Domů
Uhlí
Finsko plánuje v příštím roce představit legislativu týkající se odchodu od uhlí
Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto. Autor: Htm

Finsko plánuje v příštím roce představit legislativu týkající se odchodu od uhlí

Finsko, které plánuje do roku 2030 ukončit výrobu elektrické energie z uhlí, hodlá v příštím roce představit potřebnou legislativu spojenou s touto otázkou. Země v současné době uhlím pokrývá necelou desetinu svých energetických potřeb, což z Finska dělá největšího spotřebitele uhlí ze severských zemí.

Podle Riku Huttunena, ředitele energetického odboru u Finského ministerstva ekonomiky, bude země muset najít alternativní energetické zdroje pro pokrytí chybějící výroby.

Finsko omezuje využívání uhlí při výrobě elektřiny již posledních několik let, přičemž v loňském roce podíl uhlí klesl na 7 %. Necelá polovina finské elektřiny pocházela z obnovitelných zdrojů, třetina poté z jaderných elektráren. Chybějící výkon uhelných elektráren mají nahradit právě jaderné zdroje, jejichž výrobu Finsko plánuje v nadcházejících letech navýšit.

„Tato strategie má za cíl zbavit se uhlí jako energetického zdroje do roku 2030 … Musíme napsat zákon … a to bude v příštím roce,“ řekl Riku Huttunen agentuře Reuters.

Nová legislativa by podle Huttunena nicméně měla ponechat dostatek „manévrovacího prostoru“ pro zajištění bezpečných dodávek elektrické energie, kdy uhelné elektrárny budou stále k dispozici v záloze. Podle analytiků společnosti Thomson Reuters však finská soustava bude pod stále větším tlakem, jelikož uhelné zdroje jsou flexibilnější než některé alternativy.

Jádro stačit nemusí

Nárůst výkonu finských jaderných elektráren by však podle jednoho z traderů oslovených agenturou Reuters nemusel být dostatečný vzhledem k poklesu dodávek z okolních zemí. Méně elektřiny by do Finska mohlo dovážet zejména Švédsko, které plánuje vyřazení dvou jaderných reaktorů.

Finsko podle Huttunena plánuje v příštím roce rovněž navrhnout vyšší uhlíkové daně, bližší podrobnosti nicméně neuvedl.

Úvodní fotografie: Finská uhelná elektrárna Vaskiluoto, autor: Htm @WikimediaCommons

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německý návrat k uhlí? Tragikomická fraška s absurdní pointou
28. červen 2022, 15:10
Kauza Adularya: Turecko chce na prodeji elektrárny vydělat, Česko přišlo o 12 miliard
27. červen 2022, 08:27
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se