Domů
Úspory energie
Stát New York zakázal využívání elektřiny z fosilních zdrojů pro těžbu kryptoměn
Bitcoin. Zdroj: www.pexels.com
Zdroj: Pexels

Stát New York zakázal využívání elektřiny z fosilních zdrojů pro těžbu kryptoměn

Americký stát New York se stal prvním státem, který zakázal těžařům kryptoměn odebírat elektřinu z fosilních zdrojů. Zákon po dobu dvou let zamezuje udělování, obnovování a prodlužování současných povolení pro těžaře. Cílem je přechod na využívání obnovitelných a jaderných zdrojů v tomto odvětví a podpora klimatických cílů země.

Guvernérka amerického New Yorku Kathy Hochuová podepsala 22. listopadu zákon, který zakazuje těžbu kryptoměn elektřinou z elektráren na fosilní paliva. Zákon na dobu dvou let zamezuje vydávání nových, obnovování nebo rozšířování povolení pro elektrárny na fosilní paliva, které dodávají energii pro těžbu kryptoměn.

"Podepisuji tento zákon, abych navázala na přední newyorský zákon o ochraně klimatu, nejambicioznější zákon o klimatu a čisté energii v zemi. Zároveň pokračujeme v našem vytrvalém úsilí o podporu hospodářského rozvoje a vytváření pracovních míst v severní části státu," uvedla guvernérka Kathy Hochuová.

Kontroverzní zákon byl legislativním sborem schválen již v červnu, guvernérka však s jeho podpisem otálela téměř půl roku. Rozhodla se až poté, co na začátku měsíce obhájila svůj mandát za demokraty ve volbách. Její rozhodnutí rozhořčilo zejména zástupce krypto průmyslu, kteří jej označili za nebezpečný precedens v tom, kdo může a kdo nemůže využívat energii.

Nová legislativa se ovšem nevztahuje na projekty, které již předložily dokumenty k povolení. Zároveň nijak neomezuje těžbu kryptoměn elektřinou z obnovitelných zdrojů nebo jaderných elektráren.

Znovuspouštění fosilních elektráren

Cílem zákona je zejména zabránit praxi těžařů, kteří usilují o modernizaci některých uhelných a plynových elektráren ve státě pro těžbu kryptoměn.

"Znovuspouštění starých vysloužilých elektráren, které využívají jako zdroj energie fosilní paliva, je krok špatným směrem a my si nemůžeme dovolit jít zpátky," uvedla demokratická poslankyně  Anna Kellesová.

Prodlužování provozu fosilních elektráren ovšem není v souladu s cíli New Yorku dosáhnout do roku 2040 bezuhlíkové výroby elektřiny a do roku 2050 uhlíkově neutrální ekonomiky. Proto stát naopak podporuje obnovitelné zdroje eneregie a bezemisní jaderné zdroje, dekarbonizaci budov a dalši opatření.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Kurz
28. listopad 2022, 14:39

To načasování není pro těžaře není za tak zlé. Oni krachují i bez dalšího omezování, když měli příliš optimistickou představu o náročnosti těžby a jeho ceně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se