Domů
Uhlí
Uhlí bylo loni stále hlavním zdrojem elektřiny v téměř třetině států USA
Uhelná elektrárna Bruce Mansfield (USA), jež ukončila provoz v roce 2019
Zdroj: Drums600 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Uhlí bylo loni stále hlavním zdrojem elektřiny v téměř třetině států USA

Uhlí
3 komentáře
14. prosinec 2022, 13:45
Eduard Majling
Přestože Spojené státy americké v posledních letech intenzivně budují plynové a obnovitelné zdroje, uhelné elektrárny jsou i nadále významným zdrojem elektřiny. V případě 15 tamních států je uhlí stále hlavním zdrojem pro výrobu elektrické energie, nicméně situace se přesto za poslední dvě desetiletí radikálně změnila, kdy uhelné elektrárny na začátku tisíciletí dominovaly ve více než dvojnásobku tamních států.

Ačkoliv je uhelná energetika v posledních letech na ústupu, zejména v Evropě, ale rovněž i USA, uhlí je stále dominantním zdrojem elektřiny v mnoha částech světa. I ve Spojených státech amerických je uhlí stále významným zdrojem elektřiny, přičemž v případě téměř třetiny tamních států dokonce zdrojem největším.

Kromě obnovitelných zdrojů uhlí vytlačuje zejména zemní plyn, kdy v roce 2001 byly plynové elektrárny podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) největším zdrojem elektřiny v 7 státech, zatím v loňském roce se jednalo o 23 států, tedy bezmála polovinu států USA. Statistika agentury zahrnuje v tomto případě pouze výrobu elektřiny na území daných států, přeshraniční toky mezi jednotlivými státy či okolními zeměmi nezohledňuje.

Hlavní zdroje elektřiny v USA dle jednotlivých států v letech 2001 a 2021 Hlavní zdroje elektřiny v USA dle jednotlivých států v letech 2001 a 2021. Zdroj: EIA

Řada stále provozovaných uhelných bloků byla v USA dle agentury vybudována v 70. a 80. letech, tudíž tyto zdroje kromě konkurence ze strany plynových elektráren a obnovitelných zdrojů čelí rovněž postupnému stárnutí, kvůli čemuž dochází k jejich uzavírání. Státy Ohio či Pensylvánie dle agentury vyřadily z provozu vůbec nejvíc výkonu v uhelných zdrojích, přičemž aktuálně nejvíc elektřiny oba státy vyrábí z plynu.

Ve třech státech, konkrétně Iowě, Kansasu a Jižní Dakotě, pocházel v roce 2001 rovněž největší objem elektřiny z uhelných zdrojů. Za poslední dvě desetiletí se nicméně těmto státům podařilo na první příčce uhlí v tomto ohledu nahradit větrnými elektrárnami. Všechny tři státy leží v oblasti Velkých planin, které nabízí příhodné podmínky pro výrobu elektřiny z větrných zdrojů, jelikož průměrná rychlost proudění větru je zde výrazně vyšší ve srovnání s oblastmi ležícími u pobřeží Atlantského či Tichého oceánu.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V Hradci Králové vyroste čtvrť nezávislá na plynu a uhlí. Motorem bude komunitní energetika
1. únor 2023, 04:30
Nová studie: Vítr a slunce předběhly plyn. Více elektřiny se vyrobilo i z uhlí, letos se ho má spálit méně
31. leden 2023, 13:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Maly Jarda
14. prosinec 2022, 19:14

Mimochodem byly to USA které vymyslely větrníkový proti-jaderný Green Deal(zatímco jejich ekonomika jede na uhlí a jádro) , a silou donutily Evropu ho naplňovat(tak jako silou donutily o pár let později Evropu spáchat ekonomickou sebevraždu sankcemi)

PetrD
14. prosinec 2022, 19:25

Tak určitě :-D

Josef
14. prosinec 2022, 22:39

Malý Jardo, i když se třetina a většina rýmují, tak to není pravda.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516