Domů
Uhlí
Finsko plánuje v příštím roce představit legislativu týkající se odchodu od uhlí
Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto. Autor: Htm

Finsko plánuje v příštím roce představit legislativu týkající se odchodu od uhlí

Finsko, které plánuje do roku 2030 ukončit výrobu elektrické energie z uhlí, hodlá v příštím roce představit potřebnou legislativu spojenou s touto otázkou. Země v současné době uhlím pokrývá necelou desetinu svých energetických potřeb, což z Finska dělá největšího spotřebitele uhlí ze severských zemí.

Podle Riku Huttunena, ředitele energetického odboru u Finského ministerstva ekonomiky, bude země muset najít alternativní energetické zdroje pro pokrytí chybějící výroby.

Finsko omezuje využívání uhlí při výrobě elektřiny již posledních několik let, přičemž v loňském roce podíl uhlí klesl na 7 %. Necelá polovina finské elektřiny pocházela z obnovitelných zdrojů, třetina poté z jaderných elektráren. Chybějící výkon uhelných elektráren mají nahradit právě jaderné zdroje, jejichž výrobu Finsko plánuje v nadcházejících letech navýšit.

„Tato strategie má za cíl zbavit se uhlí jako energetického zdroje do roku 2030 … Musíme napsat zákon … a to bude v příštím roce,“ řekl Riku Huttunen agentuře Reuters.

Nová legislativa by podle Huttunena nicméně měla ponechat dostatek „manévrovacího prostoru“ pro zajištění bezpečných dodávek elektrické energie, kdy uhelné elektrárny budou stále k dispozici v záloze. Podle analytiků společnosti Thomson Reuters však finská soustava bude pod stále větším tlakem, jelikož uhelné zdroje jsou flexibilnější než některé alternativy.

Jádro stačit nemusí

Nárůst výkonu finských jaderných elektráren by však podle jednoho z traderů oslovených agenturou Reuters nemusel být dostatečný vzhledem k poklesu dodávek z okolních zemí. Méně elektřiny by do Finska mohlo dovážet zejména Švédsko, které plánuje vyřazení dvou jaderných reaktorů.

Finsko podle Huttunena plánuje v příštím roce rovněž navrhnout vyšší uhlíkové daně, bližší podrobnosti nicméně neuvedl.

Úvodní fotografie: Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto, autor: Htm @WikimediaCommons

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.