Americká produkce ropy se může do konce srpna vrátit na své předkrizové hodnoty
S rostoucí cenou ropy začínají těžební společnosti v USA obnovovat svou produkci. Do konce srpna by mohlo dojít k navýšení až o 2 miliony barelů denně, což by znamenalo návrat k předkrizovým hodnotám. Záležet bude ale zejména na vyjednáváních v rámci OPEC+, informovaly Financial Times.
Cena ropy v posledních týdnech stabilně rostla a WTI překročila hranici 36 dolarů za barel. Američtí producenti proto začali obnovovat své těžební kapacity, které uzavřeli v důsledku koronavirové krize. Pokud cena znova neklesne, mohla by produkce dle analytiků stoupnout do srpna až od 2 miliony barelů denně. To by znamenalo zvýšení z dnešních 11 milionů na přibližně 13 milionů barelů denně. V březnu tohoto roku pak dosáhla produkce vrcholu právě na této hodnotě.
„S cenou WTI přes 35 dolarů bude většina odstávek těžby v USA obnovena,“ uvedl pro Financial Times Ian Nieboer, ředitel konzultantské společnosti RS Energy Group.
Investice do nových ropných vrtů ovšem zůstávají oslabeny. V dlouhodobějším horizontu tak může znovu dojít k poklesu produkce právě kvůli nedostatečné obnově těžebních kapacit. Otázkou také zůstává, které společnosti na trhu zůstanou. Řada amerických těžařů je dlouhodobě vysoce zadlužena a rekordní pokles ceny lehké ropy WTI až do záporných hodnot byl poslední kapkou. O ochranu před věřiteli zažádala již v dubnu Whiting Petroleum a spekuluje se o blížícím se bankrotu Chesapeak Energy.
Rozhodující bude vyjednávání v rámci OPEC+
Cena ropy je pod tlakem již od začátku roku a cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. V důsledku koronavirové krize a poklesu poptávky pak byli představitelé OPEC a jejich partnerů nuceni uzavřít dohodu o snížení produkce ropy o 9,7 milionů barelů denně. V sobotu pak byla dohoda prodloužena o další měsíc až do konce července.
Zatím tedy došlo k částečné stabilizaci trhu. Obnovené kapacity amerických těžařů ovšem mají potenciál tuto křehkou rovnováhu narušit. Případná reakce OPEC+ pak bude zásadní pro postupné zotavování americké produkce.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavé, není to moc dlouho co někteří tančili vítězné tance a ujišťovali, že těžaři v USA jdou všichni na buben...
TO : Frank
Zdá se že "na buben" můžou jít celé Spojené státy. Nějak se jim za Trumpíka nedaří. Letošní rok začaly s hrubým státním dluhem na 106 % HDP, dnes jsou už na 130 % a do konce roku mají mít 150 %. Příští rok to vypadá na 180 %, možná 200 % HDP. My jsme letošek začali na 29 %.
ad2/ USA jsou rasistickou zemí, to už dnes uznává každý myslící člověk. Mohutné demonstrace po celém světě i v USA to připomínají.
ad3/ USA mají dnes 14 % nezaměstnaných, my 3,6 %.
ad4/ USA nezvládly koronavirus , Čína má 4600 mrtvých , USA = 113 000, zatím !! - denně jim tam přibývá 1000 dalších. Počet nakažených tam včera překonal 2 000 000.
P.S. USA jsou už jenom obr na hliněných nohách.
kdybych byl troll tak jako markus aurelius, tak bych vás odkázal na jeho reakci , ale že jste to vy loudile, tak bych vás upozornil, že PŠM by jste v ČSLA vést mohl...
Počkáme si na konec roku, kolik bude nezaměstnaných v Česku kolik v USA, minulý pátek ukázal, že si za pár týdnu našlo práci 2,5 milionů lidí...
TO : frank
No, pokud jsou PŠM suchá mezinárodně uznávaná fakta , jako :
1. Růst podílu státního dluhu na HDP v USA od 1.ledna ze 106 na 130 % HDP
2. Nárůst nezaměstnanosti v USA z únorových 3,5 % na 13 % v květnu
3. Počet mrtvých na corona v Číně asi 5000 v USA - 113 000
4. Mohutné protirasistické demonstrace v USA i jinde po vraždě černocha policií v USA
No tak ano !, takové PŠM založené na pravdivých faktech mi nedělá žádný problém !! Rád hovořím o suchých faktech podložených pravdivými čísly.
frenky ,není tvoje ejakulace tak trošku předčasná.
zajímavá reakce, zjevně podle vašich osobních zvyků...
Nič neočakávané.
OPEC sa krútia s Ruskom v špirále ekonomickej smrti, kde znižujú ťažbu aby zvýšili ceny a "potom" zarobili ... ale to "potom" nebude, lebo nastupujú americkí ťažiari a obsadzujú pri raste cien trhy.
Presne tak. Toto je najvacsi rozdiel medzi statnym vlastnikom (Gazprom/Rosneft, ARAMCO)a sukromnym. Sukromnik ak nezaraba prepusti vsetkych nepotrebnych, pozastavi investicie a precka najhorsie. Statne spolocnosti nesu zodpovednost za dochodky, zamestnanost a plnenenie dier v statnom rozpocte. Neadvokujem ani za jednych, len poukazujem na to, ze sukromny vlastnik nemusi mysliet na nic ine len maximalizovanie zisku, co mu dava konkurencnu vyhodu pred Stanym
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se