Americká produkce ropy se může do konce srpna vrátit na své předkrizové hodnoty

7. červen 2020, 08:48
DomůRopaAmerická produkce ropy se může do konce srpna vrátit na své předkrizové hodnoty

S rostoucí cenou ropy začínají těžební společnosti v USA obnovovat svou produkci. Do konce srpna by mohlo dojít k navýšení až o 2 miliony barelů denně, což by znamenalo návrat k předkrizovým hodnotám. Záležet bude ale zejména na vyjednáváních v rámci OPEC+, informovaly Financial Times.

Cena ropy v posledních týdnech stabilně rostla a WTI překročila hranici 36 dolarů za barel. Američtí producenti proto začali obnovovat své těžební kapacity, které uzavřeli v důsledku koronavirové krize. Pokud cena znova neklesne, mohla by produkce dle analytiků stoupnout do srpna až od 2 miliony barelů denně. To by znamenalo zvýšení z dnešních 11 milionů na přibližně 13 milionů barelů denně. V březnu tohoto roku pak dosáhla produkce vrcholu právě na této hodnotě.

S cenou WTI přes 35 dolarů bude většina odstávek těžby v USA obnovena,“ uvedl pro Financial Times Ian Nieboer, ředitel konzultantské společnosti RS Energy Group.

Investice do nových ropných vrtů ovšem zůstávají oslabeny. V dlouhodobějším horizontu tak může znovu dojít k poklesu produkce právě kvůli nedostatečné obnově těžebních kapacit. Otázkou také zůstává, které společnosti na trhu zůstanou. Řada amerických těžařů je dlouhodobě vysoce zadlužena a rekordní pokles ceny lehké ropy WTI až do záporných hodnot byl poslední kapkou. O ochranu před věřiteli zažádala již v dubnu Whiting Petroleum a spekuluje se o blížícím se bankrotu Chesapeak Energy.

Rozhodující bude vyjednávání v rámci OPEC+

Cena ropy je pod tlakem již od začátku roku a cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. V důsledku koronavirové krize a poklesu poptávky pak byli představitelé OPEC a jejich partnerů nuceni uzavřít dohodu o snížení produkce ropy o 9,7 milionů barelů denně. V sobotu pak byla dohoda prodloužena o další měsíc až do konce července.

Zatím tedy došlo k částečné stabilizaci trhu. Obnovené kapacity amerických těžařů ovšem mají potenciál tuto křehkou rovnováhu narušit. Případná reakce OPEC+ pak bude zásadní pro postupné zotavování americké produkce.