Domů
Rychlé zprávy
Trump dal stopku novým projektům offshore větrných parků, akcie evropských developerů spadly
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

Trump dal stopku novým projektům offshore větrných parků, akcie evropských developerů spadly

Donald Trump, který byl v minulém týdnu inaugurován do funkce prezidenta Spojených států, se činil hned během svého prvního dne v úřadu. Jedním z jeho prvních kroků v druhém funkčním období bylo pozastavení pronájmu federálních území pro výstavbu offshore větrných parků. Tento krok měl dopad i na evropské developery projektů obnovitelných zdrojů, jejichž akcie reagovaly poklesem.

Nový prezident USA Donald Trump je dlouhodobě známý svým pozitivním postojem k fosilnímu průmyslu a naopak nelibostí vůči obnovitelným zdrojům. Jeho první kroky v úřadu tak nejsou nijak zásadně překvapivé, nicméně jejich dosah sahá i za hranice USA. Hned během minulého pondělí Trump pozastavil pronajímání dalších území developerům offshore větrných parků, kdy podle agentury Reuters uvedl, že větrné turbíny jsou ohavné, drahé a škodí divoké přírodě.

Průmysl offshore větrné energetiky se poslední roky potýká s problémy, zejména v podobě značného růstu nákladů na realizaci nových projektů. Právě růst nákladů a průtahy během plánování a povolovacích procesů tak nedávno vedly ke zrušení několika projektů. Jedním z příkladů může být zastavení projektů právě u pobřeží USA z podzimu roku 2023, které vedlo k miliardovým ztrátám a poklesu akcií dánského developera Orsted.

Společnost Orsted, respektive hodnota jejích akcií, doplatila i na kroky Donalda Trumpa z minulého týdne. Akcie společnosti podle Reuters reagovaly 17% poklesem poté, co společnosti vznikla ztráta o hodnotě téměř 1,7 miliardy dolarů.

Jedním z hlavních důvodů byly podle analytiků oslovených agenturou průtahy a růst nákladů u projektu Sunrise Wind, který by se měl stát největším offshore větrným parkem ve vodách USA. Hodnota akcií společnosti se za poslední čtyři roky propadla již o více než 80 %.

"Společnost Orsted má nyní v USA některá aktiva, která jsou bezcenná. Pokud se tam kvůli Trumpovi nebude nic stavět, Orsted je nemůže ani prodat, ani využít pronájmy," sdělil agentuře Reuters Jacob Pedersen, analytik dánské banky Sydbank.

Pokles zaznamenaly i akcie dalších evropských společností z řad developerů či dodavatelů technologií. V jejich případě se nicméně jednalo o nižší jednotky procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(117)
Vladimír Šťastný
29. leden 2025, 07:59

Trump je jenom pragmaticky uvažující obchodník, který umí dobře počítat. Jestliže náklady na jednotku instalovaného výkonu v offshore parku vycházejí podobně jako u jaderného zdroje, přičemž využití takového zdroje je cca 40%, životnost čtvrtinová a výroba jen mlhavě předpověditelná, vyžadující další, drahá systémová opatření v síti, pak mu musí jasně vyjít, že je účelnější ty prachy vrazit do jádra.

Pavel Svoboda
29. leden 2025, 08:27

Trump takto rozhodně neuvažuje. Zásadní je, že mylně nevěří, že existuje globální oteplování, a už vůbec nevěří vědcům, že příčinou je činnost člověka. Navíc je milovník fosilních paliv. A hlavně jeho myšlení už silně ovlivňuje pokročilý věk, s obtíži dokončí 4 roky. Jaderné elektrárny jsou to poslední, na co myslí, protože on se žádné nové JE v USA s velkou pravděpodobností nedožije.

richie
31. leden 2025, 12:04

ad Pavel Svoboda 29. leden 2025, 08:27

Trump takto rozhodně neuvažuje. Zásadní je, že mylně nevěří, že existuje globální oteplování, a už vůbec nevěří vědcům, že příčinou je činnost člověka.

tak v antropogennu pricinu klimatickej zmeny neveri aj velka skupina vedcov (nehumenitneho smeru - teda takych co tomu aspon trochu rozumeju)

Karel Valenta
29. leden 2025, 09:28

Pane Šťastný, popsal jste to velmi do dobře, souhlasím.

U větrníků je investiční dotace až 65 % a provozní cca 3,5 Kč/kWh. Přitom tento zdroj je potřebný jen cca 3-4 měsíce v zimě, po zbytek roku budou přebytky mařeny spolu s přebytky FVE. Pak cenu zimní větrné energie můžeme vynásobit třemi a za 10 Kč/kWh je opravdu fest drahá a jako bonus máme ještě zničenou krajinu a zvyšující se poplatky za distribuci. U nás málo fouká a proto musí být větrníky silně dotované.

Jan Veselý
29. leden 2025, 13:28

Tady těch v USA? Nebo kde?

Karel Valenta
29. leden 2025, 15:05

Výše uvádím dotační podmínky v ČR.

Vladimír Krteček
29. leden 2025, 16:41

Aspoň nekdo pochopil, ze vetrniky jsou hola kravina.

Jen prisluhovaci EU kyvou hlavou jak nemocni os.i

A prachy se točí ..... ale jen do nekterych kapes.

Jan Veselý
29. leden 2025, 22:58

Takže věc k článku naprosto irelevantní, tušil jsem to.

Petr prochaska
29. leden 2025, 11:06

Přesně tak, jen si nemyslím, že by Trump nějak podporoval jádro. V USA je plyn levný a navíc USA nemusí řešit emisní povolenky, takže finančně si jádro proti plynu neškrtá.

Emil
29. leden 2025, 11:20

A přestože "v USA je plyn levný a navíc USA nemusí řešit emisní povolenky", Big Tech do něj poslední dobou hodně investuje, protože má své dekarbonizační cíle bez ohledu na to kdo je zrovna prezident. Nejspíš proto že "finančně si jádro proti plynu neškrtá" se teď v USA oživují všechny odstavené jaderné reaktory, u kterých to je jen trochu možné, ne?

Milan Vaněček
29. leden 2025, 12:14

ad "oživují všechny odstavené jaderné reaktory". Ano protože již jsou odstavené, zaplacené a zřejmě levnější je oživit je než nákladně dělat kompletní likvidaci. Ale stavět drahé nové aby byly k disposici až za 20 let? Ani náhodou....

Trump ani nepodporuje ani nezakazuje JE, nechává to na investorech.

Podobně elektromobily: "ať si lidé vyberou, čím chtějí jezdit". Žádné podpory. A to Muskovi vyhovuje, protože už je etablovaný a lidé si Tesly kupují protože je to móda, je to technicky (jízdní vlastnosti, infotainment) naprostá špička a stále se to zlevňuje a zkvalitňuje.

A to samé musí být vedoucí princip v energetice: být stále levnější a kvalitnější

Emil
29. leden 2025, 14:07

1) Oživením odstaveného jaderného reaktoru se na "kompletní likvidaci" neušetří ani dolar, jen se posune na pozdější dobu, ale hlavně vydělá provozovateli další peníze.

2) "Stavět drahé nové aby byly k disposici až za 20 let" se opravdu nikdo "ani náhodou" nechystá, ty projekty mají být do deseti let v provozu.

Petr prochaska
30. leden 2025, 10:54

Big tech chtěl hodně elektřiny pro AI, jenže nyní Číňani přišli s novou úspornou AI, která spotřebuje 50x méně elektřiny a ještě dali zdrojáky volně k dispozici. Pokud se potvrdí, že čínská AI funguje dobře, tak big tech přestane problém s elektřinou řešit.

Jan Veselý
29. leden 2025, 13:30

Záchranu jaderného průmyslu podporovala dost významně Bidenova administrativa. U ropácké Trumpovy administrativy lze v tomto směru očekávat tak akorát nějaké plané deklarace, skutečnou činnost žádnou.

Karel Valenta
29. leden 2025, 21:57

Vladimír Krteček 29. leden 2025, 16:41

Větrníky dělají vítr v našich kapsách.

Jan Veselý
29. leden 2025, 13:27

Pane Šťastný, četl jste ten článek vůbec? Trump stopnul PRONÁJEM federální půdy (resp. kusu mořského šelfu) určených k výstavbě VtE. Takže v reálu federální vládu odstřihnul od zdroje drobného zisku.

Emil
29. leden 2025, 14:15

Federální vládu "odstřihnul od zdroje drobného zisku" a zároveň spotřebitelům/daňovým poplatníkům ušetřil nemalé finanční prostředky, protože cena elektřiny z těchto projektů se měla pohybovat kolem 150 $/MWh, viz např. zde: windpowerengineering.com/new-york-approves-2-offshore-wind-projects/

Jan Veselý
29. leden 2025, 23:08

A? New York má velký a velmi drahý problém jak dostat skrze NYC elektřinu nebo plynovody na Long Island. Tohle mělo pomoct. Nepomůže.

Jan Veselý
29. leden 2025, 23:08

A? New York má velký a velmi drahý problém jak dostat skrze NYC elektřinu nebo plynovody na Long Island. Tohle mělo pomoct. Nepomůže.

Bob
1. únor 2025, 14:26

Předchozí diskuse byla velmi dlouhá a nepřehledná a Vy jste jen zpochybňoval moje čísla, ale za sebe nic relevantního nenapsal a nevyvrátil. Nyní konečně něco konkrétního, o čem se dá diskutovat.

Nejdříve něco k minulým údajům:

2,9 kW rezervované kapacity vychází z Vašeho hlavního jističe a nadhodnocené soudobosti.

Vašich 3*25A jištění je sice v RD asi nejčastější, ale není to průměr. Ten je nižší. Doporučuji nastudovat rozdíl mezi mediánem (17 kW, odpovídajících 3*25A) a průměrem. Na vesnici je kromě těch 3*25 a pravděpodobně i několika vyšších jističů také spousta (alespoň u nás) víkendových chalup s typickým 1*16-20A.

Co se týká soudobosti, upozorňoval jse hned na chybu a jen ilustrativní hodnotu historických hodnot pro byt 0,15-0,2. Ta hodnota je totiž tím nižší, čím je v OM častější náhodný spotřebič s vyšším příkonem. Typicky v bytu elektrický sporák užívaný max. tak 1 hodinu denně (když historicky byly plynové), nebo v RD i historicky ta "cirkulárka" užívaná 1*za rok (ale kvůli tomu vyšší hlavní jistič). Taky proto jsem od počátku počítal tu dolní hranici 0,15 a i to je pro RD moc.

Typická polední letní spotřeba RD ve všední den (obyvatelé většinově v zaměstnání a škole) je určitě méně, než celoroční průměr 0,68 kW.

Takže, když počítáme 17*0,15=2,55 kWh na RD, je to pořád s vědomím, že ve skutečnosti je to ještě méně.

Ale dobrá budme počítat s rezervovanou kapacitou té vesnice 100 RD (spíše okruh jednoho trafa 22kV/440V) v hodnotě 2,55 kW a průměrnou FVE s odečtenou aktuální spotřebou s poledním přetokem 10kW.

Letní bez FVE: 100*2,55=255kW

Letní s 8% FVE: 92*2,55+(8*10)=315

V létě a v jasné poledne evidentně více zatížená obecní síť s FVE.

No a potom je tu ta zima.

Pro Vás je to asi ku podivu: 100*2,55=255

Ona je totiž ta stará soudobost stejná po celý rok, každou hodinu a počítala se na zimní podmínky.

Takže i když ten výpočet 315 kW s FVE není úplně korektní, tak s "naší historickou" soudobostí to jinak počítat nelze.

Jak už jsem psal dříve nějaké počítání hodnoty soudobosti sezónní, denní, nebo dokonce hodinové je pro týmy specialistů, výkonné počítače a UI.

Nehledě na to, že 8% FVE je průměr a některé obvody jich mají už nyní podstatně více. A pak stačí mít 30% FVE a máte jen přetoků (s odečtenou spotřebou) na těch 100 RD: 30*10=300 kW, což je více i než Vámi počítaných 290 kW, na které je údajně síť nyní dimenzována.

A to jsme třeba nepočítali obecní budovu na stejném okruhu, také s poledními přetoky.

A jak jsem také už dříve psal: síť se nedimenzuje (nestaví, neposiluje) na hodnoty za minulý rok, ale tak 15-20 let dopředu. Tedy na dobu, kdy ty střešní FVE budou už téměř na každé budově. Tím spíše, že na nových veřejných budovách už musí být, na nových RD musí být od 2029 a vzápětí i po každé rekonstrukci.

Takže ty velké vícenáklady na posilování sítí kvůli FVE máme už nyní.

Bob
1. únor 2025, 14:42

Ten můj dlouhý příspěvek je reakce na :

Jarda 31. leden 2025, 14:00

Takže tvrdím, že je nesmysl opakované tvrzení, že FVE (a to včetně domácích střešních) nadměrně svými poledními letními přetoky nezatěžují síť, či ji dokonce odlehčují.

Rozhodně to tak nelze napsat generálně bez ničeho dalšího. To by se muselo dodat jen za těchto specifických podmínek.... (doplňte). Třeba do určité penetrace sítě FVE, existence specifické skupiny odběratelů, nebo dodatečné akumulace na okruhu, atd.

Jarda
1. únor 2025, 17:34

@Bob 1. únor 2025, 14:26

Tu soudobost jste navrhl vy sám, ale ona princip nezmění ani ta nižší.

---

Vypočítal jste to pěkně, ale jak už to tak bývá, ďábel se skrývá v detailu, máte tam špatné znaménko.

---

Udivuje mě, jak člověk prý technicky vzdělaný může takto sčítat příkon a výrobu, musí se odečítat.

Takže s 8% FVE: 92*2,55-(8*10)=155.

Pokud tedy nezajistíte, že v síti jsou společně vedle sebe:-D

Budu se těšit na oponenturu:-)

Bob
1. únor 2025, 18:11

U té soudobosti 0,15-0,2 jsem ihned taky psal, že je to s chybou a jen ilustrační. A znovu jsem to zdůraznil v příspěvku, na něhož reagujete.

Taky proto, co píšete o odčítání jsem napsal, že 315 není korektně. Ale ani Vy to tak nemůžete počítat.

Tenkrát žádné minus (výroba u odběratele) nebylo a tu výkony/příkony s tou historickou soudobosti nelze takto správně sčítat, ale ani odečítat.

Důležitější je ta už dnes reálná možnost 30% a více střešních FVE na RD na jednom okruhu trafa. Což bude brzo realita všude.

A aby bylo přetěžování sítě FVE ještě zřejmější, tak příklad tentokrát z VN a VVN (už jsme také jinde spolu řešili a dával jsem mapku):

Máte rozvody NN a přetoky z lokálních FVE do VN a VVN směr páteřní linka V-Z a Praha.

Máte slunné poledne, JE Temelín kvůli několika poledním hodinám výkon nesnižuje, dodává plným, nebo téměř plným výkonem, jako ostatní dny. K tomu se k nám tlačí přebytková OZE elektřina z Rakouska a Německa, Do toho kromě domácích FVE i všechny ostatní naše Jihočeské FVE (i ty velké parky zcela bez akumulace). Ty firemní, pokud nemají přetoky, tak najednou neodebírají (nebo podstatně méně) a tak ani ty nezmírňují ty přetoky.

A netvrďte mi, že o letních jasných polednách nejsou přebytky elektřiny, a tedy záporné ceny a že to není způsobeno FVE.

Na Energostatu si můžete ověřit, že záporné ceny jsou především v poledne:

oenergetice.cz/energostat/power/negative-price-day-hour-occurrence/czech/2020-01-01/2025-02-01

Jarda
1. únor 2025, 20:42

@Bob 1. únor 2025, 18:11

Takže jste své přesvědčování postavil na chybných a ilustračních předpokladech, bezva:-D

A proč jste příkon a výrobu sčítal a proč to není možné odečítat se asi stejně nedozvím.

Bavíme se o domácích FVE v ČR jejichž přetoky na záporné ceny burzy mají zanedbatelný význam.

Přetoky jistě nějaké mají, to jsem ale nikde nepopíral.

A váš pokus o odvedení tematu o dimenzování sítě na vesnici s domácími FVE k Rakousku, Německu, Temelínu, firmám, velkým FVE parkům a Energostatu je srandovní.

Vlastně tím jen dokazujete, že ten hlavní problém nezpůsobují domách FVE v ČR, ale někdo úplně jiný.

Bob
1. únor 2025, 22:34

Už jsem Vám nejméně 3* psal, ať dáte odkaz na lepší data. Stále nic, ale kritizovat, to Vám jde.

Pointa toho všeho je, že OZE a jmenovitě především FVE zatěžují nadměrně síť svým nárazovým výkonem už nyní. Je to souběh těch velkých bez akumulace, veřejných, i těch domácích. Nejde jen o samotné přetoky/krátkodobé velké toky, ale i rychlost změn. Zrovna právě u domácích FVE s akumulací, kdy od rána mění ze spotřebitele po polední výrobce a dodavatele až k večerní spotřebě a to nejen dle solárního svitu, ale i aktuálního nabití aku a spotřeby.

Co se týká pouze přetoků domácích FVE díky tomu, že (u nás, není to pravidlo v okolních zemích) máme té akumulace trochu více (ale stále nedostatečně) a současně jsou zatím jen cca 8% RD, tak se na tom přetěžování zatím podílejí spíše menšinově a spíš v oblastech, kde je jich více pohromadě. Jenže to se rychle mění a ten problém s domácími FVE bude stále větší, jak budou dále růst jejich počty. Třeba v Německu si začínají uvědomovat, jak velký problém jim dělá velké množství mini balkonových FVE bez akumulace a jakéhokoliv řízení (nejdou vypnout na dálku). Navíc sice i u nás roste absolutně kapacita akumulace u střešních FVE, ale současně i instalovaný výkon těch FVE, takže poměr se nemění a situace s (ne)dostatkem akumulace se nezlepšuje.

Jarda
2. únor 2025, 17:49

@Bob 1. únor 2025, 22:34

Hlavní pointa toho všeho především je, že dokonce ani vámi poskytnutá data a výpočty nepotvrzují vaši ideologii o domácích FVE a dimenzování sítě.

Já jsem vám svůj výpočet dal, jedině na co jste se zmohl je, že jste bez důkazu prohlásil, že to tak nejde:-)

Teď zase vytahujete akumulaci a německé balkonovky, opět odvedení pozornosti.

Ještě elektro lyzéry a mařiče a bude to komplet menu.

Takže si nechce své přesvědčení bez důkazů a já si nechám to své s důkazy:-)

Bob
2. únor 2025, 20:45

Ne i má data, o kterých víme (a ani Vy jste to nerozporoval) jsou "výhodnější" spíše pro Váš názor, protože dimenzování na spotřebu je ve skutečnosti nižší ukazují, že přinejmenším pro obvody traf s 30% a vyšším počtem domácích FVE už místní síť přetěžují svými letními poledními přetoky více, než zimní zátěž odběrem.

A k Vašemu výpočtu: Celoroční (starou, klasickou) soudobost nelze aplikovat na vnitrodenní (hodinové) výpočty. Nelze to v konkrétní (polední) hodinu sčítat, ani odečítat. Polední přetoky FVE se časově zcela míjejí nejen s denním maximem spotřeby, které je někdy po západu slunce, ale hlavně s celoročním zimním (které odpovídá zhruba tomu vypočtenému ze soudobosti 0,15-0,2.

Takže snad naposled:

Typický polední odběr ve všední den je pro RD, kde nikdo není doma tak asi 100W (lednice). Bojler na NT je blokován, kdo má FVE, tak má bojler už dávno dohřátý a aku dobito. Protože jsou i domácnosti, kde je větší spotřeba (důchodci, matky na MD), počítejme 0,3 kW.

Dimenzování sítě bez FVE (zimní) dejme tomu 17*0,15=2,6 kW a pro 100 RD pak 260 kW. Na to jde zhruba aplikovat tu starou "klasickou" soudobost. Ve skutečnosti spíše tak cca 0,12*15*100=180 kW (průměrné jištění i soudobost jsou pro RD ve skutečnosti nižší, než jsme počítali).

Letní jasné poledne s 25% FVE: 25*10-(75*0,3)=228 kW

Letní jasné poledne s 30% FVE: 30*10-(70*0,3)=279 kW

Už nyní jsou okruhy traf, kde je více, než 25-30% domácích FVE, když celostátní průměr za minulý rok byl 8%. V nich už nyní jsou větším problémem pro dimenzování sítě přetoky domácích FVE, než doposud používané hodnoty zimního zatížení.

Jarda
3. únor 2025, 08:12

@Bob 2. únor 2025, 20:45

Jestli náhodou někde je 30% FVE, tak to tam distributor povolil a nemá s tím problém.

Navíc zapomínáte, že tyto FVE mohou mít přetoky zakázané nebo omezené, takže prostý počet FVE ještě vůbec nic neznamená.

Ale průměr je těch 8%, to je prostě realita.

Vaše neustále zpochybňování tohoto faktu je už trapné.

Takže letní s 8% FVE: 8*10-(92*0,3)=53kW

Opět cca 5x méně než v zimním období.

Znovu jste jen ukázal, že ani další pokus s jinými čísly vám nevychází.

Doufám, že slibu, že to bylo naposledy, se budete držet:-D

Bob
3. únor 2025, 11:04

Opět jako házet hrách na stěnu... Vy máte své přesvědčení a nějaká čísla Vás nemohou přesvědčit. To už je diagnóza.

Distributor musí povolit připojit FVE, pokud je to technicky možné. I případné odmítnutí, nebo omezení přetoků je jen dočasné, než bude síť posílena.

Jsou totiž 3 stavy sítě: optimální, přetížená (i jen dočasně nějakými časově omezenými maximy) a zcela zkolabovaná (vypadlá ochrana, zničené trafo, nebo vedení).

Distributor může nepřipojit, když reálně hrozí stav kolapsu, ale ne, když je síť jen občas přetížená (větší ztráty, kratší životnost traf, apod).

A kromě toho, pokud se týká nákladů na síť (jak už jsem také dříve psal): Síť se nestaví a neposiluje na stav z minulého roku, ale na budoucí za 10-125 let. T.j. na stav, kdy počet FVE nejen domácích (včetně balkonových), ale i veřejných a firemních se bude blížit 100% OM.

Takže znovu:

Už nyní jsou na některých okruzích sítě největším problémem přetoky z FVE a bude to problém stále větší. Není pravda, že FVE síť nezatěžují, nebo dokonce jí ulehčují.

Není pravda, že vysoké náklady na posilování sítě jsou způsobeny zanedbanou údržbou. Primárním důvodem je připojování OZE s nárazovou výrobou (především FVE). Ty náklady neodstraní ani tak vzývaná akumulace tle Lex OZE3. Taky už jsem dříve psal:

Místo jasně definovaného toku z velké elektrárny (třeba Temelín) do místa velké spotřeby (třeba Praha a okolí) vedením VVN (s nízkými ztrátami) bude nutno s rozptýlenou výrobou v OZE posílit také celou jihočeskou síť NN a VN (s většími ztrátami a mnohem větší délkou, více oceli a mědi). V případě akumulace navíc s novými odbočkami k těm megapackům akumulátorů a stanicím elektro lyzérů. Potom od nich vodíkovod k nějakému zásobníku (na jižní Moravě), od něho k vodíkové elektrárně a pak elektro zpět do Prahy.

Bob
3. únor 2025, 11:16

Překlep: síť se dimenzuje na příštích 10-15 let.

P.s. Ostatně spousta okruhů je i nyní přetěžována občasnými zimními maximy odběru. I kdybych přistoupil na Vaši argumentaci a připojili by FVE jen na stávající hodnoty, bylo by přetěžování mnohem častější i v létě. Ne že by tím byla síť okamžitě zničena, ale jsou tam větší ztráty a větší opotřebení s většími náklady + požadavky na brzkou nákladnou přestavbu a posílení i v případě, že současná technika by bez těch FVE vydržela ještě dlouho.

Bob
3. únor 2025, 11:33

Ještě k tomu průměru 8% FVE:

Něco jako Gausova křivka, nebo rozdělení Vám zjevně nic neříká. Třeba budete rozumět tomuto populárnímu vysvětlení:

Jednu ruku dáte do vody s ledem (0°C). Jednu nohu též do vody 0°C a druhou do vařící 100°C. Průměr 33°C.

Takže Vy svou logikou tvrdíte, že jste zcela v pohodě, přestože jste někde podchlazený a jinde zase opařený.

Jarda
3. únor 2025, 12:33

@Bob 3. únor 2025, 11:04

Tak to zase nebylo naposledy a navíc další zbytečný elaborfát.

Jen dokola mlátíte prázdnou slámu.

Hlavně, že akumulace a elektro lyzéry jsou:-D

Vy už mi raději nic nepočítejte, stejně to pak obratem změníte a upravíte, když vám to zase nevyjde.

Já se jdu pokochat dnešním výkonem své FVE.

Bob
3. únor 2025, 15:27

Jardo:

Dokud si neosvojíte základy statistiky (průměr, medián, Gausovo rozdělení, Gausova křivka), tak prosím nepočítejte nic s průměrem a nekomentujte výpočty ostatních.

Bob
3. únor 2025, 15:43

Na Vaše překrucování reagovat musím:

Váš citát: "Hlavně, že akumulace a elektro lyzéry jsou:-D"

Byl reakce na moje: "bude nutno s rozptýlenou výrobou v OZE posílit také celou jihočeskou síť NN a VN (s většími ztrátami a mnohem větší délkou, více oceli a mědi). V případě akumulace navíc s novými odbočkami k těm megapackům akumulátorů a stanicím elektro lyzérů. "

Vy to "bude" nevidíte, pokud to není psáno tučně červeně?

Ty megapacky se budou instalovat vzápětí po schválení LEX OZE3, elektro lyzéry později.

Ale FVE, kvůli kterým se to všechno bude stavět přece podle Vás ulehčují síti a také nezpůsobují vyšší náklady, jak jste osobně několikrát psal.

Jarda
3. únor 2025, 16:37

@Bob 3. únor 2025, 15:27

No když musíte, tak musíte, to se nedá nic dělat.

Používat a počítat s průměrem jste v původní diskuzi začal vy sám a to mnohokrát.

Že jste zvolil nevhodné výchozí parametry byla jen vaše volba.

Jak vaše výpočty dopadly jsem viděl, takže poučování o základech statistiky si nechte pro někoho jiného, když máte sám problém s plus a mínus.

To jste jen nepochopil mou narážku na použití slova elektro lyzéry a akumulaci, které nakonec použijete v každé diskuzi:-)

Několikrát jsem vám psal, že se bavím o domácích FVE na RD v ČR a kvůli nim se rozhodně "megapacky" a elektro lyzéry stavět nebudou.

Bob
3. únor 2025, 17:03

Samozřejmě, že se ta "velká" akumulace včetně elektro lyzérů bude stavět i kvůli domácím FVE. V pořadí hned po FV parcích bez akumulace. Nebo Vy s domácí FVE nebudete potřebovat poměrově v zimě více elektřiny ze sítě, než kdybyste ji neměl? Troufám si tvrdit, že majitelé domácích FVE právě té dlouhodobé centrální akumulace v síti (poměr zimní/letní spotřeba ze sítě) budou potřebovat nejvíce. Oproti těm, co FVE mít nebudou.

Jasně jsem několikrá psal, že při průměru 8% FVE je jich někde podstatně více a jinde zase méně a že stačí cca 25% a přetoky FVE najednou jsou a stále více budou největším problémem. Ale vy budete pořád počítat 8% navíc loňských.

Několikrát jsem Vás vyzval k poskytnutí lepších výchozích dat a nic.

Jen jste ukázal svoji neschopnost porozumnět a používat statistická data.

A pořád tu zaslepenost jak FV ideologií, tak možnosti uznat i náznak omylu a to bez schopnosti obhájit svůj názor.

Jarda
3. únor 2025, 17:41

@Bob 3. únor 2025, 17:03

Majitel FVE v zimě bude potřeboval méně elektřiny, než v případě, kdyby FVE neměl, fakt.

Zatížení sítě v zimě je menší s FVE než bez ní, fakt.

Pokud by mělo více FVE někde způsobit problém, tak je distributor nemusí povolit a navíc má možnost je vypnout, fakt.

Mně se vaše výchozí data líbila, jen ten váš výpočet s nimi byl špatně:-)

Jelikož jste sám neuznal tak zásadní nesmysl se sčítáním soudobé výroby a příkonu na jednom vedení, tak do nějakém uznávání chyb raději moc nezabrušujte:-)

Bob
3. únor 2025, 19:08

Když nechápete rozdíl mezi poměrem (zima/léto) a absolutní hodnotou (rozdíl zima léto), tak těžko něco vysvětlovat. To jste se zase ukázal!

Ty hodnoty, na které pořád narážíte, nejsou současné a proto je nelze ani sčítat, ani odečítat a proto jsem hned psal, že ten součet není korektní. Nikdy jsem netvrdil, že problém je 8% FVE v okruhu (průměr počtu FVE z minulého roku).

Distributor musí povolit připojení OZE, pokud je to technicky možné a to i v případě, že mu to působí problém. Odpojit sice za určitých podmínek může, ale za finanční náhradu. Nastudujte si. Opět samé mírně řečeno nepravdy a překroucené informace.

Bob
3. únor 2025, 19:56

Z několika věcí z mého předchozího příspěvku jste řešil jen jeden, a to ještě špatně. Ostatní, kde nemáte argumenty jste "pominul". S tím "fakt" mi připomínáte komisaře Clusoua.

Takže bod po bodu:

"Majitel FVE v zimě bude potřeboval méně elektřiny, než v případě, kdyby FVE neměl, fakt."

Opravdu, tak aby to bylo významné? V tom pro FVE nejhorším měsíci s FVE tak o 10% méně, v síti s Vašimi oblíbenými 8% FVE to je "ohromných" 0,08*0,1=0,008*100=0,8%

"Zatížení sítě v zimě je menší s FVE než bez ní, fakt."

Opravdu? Nás zajímá hlavně zatížení sítě v době odběrového maxima (podle toho se síť dimenzuje na zimu). A to je úplně stejné, bez ohledu na FVE, protože v té době bude veškerá spotřeba ze sítě. Pokud bude totiž v poledne vůbec nějaká výroba z FVE, večer v době maxima odběru už bude dávno spotřebována.

Nějaké "chytré" nabíjení/vybíjení v současnosti v RD neexistuje.

Pokud by mělo více FVE někde způsobit problém, tak je distributor nemusí povolit a navíc má možnost je vypnout, fakt.

"Mně se vaše výchozí data líbila, jen ten váš výpočet s nimi byl špatně:-)"

Jak který, že? Na chybu jsem předem upozornil. Zato Váš výpočet byl též špatný. Později jste se sice s výpočtem zlepšil (když jsem Vás navedl), ale zase nechcete uznat, že už dnes jsou obvody s 25% FVE.

"Jelikož jste sám neuznal tak zásadní nesmysl se sčítáním soudobé výroby a příkonu na jednom vedení, tak do nějakém uznávání chyb raději moc nezabrušujte:-)"

Napsal, že není korektní, ještě, než jste na to upozornil. Kromě toho ten příkon a výroba nebyly soudobé. A pak jste vzápětí udělal stejnou chybu, jen s opačným znaménkem. Přestože jsem hned u svého předchozího výpočtu napsal, že není korektní, což Vás "mohlo trknout".

Emil
30. leden 2025, 07:09

A to by pomohlo jak konkrétně? To by jako byl Long Island v době kdy nefouká bez elektřiny? To asi ne, co? Takže tu elektřinu tam budou muset stejně dostávat jinak z jiného zdroje, ať už by ta farma stála nebo ne. A jestli mají problém se zdroji, tak nebylo zrovna moudré zavírat Indian Point...

P.S.: Za tuhle cenu určitě nějaké řešení najdou, bude dodávat elektřinu podle potřeby a ne podle počasí a ještě zbyde.

Bob
30. leden 2025, 09:02

To je ukázková zelená logika p. Veselého...

Síťový přívodní kabel na Long Island je zásadní problém, stejně, jako plynovod, ale kabel od VtE problém nebude, že...

Navíc, jak psal správně Emil. stejně tam to síťové propojení (třeba z plynové elektrárny) musí být pro případ, kdy nefouká.

Jestli by nebylo racionálnější na ten Long Island přivést plynovod a na volném místě postavit plynovou elektrárnu, která by současně využila i odpadní teplo pro zásobování obyvatel. A vyrábět elektřinu násobně levněji, než VtE. Taky je možno přímo do objektů instalovat KGJ. Nebo místo plynovodu tam postavit LNG terminál. Místo tam je a přístav se stejně chystají stavět. Citát: "Přístav bude zabírat v současné době neaktivní plochu 70 akrů na nábřeží".

Jan Veselý
30. leden 2025, 12:39

@Emil: Ony jim tam dráty vedou, ale nestačí a jakékoliv nové linky přes NYC jsou VELKÝ problém. Dost mě překvapuje, že nechápete, že nemají problém se zdroji, ale s přepravními kapacitami na Long Island. I té JE Indian Point stojí v cestě New York City. Proto chtějí stavět U POBŘEŽÍ Long Island offshore VtE, proto se v Brooklynu budují v areálech trafostanic velké baterky. Snaží se už existujícím linkám odlehčit a lépe je využít. A co nejméně využívat pekelně drahé a znečišťující již existující špičkové elektrárny na Long Islandu.

A jaké řešení pro Long Island jste ve vaší "neomylné" hlavičce vymyslel vy?

Jan Veselý
30. leden 2025, 12:42

@Bob: Nepřekvapuje mě, že nechápete rozdíl mezi přívodním kabelem skrz 10 milionovou aglomeraci v cestě a převodním kabelem z moře na pobřeží, kterému nic v cestě nestojí.

Taky mě nepřekvapuje chcete stavět LNG terminály a plynové elektrárny ve veliké, hustě osídlené rezidenční čtvrti.

Jarda
30. leden 2025, 12:53

@Jan Veselý 30. leden 2025, 12:42

On p. Bob nemá úplně správný přehled nad el. sítí v Čechách, natož V NYC:-)

Emil
30. leden 2025, 12:56

@Veselý: Takže odpovědi na otázky "A to by pomohlo jak konkrétně? To by jako byl Long Island v době kdy nefouká bez elektřiny?" jsem se "kupodivu" nedočkal, místo toho jen slaměných panáků v podobě "dost mě překvapuje, že nechápete, že nemají problém se zdroji", aniž by to z čehokoliv co jsem napsal nějak vyplývalo, a jakéhosi výkřiku o "neomylné hlavičce", opět aniž bych něco takového jakkoliv naznačoval.

"Velké baterky v areálu trafostanic" samozřejmě vůbec intermitenci větrných elektráren neřeší a že "néééjde" postavit novou linku nikam jinam než k větrné farmě snad nemůžete myslet vážně ani vy.

Bob
30. leden 2025, 13:30

A psal jsem snad, že ten kabel má vést přes město? Přece může vést taky pod mořem ve stejné (podobné) trase, jako ten od VtE. Jak už jsme psali, stejně tam vést musí pro dobu, kdy nefouká.

Prosím číst a chápat psaný text: místo tam je. Kromě toho by mohly být i KGJ přímo v objektech.

A Jarda, když nemá argumenty, tak se sníží k osobním útokům. Že by "pomsta" za to, že nedávno jsem prokázal jeho neznalosti, včetně těch početních?

Jarda
31. leden 2025, 07:15

@Bob 30. leden 2025, 13:30

To se velice pletete, to není "pomsta" ani nic osobního, "dlužíte" mi v minulém vlákně vysvětlení, takže argumenty došly vám, ne mně:-)

Můžeme tam klidně pokračovat.

Bob
31. leden 2025, 13:04

To Jarda 31. leden 2025, 07:15

Na doučování matematiky si najděte někoho jiného.

A o Vaší (ne)znalosti sítí a jejich zatížení v čase v ČR ať si udělají názor ostatní čtenáři.

Jak už jsem psal dříve, Vy jste si jednou na základě propagandy udělal názor, že FVE síť nemohou přetěžovat a tedy ani nezpůsobují náklady na její posilování. Nějaké důkazy a nějaká čísla Vás stejně nepřesvědčí. Ostatně nic z toho, co jsem napsal (a připojil i zdroje) a žádná čísla jste nebyl schopen vyvrátit.

Případně odvedete diskusi někam jinam a příště zase budete tvrdit stejné nesmysly.

Jarda
31. leden 2025, 14:00

@Bob 31. leden 2025, 13:04

Bohužel tady není vidět předchozí diskuze, nevím proč se bojíte pokračovat v původním vlákně.

Jelikož jste mě zde osočil z nesmyslů, tak napíšu reakci.

Já se od vás bohužel stále nedočkal vysvětlení, proč kvůli 8 domům s FVE 10kW (kapacitní faktor podle vás prý 1) a tedy celková kapacita 80kW(sic!) do přetoků, je nutné více dimenzovat síť než pro 92 domů s jednotkovým kapacitním příkonem 2,9kW, když pro ně je potřeba cca 266kW.

Původně byla síť dimenzovaná na 100 domů bez FVE.

Jarda
4. únor 2025, 07:46

@Bob 3. únor 2025, 19:08

Bavíme se stále o domácích FVE, tam žádná náhrada za odpojení FVE neexistuje, takže očekávám omluvu.

Dále bod po bodu:

1) Ano, opravdu, několik dní a nejen tyto jedu jen z FVE a AKU, fakt

2) Ano, opravdu, viz výše, zatěžuji i ve špičce síť méně než kdybych FVE neměl , fakt.

Takže dokud si neosvojíte základy statistiky (průměr, medián, Gausovo rozdělení, Gausova křivka), tak prosím již neargumentujte nic s průměrem:-)

3) Možnost chytrého nabíjení/vybíjení v RD samozřejmě existuje

4) Když jste prý na chybu předem upozornil, proč jste to tak vlastně spočítal, nedokázal jste vymyslet nic bez chyby?

5)Omyl, já jsem uznal obvody i s 30% FVE, ale také jsem zmínil řešení distributora

Bob
4. únor 2025, 11:39

To Jarda 4. únor 2025, 07:46

Pokud se bavíme jen o domácích FVE a jako Vy jen do roku 2024, tak se nemám za co omlouvat. Ty ještě dlouho odpojovány nebudou. Přednostně se odpojují velké FVE a VtE, ale za finanční náhradu. Zatím byly odpojeny FVE jen jednou (ne domácí) za finanční náhradu.

ad 1) Neuhýbejte. Původní výrok zněl: "Majitel FVE v zimě bude potřeboval méně elektřiny, než v případě, kdyby FVE neměl, fakt." A já to nerozporoval, jen jsem napsal, že je to málo významné.

Takže, když v jednom (několika) slunných dnech za měsíc (údajně) nepotřebujete elektřinu ze sítě, je to sice možné, ale ne příliš významné.

Já se díval na výrobu konkrétní FVE za poslední měsíc a při přepočtu na 10 kWp to bylo 36 kWh/měsíc. Bohužel to není moje FVE a nemám pověření a možnost zpřístupnit data on-line. Jistě dáte rád údaje své FVE za poslední měsíc, nejlépe veřejně přístupné, abyste prokázal významnost její výroby.

ad 2) Zase původní výrok zněl jinak: "Zatížení sítě v zimě je menší s FVE než bez ní, fakt."

Kromě toho Vaše odpověď je nepravdivá: "Ano, opravdu, viz výše, zatěžuji i ve špičce síť méně než kdybych FVE neměl , fakt."

Určitě jste neměl poslední měsíc každý den nabito z FVE tak, abyste ve večerní a ranní odběrové špičce neodebíral (odebíral méně) ze sítě. Pokud náhodou používáte nabíjení ze sítě "chytrým řízením", tak jste ojedinělý a pro síť to nemá význam. Viz původní výrok.

A nejdříve se doučte matematiku a statistiku Vy.

ad 3) Zase uhýbáte, když nemáte argumenty. Zásadní věc je, že FVE ani ve větším množství nesnižují a nebudou snižovat roční maximum spotřeby. V té situaci nevyrábějí a i Aku případně nabité FVE jsou vybity.

Cose týká: "Možnost chytrého nabíjení/vybíjení v RD samozřejmě existuje".

Možnost existuje, ale počet provozovaných se svým vlivem blíží nule. A ani v budoucnu nebudou rozhodující. Pro většinu odběratelů bez spotového tarifu nemají význam vůbec.

"4) Když jste prý na chybu předem upozornil, proč jste to tak vlastně spočítal, nedokázal jste vymyslet nic bez chyby?"

Zase ten původní výrok byl jinak, ale dobře...

Třeba proto, že jste se nachytal a udělal hned taky chybu, na kterou jsem Vás navíc "jemně" předem upozornil a abych Vám ukázal absurditu sčítat/odečítat zimní spotřebu s letním přetokem, jako by byly současné.

ad 5) "Omyl, já jsem uznal obvody i s 30% FVE, ale také jsem zmínil řešení distributora"

Sice jsem si nějak nevšiml, že byste uznal už nyní obvody s 30% FVE, ale dobře.

Jenže to Vaše "řešení" neexistuje. Distributor musí OZE připojit, pokud to není technicky vyloučeno. Dostudujte si legislativu. To je např. když by mohlo shořet okamžitě trafo, ale ne, když je občas přetíženo. Jinak řečeno: argument pro nepřipojení, že by byla místní síť letními přetoky FVE zatížena více, než zimním maximem by jim neprošel.

Navíc to není technicky možné. Místní trafa nemají měření a každý okruh nemá svůj kód HDO, aby mohly na něm být dálkově odpojeny FVE.

P.s. "za domácí úkol" můžete zkusit spočítat na kolik by ten okruh se 100 OM a 30% FVE snížil své zimní celoroční maximum odběru a současně zvýšil své max. letní přetoky oproti stavu bez FVE.

Jarda
4. únor 2025, 13:21

@Bob 4. únor 2025, 11:39

Stále se bavíme o domácích FVE na RD, psal jsem to x- krát a vy 3. únor 2025, 19:08 jste napsal "Odpojit sice za určitých podmínek může, ale za finanční náhradu"

Tak si to urovnejte:-)

1) Takže můj fakt zůstal faktem a mé tvrzení bylo pravdivé.

Pro mě jakožto majitele FVE to významné je, pro vás nikoliv:-)

Já mám za leden 2025 284kWh z 9,5kWp, takže žádných pár slunných dní. Máte asi nevhodně postavenou FVE:-)

A sorry jako, ale nemám chuť vystavit svůj HA do internetu.

2) Nepsal jsem nikde, že to tak je každý den, můj výrok je tak pravdivý.

3) Omyl, FVE snižují roční maximum spotřeby, moje o cca 70% z 8,5MWh spotřeby domu:-)

Tvrdíte, že počet chytrého nab/vyb se blíží nule, pro toto tvrzení jistě máte nějaký zdroj, můžete ho postnout?

Já naopak mám z okolí několik příkladů, kdy se nabíjí AKU v NT, včetně mně a šetříme i bez SPOTu:-)

4) Jo aha, to byla chyba schválně, abych se nachytal, tak už je mi to jasné:-D

5) Nevšiml jste si, viz Jarda 3.únor 2025,08:12

Řešení samozřejmě existuje, distributor "musí" připojit, ale nemusí povolit přetoky a přesně to se taky dělo a děje.

Jestli to nevíte, tak se dovzdělejte hlavně vy.

Opět případy od známých, kdy mají připojeno bez možnosti přetoků a čekají a čekají na "nové dráty".

---

Když není technicky možné vypínat domácí FVE, tak to povinné zapojování N0% bylo pro srandu, super.

---

Když mi dáte 100 OM v RD s 30% FVE v reálu, včetně jejich denních reportů spotřeby a výroby, tak vám to klidně spočítám a rád.

Nerad bych totiž, abyste mě zase "nachytal" na průměrech:-D

Bob
4. únor 2025, 17:35

To Jarda 4. únor 2025, 13:21

A já Vám vzápětí doplnil, proč ten můj výrok nebyl o domácích FVE a o domácích psát netřeba: "Zatím byly odpojeny FVE jen jednou (ne domácí) za finanční náhradu."

Takže se nemám za co omlouvat a správně je, že nucené odpojení FVE bylo jen za finanční náhradu.

ad 1) Souhlas, ale je to tak nevýznamné, že se jen ztrapňujete stálým opakováním. Vaše data jsou z pohledu ostatních čtenářů, stejně jako moje ze sorty "jedna paní povídal". Já o těch svých aspoň vím, že jsou skutečná. O těch Vašich mám oprávněné pochybnosti. Ale můžete hledat dostupné veřejné FVE a prokázat za minulých 30 dní takovou výrobu.

ad 2) původní Váš výrok: "Zatížení sítě v zimě je menší s FVE než bez ní, fakt." Rozhodně neříká, že ne každý den. Ale pro zatížení sítě je rozhodující (musí se podle něho na zimu dimenzovat) zimní odběrové maximum. A to rozhodně není v době, kdy svítí. Takže Váš původní výrok není pravda. Zatížení sítě je v kritické době stejné s, nebo bez FVE.

ad 3) Je to ročním maximu spotřeby (hodinová, nově čtvrthodinová)! To nemá (téměř) nic společného s Vaší celoroční spotřebou! Opět základní neznalosti.

Ale máte pravdu, že jsem zapomněk na NT. Co se týká rozšíření chytrého nabíjení, zatím je to v začátcích a ani časem si to nepořídí zdaleka každý. Neposuzujte všechny odběratele podle své počtem omezené "bubliny". Dokažte Vy masové rozšíření u 8% domácích FVE za 2024 a hlavně jejich významný vliv na síť.

ad 5) Doporučuji nastudovat legislativu, než tu budete něco skálopevně tvrdit.

Zákon 458/2000 §25 (10):

"a) každému, kdo požádá o připojení k distribuční soustavě, ....umožnit distribuci elektřiny každému, kdo o to požádá, je připojen ..... s výjimkou případu prokazatelného nedostatku kapacity zařízení pro distribuci ....; nedostatek kapacity zařízení pro distribuci elektřiny nebo ohrožení spolehlivého a bezpečného provozu distribuční soustavy musí provozovatel distribuční soustavy žadateli písemně zdůvodnit s uvedením předběžného termínu a předběžných podmínek budoucího připojení,"

"(13) Nelze-li připojit výrobnu elektřiny z důvodu podle odstavce 10 písm. a), umožní provozovatel distribuční soustavy připojení výrobny elektřiny s možností omezení využití rezervovaného výkonu bez náhrady za takové omezení při předcházení nebo řešení přetížení v distribuční soustavě."

Už vidím, jak distributor písemně zdůvodňuje omezení distribuce elektřiny (přetoky FVE) tím, že sice kapacitu má, ale max. letních přetoků by bylo vyšší, než zimní max, odběrů.

Navíc už u FVE do 10,8 kWp od 1.10.2024 ani nemusíte žádat o připojení, stačí předem oznámit. Pokud distributor do 30 dnů nezamítne, můžete využívat bez omezení i bez smlouvy (samozřejmě ale musí splňovat dané všeobecné technické a bezpečnostní podmínky).

Není možno technicky odpojit FVE jen na tom jednom okruhu se 100 OM. Kvůli tomu okruhu přece nebudou odpojovat všechny FVE v okrese, kraji, ČR.

Přece se Vám moje vstupní data líbila, tak je použijte. Nebo najděte a dejte odkazy na přesnejší...a zkuste taky něco spočítat. Ale to od Vás čekat nemůžu, protože by to nevyšlo dle Vaší ideologie a ještě byste musel odvolávat, co jste tvrdil.

Jarda
4. únor 2025, 21:29

@Bob 4. únor 2025, 17:35

Tohle už ani nebudu komentovat, ztráta času.

Jen jedna poslední poznámka, pokud tvrdíte, že někde máte reálnou FVE s lednovým výnosem 36kWh z 10kWp, tak doporučte majiteli, ať to dodavateli hodí na hlavu, protože to je diletanská tragédie.

Nepodílel jsme se osobně na návrhu nebo realizaci?

Tady máte jednu reálnou 9,9kWp, za leden přes 200kWh

https: //www. nemakej. cz/fotovoltaicka-elektrarna-realna-data-online.php?reference=149&den=1&mesic=1&rok=2025

Bob
5. únor 2025, 11:00

To Jarda 4. únor 2025, 21:29

No dobrá, našel jste asi ideálně umístěnou FVE s lednovou výrobou přes 200 kWh. Pomiňme, že ne všechny střechy nejsou na J a s optimálním sklonem a na některých nemůžete nechat sjíždět sníh, protože dole je třeba veřejná cesta... A že z té jedné byste data klidně použil jako průměr za celou skupinu (našich 100). To je ale stejně bezpředmětné.

Jaký ta zimní lednová výroba FVE má vliv na náš problém s letním maximálním přetokem v tom okruhu se 100 OM a zastoupením střešních FVE 30%?

No přece žádný! Respektive, pokud byste uvažoval nějaké zimní ulehčení síti v době zimní odběrové špičky (sporné), tak by se tím více dostal do popředí problém letních přetoků.

Zase se chytáte nedůležitého detailu, diskusi svádíte bokem a jádro problému Vám uniká, nebo ho záměrně zamlžujete.

P.s. Ještě bych se vrátil k tomu "chytrému" nabíjení z NT v zimě: Kolik tím za rok "vyděláte"? Já mám rozdíl VT - NT 250 Kč/MWh. Jaký je Váš zisk vůči nákladům na aku + chytré řízení, nebo-li jaká je návratnost?

Bob
5. únor 2025, 11:11

A ještě dodám: komentář pana Jardy: "Tohle už ani nebudu komentovat, ztráta času."

Se netýká žádné části mého předchozího příspěvku, na který reagoval. To si zase vybral, jen co se mu hodí.

Jarda
5. únor 2025, 12:26

@Bob 5. únor 2025, 11:00

Já mám vše JZ 35st a 284kWh.

Ta vaše s 36kWh bude asi na sever:-D

To je prostě tragédie.

Tady máte další příklad:

https ://www. estav. cz/cz/10774.kolik-elektriny-realne-vyrobi-fotovoltaicka-elektrarna-co-ovlivni-vykon-vasi-elektrarny

10kWp cca 200kWh za leden

Špatné je, že na základě svých čísel děláte naprosto mylné závěry a nebudete to jen v tomto případě.

A nejhorší vůbec je, že pokud jste opravdu z branže, že vám to nepřišlo vůbec divné, že se nejedná o normální výrobu, to neutáhne ani režii střídače a je lepší to nechat vypnuté.

Takže jsem vám naprosto bez pochyb dokázal, že i v zimě částečně snižuji zatížení sítě a to dokonce někdy i v době spiček.

Nabíjením z NT jsem ušetřil cca 5000,-Kč za rok

Jarda
5. únor 2025, 12:51

@Bob 5. únor 2025, 11:11

Jste na omylu, to, že nebudu komentovat se naopak vztahovalo na těměř celý váš předchozí koment z 4. únor 2025, 17:35:-D

Antonín Mikeš
5. únor 2025, 13:00

Republikový průměr výroby za leden v letech 2015-2019 je 26,7kWh/kWp

Bob
5. únor 2025, 13:16

To, že FVE mohla být také velkou část měsíce pod sněhem Vás nenapadlo?

Vy byste bez užití aku měl spotřebu RD ve VT nějakých 2,2 MWh/rok? To já mám cca 1 MWh. A i tak ani s 2,2 MWh nevidím rozumnou návratnost.

K letním přetokům FVE, kde rozporujete možné přetěžování sítě, o kterých je naše "nekonečná" diskuse zase nic.

Pořád čekám na ten výpočet max. letních přetoků okruhu se 100 RD a 30% podílem FVE oproti zimnímu maximu odběrů.

Jen další v podstatě zbytečný příspěvek.

Jarda
5. únor 2025, 13:25

@Antonín Mikeš 5. únor 2025, 13:00

Díky za data, tomu stejně Bob nikdy neuvěří, dokonce ty mé označil nepřímo za lživá.

---

Protože on se "někde podívat a dopočítal" na lednových 36kWh/10kWp a to je směroplatné a basta:-)

Bob
5. únor 2025, 13:33

Ale já Vám Jardo už věřím.

Jen mi není jasné, co má zimní výroba společného s letními přetoky a zatěžováním sítě v době max. přetoků, o čemž je jádro našeho sporu.

Jarda
5. únor 2025, 13:39

@Bob 5. únor 2025, 13:16

Slabý pokus, možná jste to měl zakrýt plachtou a tvrdit, že nevyrobila ani kWh.

Tomu sněhu nevěřím, moje zasněžené byly za 1-2dny čisté.

Ale třeba ty panely jsou vodorovně na zemi v Krkonoších.

Ze sítě jsem vzal cca 2,3 MWh.

Ve VT cca 200kWh kvůli technologickým přícucům, zbytek v NT.

A já čekal na reálná data výroby a spotřeby z těch 100 RD s 30% FVE, aby to bylo přesné.

Ale, že jste to vy, tak stačí i odkaz do mapy, kde se těch 100 RD s 30% FVE nachází, obvolám si je sám:-D

Jarda
5. únor 2025, 13:48

@Bob 5. únor 2025, 13:33

Díky, že již věříte, ono vám totž již nic jiného nezbylo:-)

Spor byl také o to, že jste tvrdil, že moje zimní výroba nestojí za zmínku a že to je skoro stejné jako bez FVE.

A já vám jasně dokázal, že i v nehorším zimním měsíci vyrobím cca 280kWh, což zanedbatelné rozhodně není.

A zhruba o to, jsem ulevil síti, což jste také zpochybňoval.

Bob
5. únor 2025, 14:55

Tak a teď se zase "pochlapte" Vy s tím výpočtem letní přetoky kontra zimní spotřeba pro okruh se 100 OM a 30% FVE.

To, že jste za leden odebral méně elektřiny, když svítilo, má zanedbatelný význam na max. zimní zatížením sítě, podle kterého se také ta síť na zimu dimenzuje.

Jarda
5. únor 2025, 15:50

@Bob 5. únor 2025, 14:55

Na toto jsem vám odpovídal již výše viz:

A já čekal na reálná data výroby a spotřeby z těch 100 RD s 30% FVE, aby to bylo přesné.

Ale, že jste to vy, tak stačí i odkaz do mapy, kde se těch 100 RD s 30% FVE nachází, obvolám si je sám:-D

---

Podle vašich tvrzení to vypadá, že je to celkem běžné, tak nebudete mít problém nějakou reálnou lokaci najít.

Průměry vám nevyšly, tak to chce realitu.

Bez toho to počítat nebudu:-)

Bob
5. únor 2025, 17:21

Na starých fotomapách, kde ani v nejvyšší rozlišení nelze poznat co je FVE, termika, nebo řada střešních oken a hledat náhodně???

Stačí si najít tu Gausovu křivku a na vrcholu si představit ten průměr 8% FVE a hned budete mít představu, jaká je pravděpodobnost 30%. Nehledě na to, že i těch 8% je už nyní zastaralých a pokud jde o dimenzování sítě, tak to se dělá nejméně na 10 let dopředu.

Vždyť se Vám ty moje vstupní data tak líbily. Najednou protestujete proti možným 30%. Čemu nerozumíte na mém tvrzení, že už dnes existují okruhy na NN s 25-30% střešních FVE a do budocna ten podíl bude rychle stoupat? Zvláště, když od 2029 budou FVE na nových RD povinné, ale už od 2020 postavíte jen NZEB a to většinou nevyjde bez kotle (krbu) na dřevo, nebo FVE.

Já větší přesnost nevyžaduji, ale iniciativě se meze nekladou...

Kde mi něco v těch vstupních datech nevyšlo? Máte možnost opravit, pokud jsem už neopravil.

Jarda
6. únor 2025, 07:59

@Bob 5. únor 2025, 17:21

Stavíte si svůj světonázor na údajích, které nejsou typické (průměrné), jako 30% FVE, 36kWh za leden a samozřejmě si vyberete tu stranu, která vám vyhovuje.

To bych mohl stejně tak argumentovat druhou stranou gausovy křivky a tvrdit, že někde jsou např. 0-1% FVE, má to úplně stejnou relevanci.

Dokonce při průměru 8% je to ještě relevantnější než vašich 30%.

Opět omyl, neprotestuji proti 30%, ale proti tomu, abych na základě těch vašich mezních hodnot posuzoval celý systém o co se vy neustále snažíte.

A abych to mohl spočítat, potřebuji odkaz na metodiku (ne nějaký váš názor), jak se vypořádat se soudobostí příkonu a výroby FVE.

Bob
6. únor 2025, 11:12

To Jarda 6. únor 2025, 07:59

Zimní výkon FVE (Vaší, nebo té "mé") nemá ve výpočtu vůbec žádný význam. To byla jen poznámka bokem a svoji chybu jsem uznal. Mimochodem stačilo několik slunných dnů bez sněhu (je to na ploché střeše) a už je to 88 kWh, místo 36. Vadná ta FVE není, za ideálních podmínek dosahuje projektovaného výkonu.

Samozřejmě byste našel i obvody s 1% FVE, stejně tak, jako obvody s 15% FVE. Jen dále od středu klesá pravděpodobnost.

Důležité ale je, že i těch 8% je už v současnosti zastaralý údaj a síť se dimenzuje ne na minulá data, ale cca dopředu na 10 let.

Game changer!

Získal jsem přesná data, zakládám nové vlákno.

Jarda
6. únor 2025, 12:42

@Bob 6. únor 2025, 11:12

A to je ono, ta pravděpodobnost, 30% FVE je velice velice nepravděpodobné.

8% je "zastaralý" údaj z loňska již po boomu domácích FVE, za letos se to moc nezměnilo a domácích instalací dramaticky ubylo:-)

Bob
6. únor 2025, 14:40

Ale už dnes možné. Navíc není nutno 30%, stačí 23%. A za 10 let bude jaká pravděpodobnost 23% FVE? Protože sítě se už nyní dělají na situaci za cca 10 let. Vy to v tom příspěvku, na který reagujete nevidíte napsané?

Čekám na Váš výpočet, který jste z přesných dat slíbil.

Vladimír Šťastný
30. leden 2025, 12:56

A četl jste vůbec, co jsem psal já? Jenom to, že tím ruší jakoukoli formu přímé nebo nepřímé podpory, zároveň nikomu nic nezakazuje, takže kdo má i nadále zájem, může. Tak to má snad být, nebo ne? Ten dodatek s jádrem je, přiznávám, moje spekulace. Žít v Americe a mít zbytečné prachy, tak v tuhle chvíli bych do něj šel.

Karel Valenta
30. leden 2025, 14:09

Souhlasím, větrníky ať si staví každý jak chce, když jsou tak supervýhodné, ale bez dotací.

Jan Veselý
31. leden 2025, 13:18

... pozastavení pronájmu federálních území pro výstavbu offshore větrných parků.

Je tato věta na vás moc složitá?

richie
31. leden 2025, 15:27

nuz .. ano aj ..

"President Donald Trump suspended new federal offshore wind leasing pending an environmental and economic review, saying wind mills are ugly, expensive and harm wildlife. .. The order is not expected to impact existing U.S. offshore wind projects being advanced by companies including Orsted (ORSTED.CO), opens new tab, Avangrid, Copenhagen Infrastructure Partners, and Dominion (D.N), opens new tab."

richie
31. leden 2025, 15:29

ospravedlnujem sa za nepozornost - pri kopirovani sa mi tam "zamotal" link coho nasledkom je text opens new tab

Bob
6. únor 2025, 12:22

Po zjištění přesných údajů k dimenzování sítě pro OZE na základě hodnot TDD (zdroj OTE, nebo Váš distributor, svoje TDD najdete na faktuře) zakládám nové vlákno. Takto to počítá distributor. V TDD jsou data každý rok aktualizována.

Krátká rekapitulace, o čem je spor:

V poslední době je hodně článků, že nyní, s hromadných zaváděním OZE, je nutno razantně zvýšit investice do posílení sítě v řádu mld Kč.

Na to příznivci OZE mají svou "mantru", že ne OZE, ale zanedbaná údržba jsou příčinou.

Konkrétně p. Jarda, s kterým se přu (citace):

Jarda 23. leden 2025, 12:25 "Vidím to u nás, vyšší desítky let na koncová vedení nikdo nesáhnul, kapacita na současné elektrifikované domácnosti nevyhovují, ale může za to green deal:-)"

Nebo Jarda 27. leden 2025, 06:39 "Já tvrdím, že vedení je desítky let podinvestované a nyní se nutnost modernizace hází na OZE."

A já zase tvrdím, že za tyto vysoké náklady do sítí mohou především všechny OZE s nárazovým výkonem (všechny FVE a VtE). Nejvíce FVE bez akumulace, nebo s nedostatečnou (nedostatečnou mají i domácí střešní FVE). Nakonec se to zúžilo jen na ty střešní FVE.

Ona se totiž síť v minulosti dimenzovala na hodnotu odběrového maxima. Nyní ale začínají být stále větším problémem letní přetoky FVE, které stále více rostou a někde už nyní začínají ve svém maximu převyšovat maximum spotřeby. Navíc se síť musí stavět (posilovat, udržovat) ne na parametry minulého roku, ale nejlépe na cca 10 let dopředu.

K ilustraci problému mějme 100 průměrných RD na jednom trafu místní sítě NN.

RD je má sazbu D25D (8 hod NT, ohřev TV) a přiděleno TDD5 SME. Počítáme za rok 2024.

Další vstupní data už budu dávat bez odkazů, ale lze je dohledat v mých starších příspěvcích.

Roční spotřeba průměrného RD je 2 600 kWh bez ohřevu TV, průměrných obyvatel v RD 2,62. S TV celkem 5 639 kWh za rok.

Průměrná FVE má k 2024 10,5 kWp, počítejme max. polední výkon 9,45 kW.

Akumulaci u domácích FVE netřeba zmiňovat, v létě v poledne za jasného počasí už jsou aku dávno nabity a bojler dohřátý, všechna výroba jde do přetoků (pokud jsou povoleny). To nakonec uznal i Jarda.

Další data pro 1 RD už jsou z v Excelu zpracované tabulky TDD, kde je celý rok s hodinovým krokem.

Roční odběrové maximum je 24.12. 15-16 hod. v hodnotě 1,635 kW

Letní (měsíc 6) polední spotřeba je 0,516 kW. Mimochodem roční minimum je 0,262 kW.

A více už netřeba. P. Jarda by už měl vědět, jak dál počítat.

Doufám, že splní svůj slib a z přesných dat nám dodá porovnání, jaké budou na tom okruhu letní maximální přetoky a jaký maximální zimní příkon.

Malá nápověda: hranice, kdy větší problém jsou letní přetoky je cca 23% FVE.

S ohledem na to, že už loni jsme na RD měli v průměru 8% FVE, je zřejmé, že už nyní to někde může být i těch 23%, ale v blízké budoucnosti (na kterou se už nyní musí síť posilovat) bude 23% a více FVE běžné všude. Mimo jiné proto, že na nových veřejných budovách jsou povinné už nyní a na RD od 2029. Později i po každé větší rekonstrukci na všech budovách.

Bob
7. únor 2025, 13:23

To Jarda 7. únor 2025, 12:50

Dobrý pokus, ale Vaše chybná úvaha a z toho vyplývající nesmysl.

Letní okamžitou spotřebu ve 12 hodin máte v zadání společně s poznámkou, že je to za 6. měsíc (to jsou největší výkony FVE). A v 6. měsíci nebývají ani v poledne teploty panelů tak vysoké, aby nějak podstatněji snižovaly výkon. Rozhodně ne v té míře, jak jste uvedl.

Ostatně na takovéto věci, včetně ne všude dokonalá orientace jsem pamatoval, a proto jsem ten výkon snížil.

Ostatně zase se hádáte o maličkosti, které by ten výpočet změnily nepodstatně.

Čekám, že konečně něco "vyplodíte" a potom to posoudíme. Třeba některý další čtenář vydržel ten Maratón Vašich vytáček.

Bob
7. únor 2025, 13:24

Bob

7. únor 2025, 13:23

To Jarda 7. únor 2025, 12:50

Dobrý pokus, ale Vaše chybná úvaha a z toho vyplývající nesmysl.

Letní okamžitou spotřebu ve 12 hodin máte v zadání společně s poznámkou, že je to za 6. měsíc (to jsou největší výkony FVE). A v 6. měsíci nebývají ani v poledne teploty panelů tak vysoké, aby nějak podstatněji snižovaly výkon. Rozhodně ne v té míře, jak jste uvedl.

Ostatně na takovéto věci, včetně ne všude dokonalá orientace jsem pamatoval, a proto jsem ten výkon snížil.

Ostatně zase se hádáte o maličkosti, které by ten výpočet změnily nepodstatně.

Čekám, že konečně něco "vyplodíte" a potom to posoudíme. Třeba některý další čtenář vydržel ten Maratón Vašich vytáček.

Bob
6. únor 2025, 12:22

Po zjištění přesných údajů k dimenzování sítě pro OZE na základě hodnot TDD (zdroj OTE, nebo Váš distributor, svoje TDD najdete na faktuře) zakládám nové vlákno. Takto to počítá distributor. V TDD jsou data každý rok aktualizována.

Krátká rekapitulace, o čem je spor:

V poslední době je hodně článků, že nyní, s hromadných zaváděním OZE, je nutno razantně zvýšit investice do posílení sítě v řádu mld Kč.

Na to příznivci OZE mají svou "mantru", že ne OZE, ale zanedbaná údržba jsou příčinou.

Konkrétně p. Jarda, s kterým se přu (citace):

Jarda 23. leden 2025, 12:25 "Vidím to u nás, vyšší desítky let na koncová vedení nikdo nesáhnul, kapacita na současné elektrifikované domácnosti nevyhovují, ale může za to green deal:-)"

Nebo Jarda 27. leden 2025, 06:39 "Já tvrdím, že vedení je desítky let podinvestované a nyní se nutnost modernizace hází na OZE."

A já zase tvrdím, že za tyto vysoké náklady do sítí mohou především všechny OZE s nárazovým výkonem (všechny FVE a VtE). Nejvíce FVE bez akumulace, nebo s nedostatečnou (nedostatečnou mají i domácí střešní FVE). Nakonec se to zúžilo jen na ty střešní FVE.

Ona se totiž síť v minulosti dimenzovala na hodnotu odběrového maxima. Nyní ale začínají být stále větším problémem letní přetoky FVE, které stále více rostou a někde už nyní začínají ve svém maximu převyšovat maximum spotřeby. Navíc se síť musí stavět (posilovat, udržovat) ne na parametry minulého roku, ale nejlépe na cca 10 let dopředu.

K ilustraci problému mějme 100 průměrných RD na jednom trafu místní sítě NN.

RD je má sazbu D25D (8 hod NT, ohřev TV) a přiděleno TDD5 SME. Počítáme za rok 2024.

Další vstupní data už budu dávat bez odkazů, ale lze je dohledat v mých starších příspěvcích.

Roční spotřeba průměrného RD je 2 600 kWh bez ohřevu TV, průměrných obyvatel v RD 2,62. S TV celkem 5 639 kWh za rok.

Průměrná FVE má k 2024 10,5 kWp, počítejme max. polední výkon 9,45 kW.

Akumulaci u domácích FVE netřeba zmiňovat, v létě v poledne za jasného počasí už jsou aku dávno nabity a bojler dohřátý, všechna výroba jde do přetoků (pokud jsou povoleny). To nakonec uznal i Jarda.

Další data pro 1 RD už jsou z v Excelu zpracované tabulky TDD, kde je celý rok s hodinovým krokem.

Roční odběrové maximum je 24.12. 15-16 hod. v hodnotě 1,635 kW

Letní (měsíc 6) polední spotřeba je 0,516 kW. Mimochodem roční minimum je 0,262 kW.

A více už netřeba. P. Jarda by už měl vědět, jak dál počítat.

Doufám, že splní svůj slib a z přesných dat nám dodá porovnání, jaké budou na tom okruhu letní maximální přetoky a jaký maximální zimní příkon.

Malá nápověda: hranice, kdy větší problém jsou letní přetoky je cca 23% FVE.

S ohledem na to, že už loni jsme na RD měli v průměru 8% FVE, je zřejmé, že už nyní to někde může být i těch 23%, ale v blízké budoucnosti (na kterou se už nyní musí síť posilovat) bude 23% a více FVE běžné všude. Mimo jiné proto, že na nových veřejných budovách jsou povinné už nyní a na RD od 2029. Později i po každé větší rekonstrukci na všech budovách.

Jarda
6. únor 2025, 13:22

@Bob 6. únor 2025, 12:22

Nemá cenu zakládat nové vlákno, když jen "rekapitulujete" zavádějící údaje.

Bavíme se neustále jen o domácích FVE, takže vámi zmíněné VtE jsou nesmysl.

Píšete "Akumulaci u domácích FVE netřeba zmiňovat", další nesmysl.

Domácí FVE mají v drtivě většině dostatečnou akumulaci na den/noc, dokonce více jak 10kWh, navíc další akumulace do TV, klimy, bazény, BEV atd.

Nikde jsem neuznal, že jdou do sítě přetoky 9,45kW, psal jsem o maximu cca 7-8kW, takže si zase vymýšlíte.

A mohl bych pokračovat, ale nebudu, protože diskuzi v tomto tématu končím, fakt mě nebaví vyvracet neustále dokola vaše nesmysly.

Bob
6. únor 2025, 15:18

Ty Citáty Vašich výroků byly zavádějící? Vy se k nim už nehlásíte?

Pro síť na VN a VVN určitě VtE, nebo velké FV parky "smysl" mají. Tam se vše sčítá, včetně těch malých domácích FVE.

Čemu nerozumíte na větě: "Nakonec se to zúžilo jen na ty střešní FVE."

Dál je už totiž vše jen o domácích FVE a místní síti NN.

Uznal jste, že po slunném dnu už je v poledne nabito, bojler dohřát. Právě tím přiznaným přetokem 8 kW. Že je to zrovna u Vás 8 kW a ne 9,45 je "překvapivě" tím, že neřešíme Vaši FVE a Váš RD, ale ten průměrný z ozdrojovaných statistických dat.

Takže Vy "nemáte koule" na recenzi vlastního výpočtu a případné uznání chyby?

Jarda
6. únor 2025, 15:41

@Bob 6. únor 2025, 15:18

V jakém přesně vašem komentáři jste zdrojoval přetok 9,45kW?

Jarda
10. únor 2025, 06:31

@Bob 9. únor 2025, 19:05

TDD používají profesionolévo na výpočet úplně něčeho jiného, než je soudobý příkon pro OM.

---

Tak prosím poučte žáka 5. třídy ZŠ, jak z TDD vypočítáte soudobý příkon pro OM využitelný pro dimenzování sítě o kterém se bavíme.

Já tvrdím, že to nejde, máte možnost mě poučit a vzdělat.

Děkuji

Bob
10. únor 2025, 11:37

To Jarda 10. únor 2025, 06:31

Profesionálové používají TDD mimo jiné k tomu, že když mají spotřebu odečtenou jen za celý rok (odečet jen jednou ročně) a v průběhu toho roku se změní cena, je potřeba tu spotřebu rozdělit. Tedy spočítat spotřebu jen za určitou libovolnou část roku. No a když to jde za část roku, tak stejně to jde za jeden den, nebo za jednu libovolnou hodinu.

Nastudujte si vyhlášku 408/2015 sb. přílohu č. 26.

Pak už není těžké najít roční maximum pro jedno OM průměrného RD, když známe jeho roční spotřebu. Na to roční maximum se doposud dimenzovala síť.

Mám ještě lepší návrh, jak počítat letní přetoky FVE:

Vybereme jednu typickou FVE na nemakej.cz. Třeba tu Olomouckou z 2022. Kromě akumulace a TČ je tam používaná i letní klimatizace. Co jiného byste si mohl přát pro omezení letních přetoků. Lze tam dohledat i přetoky do sítě. Stačí kontrolovat 6. měsíc a najdeme soudobě (po hodinách) největší přetoky.

Tyto hodnoty pak vezmeme jako vzor pro náš okruh NN se 100 RD.

Přičemž se bude jednat o novou výstavbu satelitu ve 3 etapách s odstupem 2 let po 34, 33 a 33 RD. Postup bude cca takový:

Letos 2025 zastupitelstvo města schválí záměr a proběhne VŘ na projekt zasíťování. Na počátku dalšího roku 2026 bude projekt a projektant začne jednat s distributorem o připojení. Pravděpodobně uzavřou smlouvu o smlouvě budoucí. Distributor v 2026 dle okolností (současné zatížení) bude muset začít budovat nové trafo 22kV/440V s přípojkou (novou, nebo posílenou) 22kV od několika desítek m až po několik desítek km k nejbližší rozvodně 110kV.

V průběhu 2026 se začnou prodávat pozemky stavebníkům. Ti pak nejdříve koncem 2026 budou mít své projekty a na začátku 2027 budou mít stavební povolení. Teprve pa začnou stavět. Rychleji to nepůjde.

2. etapa stavební povolení v 2029, poslední etapa 2031.

Od 2029 je FVE povinná. Je zřejmé, že po dostavbě tam bude nejspíše zastoupení FVE 66%, ale nejméně 33%.

Spočítejme tedy dimenzování "postaru" na max. roční hodinový příkon a pak na max. hodinový přetok FVE. Omezení přetoků by distributor těžko zdůvodnil, viz zákon, který jsem tu taky citoval.

Bob
10. únor 2025, 11:40

To Jarda 10. únor 2025, 06:31

Odpověď čeká na schválení.

P.s. doučovat matematiku 5. třídy ZŠ po mně snad nechcete?

Jarda
10. únor 2025, 12:41

Bob

10. únor 2025, 11:40

Tak si musím na odpověď počkat:-)

Jarda
11. únor 2025, 07:11

@Bob 10. únor 2025, 11:37

Krásně smyšlená budoucnost.

Kazí to jeden zásadní fakt, že my vůbec neřešíme spotřebu během roku, ale maximum příkonu, na který se dimenzuje síť.

Třeba vás trkne tento zjednodušený příklad:

1/2 hodiny 0kW, pak 1/2 hodiny příkon 2kW

3/4 hodiny 0kW, pak 1/4 hodiny příkon 4kW

5/6 hodiny 0kW, pak 1/6 hodiny příkon 6kW

11/12 hodiny 0kW, pak 1/12 hodiny příkon 12kW

Průměrný hodinový příkon dle TDD je stále stejný 1kW.

OM musí mít jistič podle 12kW a ne podle 1kW z TDD.

Jestli už ani tohle nepochopíte, tak to vzdávám.

Bob
11. únor 2025, 13:40

To Jarda 11. únor 2025, 07:11

Žádná smyšlená budoucnost. To je realita výstavby RD v mém okolí.

Spotřebu potřebujeme jak max. roční (zimní), tak v okamžiku, kdy jsou největší přetoky (soudobost). Proto, abychom ji za ty, co FVE nemají na tom okruhu mohli odečíst od přetoků těch, co FVE mají.

Nebavíme se o jednom RD, ale o okruhu se 100 průměrných RD. Tam pak spotřeba "nelítá", jako ve Vašem případě. Pokud Vám hodinové spotřeby nepřipadají dost přesné, použijte TDD čtvrthodinové a počítejte po čtvrthodinách.

P.s. Už jste se díval, jaký největší přetok má ten RD s FVE v Olomouci? Malá nápověda: na 9,9 kWp je to 9,844 kW. k=0,994. To já v mém předchozím výpočtu počítal "jen ubohých" 0,9.

Jarda
11. únor 2025, 13:48

@Bob 11. únor 2025, 13:40

Je to marné, je to marné a je to marné.

Vzdává to.

Bob
11. únor 2025, 21:58

Střet zelené propagandy s reálnými čísly. Ty přetoky reálné FVE neokecáte.

Citát:

"3/4 hodiny 0kW, pak 1/4 hodiny příkon 4kW

Průměrný hodinový příkon dle TDD je stále stejný 1kW."

Vysvětlete mi, který tak výkonný spotřebič je v

RD, aby jeho spínáním byl příkon 1/4 hodinu 4 kW a zbytek času 0? A hlavně, aby to udělalo všech 100 RD na tom okruhu soudobě. Další příklady třeba s 1/12 hodiny a 12 kW už úplně mimo. To jako 100 RD ve stejné lokalitě přesně ve stejnou dobu (v rozmezí 5 minut) najednou všichni zapnou příkon každý 12 kW ???

Tak počítejte s TDD po čtvrthodinách, když máte problém s krokem po hodině. Už jsem Vám to psal!

Do nedávna to i profesionálové počítali po hodinách a přesnost byla dostatečná. Počítání po čtvrthodinách je novinka.

Je to marné, je to marné, je to marné...

Jarda
12. únor 2025, 06:39

@Bob 11. únor 2025, 21:58

Jasně jsem napsal, že se jedná o zjednodušený příklad, netvrdil jsem že to tak je na 100% v reálu.

Vy jste vlastně "geniálně" vyvrátil potřebu výpočtů soudobého příkonu.

Považujete je za neplatné, vám stačí jen vynásobit maximální TDD v roce s počtem OM a máte nadimenzovanou síť:-D

Možná byste mohl navrhnout změny ČSN, ušetříte spoustě lidem práci:-D

Bob
12. únor 2025, 18:00

Ale hodně blbý příklad, když je tam 100 OM a každé to má jinak a v jiné době. To je právě ta soudobost, kterou pořád nechápete.

Jinak doporučuji, abyste si přečetl tu vyhlášku, podle které se to počítá. Až ji pochopíte, nebudete psát takové hlouposti.

Jarda
12. únor 2025, 20:58

@Bob 12. únor 2025, 18:00

Vás předsi soudobost a stav "je tam 100 OM a každé to má jinak a v jiné době" nezajímá.

Neustále tu opakujete, že stačí k výpočtům jen celkové průměrné TDD za všechny OM v oblasti.

Vůbec vám nedochází, že odporujete sám sobě.

Takže od vás doporučení na prostudování vyhlášky opravdu zní srandovně a upozornění na psaní hloupostí ještě více.

Bob
12. únor 2025, 22:03

Vám vůbec nedochází, že v TDD je ta soudobost zahrnuta. Ještě musíte o TDD hodně nastudovat.

Jarda
13. únor 2025, 08:35

@Bob 12. únor 2025, 22:03

Takže tvrdíte, že se sítě dimenzují na stejné hodnoty pro vesnici jako pro sídlište, když mají stejný počet OM a mají stejné TDD?

Že panelák se 100 OM bude mít stejné dimenzování jako ulice na vesnici se 100 OM v RD, když mají stále stejně TDD?

Stačí jednoduchá odpověď ANO/NE.

Bob
13. únor 2025, 10:31

Ne.

Panelákový byt s TČ má sice stejné TDD, jako RD s TČ, ale nemají stejné roční spotřeby! Takže ani hodinové spotřeby nejsou stejné a proto ani dimenzování nebude stejné.

Já Vám dám jiný příklad, k tomu zda je/není soudobost zahrnuta do TDD:

Max. roční hodinový příkon RD s TČ a 4 osobami je dle TDD 1,976 kW. Tomu by odpovídal hlavní jistič 1*0,009A.

P.s. Pokud nebudu dále nějakou dobu odpovídat, je to kvůli tomu, že budu migrovat na nový počítač

Jarda
13. únor 2025, 12:40

Bob 13. únor 2025, 10:31

Aha:-)

Před týdnem jste tvrdil:

Bob 6. únor 2025, 12:22

Pro zjištění přesných údajů k dimenzování sítě pro OZE na základě hodnot TDD (zdroj OTE, nebo Váš distributor, svoje TDD najdete na faktuře) zakládám nové vlákno.

---

Tak prosím o ten vzoreček pro 5. ročník ŽS, jak to přepočítávat.

Děkuji:-)

Bob
13. únor 2025, 15:56

Však je to pravda:

Když použijete TDD na průměrný RD (průměrnou spotřebu RD), máte v rámci možností přesné dimenzování pro síť s průměrnými RD. Jednotlivý RD se ve spotřebě může lišit, ale skupina 100 RD bude odpovídat průměru.

Poznámka: průměrnou spotřebu RD jen v té skupině TDD nemáme, pak by to bylo ještě přesnější, ale takovou přesnost pro naše účely zdaleka nepotřebujeme.

Doučovat matematiku 5. třídy ZŠ nebudu, už jsem to také psal vícekrát.

Jarda
13. únor 2025, 16:30

@Bob 13. únor 2025, 15:56

Další debata je fakt zbytečná.

Bob
6. únor 2025, 17:08

To Jarda

27. leden 2025, 11:49

obnovitelne.cz/clanek/3628/v-cesku-je-uz-pres-200-tisic-fotovoltaik-vyrazne-roste-i-pocet-domacich-baterii

Průměrná velikost FVE 10,5 kWp. Sníženo na 9,45 kW skutečného výkonu.

Bob
6. únor 2025, 17:24

P.s. I ta dle Vás špatně navržená a postavená FVE na ploché střeše, tedy s horším úhlem dopadu, než většina na RD, má z 10,5 kWp instalovaných výkon 9,3 kW za dobrých podmínek.

Jarda
6. únor 2025, 20:46

@Bob 6. únor 2025, 17:08

V odkazu odpověď není.

Zopakuji:

"V jakém přesně vašem komentáři jste zdrojoval přetok 9,45kW?"

Bob
6. únor 2025, 21:26

Nerozumíte psanému textu? Už to píši potřetí zdrojoval jsem průměrný instalovaný výkon střešní FVE. Ale jestli nechcete snížení, použijte 10,5 kW.

Jarda
6. únor 2025, 22:03

@Bob 6. únor 2025, 21:26

Naopak, já rozumím velice dobře psanému textu, "zdrojoval" jste úplně jiný údaj, než je potřeba.

Výkon z panelů není to samé jako přetok do sítě.

Nechcete snad říct, že jste si to jen vymyslel a žádný zdroj pro své tvrzení nemáte.

Bob
6. únor 2025, 23:12

To máte napsáno také dříve: V poledne už je aku nabito, bojler dohřát, ostatní spotřebu máte dle TDD.

V zadání nemáte uveden přetok, ale "max. polední výkon 9,45 kW."

Termín přetok jste si k číslu 9,45 přiřadil Vy.

Jediné, co by Vás mohlo mást je tato část zadání: "všechna výroba jde do přetoků" Tam mělo být doplněno ještě: "všechna výroba, mínus okamžitá spotřeba jde do přetoků". Ale počítáno to bylo samozřejmě i se spotřebou, taky proto ji máte v zadání. A samozřejmě to také zjistíte z výsledku výpočtu, Jinak by Vám hranice nevyšla těch 23%.

Jarda
7. únor 2025, 07:50

@Bob 6. únor 2025, 23:12

To sice píšete opakovaně, ale je to pouze váš osobní údaj a na ten se nedá po zkušenostech absolutně spolehnout.

Potřebuji jasná zdrojová data pro přetoky, ty jste bohužel neposlal.

---

Mimochodem, opět se pletete, napsal jste, dokonce v jednom příspěvku:

"počítejme max. polední výkon 9,45 kW"

a následně:

"všechna výroba jde do přetoků"

Takže jste si to přiřadil vy:-D

Bob
7. únor 2025, 11:24

Já nic nepřiřadil a v zadání máte to číslo pojmenováno správně.

Přetoky přece máte na těch 100 RD spočítat!!! Žádný zdroj na to neexistuje a vychází se z okamžité výroby a spotřeby. Ostatně už jste to tak jednou sám počítal. Je to slovní úloha na úrovní žáka 5. třídy ZŠ.

Zase nečtete, nebo nechápete předchozí příspěvek na který reagujete. Máte to tam doplněno! Ale opět i průměrně inteligentní páťák se dovtípí i bez toho a když tak se nebude ptát opakovaně tak stupidně a s chybnou terminologií na odkaz na něco, co má spočítat. A to chcete poučovat o rozdílu mezi výrobou a přetokem!

Jarda
7. únor 2025, 11:56

@Bob 7. únor 2025, 11:24

Jelikož jste nedal podklady pro výpočet přetoků, tak je nemám z čeho spočítat.

Kde prosím máte okamžitou spotřebu a výrobu pro ta dotyčná OM s FVE,v jakém přesně příspěvku?

Ano, dříve jsem to spočítal, ale to jste sám prohlásil za chybné a tak to musím počítat jinak:-D

Ty osobní urážky si můžete odpustit.

Jestli vám tečou nervy, že nejste schopen argumentovat a poslat, co jste slíbil, můžeme to ukončit:-)

Bob
7. únor 2025, 12:33

Co myslíte tím osobním údajem?

Jestli se Vám nelíbí snížení počítaného max. výkonu FVE oproti instalovanému výkonu, tak vězte, že ideálně orientovaný panel má u nás v maximu výkon i 1,11*vyšší, než je instalovaný v kWp. Účinnost střídače nejméně 97% (jinak není dotace). Takže za celou FVE to může být klidně 1,11*0,97=1,07* více, než hodnota v kWp.

Tak tedy pro střešní FVE s 10,5 kWp použijte max. výkon 10,5 kW.

Výkon panelu v kWp se totiž určuje pro 25°C a solární záření 1 000 W/m čtv. a u nás máme dost velkou oblast se zářením 1 100 kW/m čtv.

Odkaz: solarventi.cz/slunecni-zareni-v-cr a rozklikněte si roční úhrn globálního slunečního záření.

Ale ono stejně nemá moc význam si s tímhle hrát.

Takhle bez přepočtu bude problém s přetoky při ještě nižším % FVE. Kdybyste chtěl počítat ještě méně, než já, tak by to zase vyšlo na o něco vyšší %, ale nic by to neměnilo na vysokých nákladech na posilování sítí kvůli FVE (včetně těch domácích). Ty investice se musí provést stejně předem a jeden rok zpět, nebo dopředu (kdy FVE budou problém pro síť všude) nehraje zásadní roli.

Proveďte ten výpočet s hodnotou max, výkonu 9,45 kW.

Ostatně, Vy přiznáváte přetok 8 kW z FVE 9,9 kWp a kdybych počítal dle Vás, byla by ta hranice 24% místo 23%. Nepodstatná změna.

Jarda
7. únor 2025, 12:50

@Bob 7. únor 2025, 12:33

Jelikož chcete počítat především letní přetoky, tak tam díky oteplení má panel i o 20% horší účinnost:-)

Takže ne 1,11*vyšší, ale 0,8*nižší.

Už máte opět tragicky chybné předpoklady, to je náhoda.

Znovu opakuji, stále jste mi nedal okamžitou spotřebu pro ty OM s FVE, abych ten přetok mohl spočítat.

Bob
7. únor 2025, 13:02

To Jarda 7. únor 2025, 11:56

To, kde jsem vzal TDD, z kterých si to též můžete spočítat jsem už také psal. Bohužel Vám nemohu dát odkaz na Vašeho distributora, protože ho neznám. Tam to najdete. A kdyby náhodou ne, mělo by to být i na OTE. Ale předpokládám, že umíte používat google a najdete si to sám.

Postup Vašeho výpočtu, pokud si pamatuji byl správně, ale dosazena nevhodná vstupní data (zimní spotřeba odečítaná s letním přetokem, jako kdyby to bylo současně). Nyní jsem Vám dal všechna potřebná vstupní data správná. Kromě toho jsem ten postup dával znovu i já a tam to bylo správně, jen jste to neuznal prý pro nepřesnost dat. Nyní máme ty vstupní data přesná, jak jste požadoval, takže počítejte.

Výpočty nad tabulkou TDD tu opravdu nelze zveřejnit, když je jich tam na 8 760 řádcích v Excelu. S tím si budete muset poradit sám, nebo mi věřit.

Bob
7. únor 2025, 13:27

To Jarda 7. únor 2025, 12:50

Odpověď se špatně zařadila, hledejte.

Jarda
7. únor 2025, 14:53

@Bob 7. únor 2025, 13:02

To nebyl žádný pokus, ale oprava vašeho nesmyslu.

Měřil jste někdy osobně teplotu panelu v 6. měsíci ve 12 hodin v poledne?

Já ano a bylo to 58°C, tedy pokles o cca 15% výkonu.

Chápu, že rozdíl 25% "mého a vaše" výkonu považujete za maličkost, váš přístup k číslům v tomto vlákně to jen potvrzuje, ale já s tím souhlasit nemohu:-)

---

A teď k TDD:

Asi jste zapomněl, že řešíme spor o dimenzování sitě na maximální příkon a výrobu z FVE.

Pro tento výpočet jsou jakékoliv průměrné údaje z TDD z části distribučního území naprosto, ale naprosto k ničemu.

Bob
8. únor 2025, 19:52

To Jarda 7. únor 2025, 14:53

Špatný pokus. Já nemusím měřit žádnou teplotu a dopočítávat zhoršení výkonů panelů.

Já vezmu "svoji" FVE a ten koeficient zhoršení nyní spočítám přesně pro ten den a hodinu kterou jsem použil na výpočet spotřeby dle TDD. Ta FVE, pro kterou to počítám je se sklonem panelů 15° a cca 40° mimo jih, takže ne zrovna ideální (pro 6. měsíc). Ostatně, Vy ji považujete za "zmršenou", takže jistě nebudete tvrdit, že průměrná FVE pro náš výpočet je horší.

A poměr okamžitý výkon/instalovaný (kW/kWp) je v poledne na té prý vadné, a ne ideálně směrované a skloněné FVE K=0,88 (zaokrouhleně 0,9) hned třikrát. 2.6., 5.6. a 15.6.

Mimochodem pro tu hodnotu k=0,88 je hranice, kdy max. polední letní hodinový přetok FVE je větší, než max. zimní hodinový příkon: 23,4% FVE na okruhu.

Pro náš region jsou hodnoty hodinové spotřeby jak v zimě, tak v létě dle diagramů TDD přesné. TDD se každý rok určují dle všech OM dané skupiny a tím pádem jsou nejpřesnější možností, jak zjistit spotřebu OM pro jakoukoliv hodinu v roce, když znáte roční spotřebu toho OM. Ostatně, takto to počítají profesionálové z distribuce.

Samozřejmě Vy si pro váš region také můžete najít patřičné TDD, které se ale asi nebude příliš lišit. Případně, kdyby Vám nestačil hodinový krok, je k dispozici i verze po čtvrthodinách...

Tak si zase najděte to zadání, kde máte všechna potřebná vstupní data a počítejte.

Jarda
9. únor 2025, 18:05

@Bob 8. únor 2025, 19:52

Já vašim číslům už nevěřím, ani z té "vaší" pofiderní FVE.

Znovu opakuji TDD jsou nepoužitelné pro zjištění maximáního soudobého příkon a už vůbec ne pro spočítání přetoků z FVE.

Jelikož toto nejste schopen opakovaně pochopit, dále k tomu nemám opravdu co říct.

Bob
9. únor 2025, 19:05

TTD k takovým výpočtům (spotřeby OM v každé hodině roku) roku používají profesionálové.

Dejte svoji nejvyšší roční hodinovou výrobu (výkon) za 2024. Můžeme počítat klidně z té Vaší FVE. Nebo dohledejte hodnoty nejvyšší výroby průměrného RD a dejte odkaz.

Ne Vaše přetoky, ale největší výkon! To ve Vaší aplikaci k FVE máte.

Když počítáme pro ty RD ve stejnou dobu (hodinu) tak je spotřeba soudobá.

Pokud to nejste schopen pochopit a navíc "nemáte koule" pak spočítat slovní úlohu v náročnosti odpovídající 5. třídě ZŠ, tak se opravdu nemáme o čem bavit.

Ostatní čtenáři, si jistě o Vás udělají svůj názor.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se