ,není tvoje ejakulace tak trošku předčasná.

frank
8. červen 2020, 12:10

zajímavá reakce, zjevně podle vašich osobních zvyků...

Dušan Mihálik
8. červen 2020, 17:45

Nič neočakávané.

OPEC sa krútia s Ruskom v špirále ekonomickej smrti, kde znižujú ťažbu aby zvýšili ceny a "potom" zarobili ... ale to "potom" nebude, lebo nastupujú americkí ťažiari a obsadzujú pri raste cien trhy.

Lubos Vozar
9. červen 2020, 16:23

Presne tak. Toto je najvacsi rozdiel medzi statnym vlastnikom (Gazprom/Rosneft, ARAMCO)a sukromnym. Sukromnik ak nezaraba prepusti vsetkych nepotrebnych, pozastavi investicie a precka najhorsie. Statne spolocnosti nesu zodpovednost za dochodky, zamestnanost a plnenenie dier v statnom rozpocte. Neadvokujem ani za jednych, len poukazujem na to, ze sukromny vlastnik nemusi mysliet na nic ine len maximalizovanie zisku, co mu dava konkurencnu vyhodu pred Stanym

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se