Domů
Vodík
RWE vsází na výrobu zeleného vodíku na Ukrajině, podepsala memorandum o spolupráci s plynárenským obrem
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

RWE vsází na výrobu zeleného vodíku na Ukrajině, podepsala memorandum o spolupráci s plynárenským obrem

Německá společnost RWE podepsala memorandum o spolupráci s ukrajinským státním koncernem Naftogaz, který na Ukrajině mimo jiné provozuje zásobníky plynu. RWE má zájem o spolupráci v oblasti od výroby zeleného vodíku až po zajištění jeho přepravy do Německa.

Se zvyšujícími se cíli Evropské unie v oblasti klimatu se zvyšuje i aktivita společností kolem vodíku a jeho budoucího využití. Často přitom nejde pouze o jeho výrobu přímo v místě spotřeby nebo v jeho blízkosti, ale i o výrobu mimo EU.

Obecně se na vodík upínají naděje řady evropských společností, a to zejména těch, které nejméně v části svého podnikání spoléhají na fosilní paliva. Výjimkou nejsou ani české společnosti, dílčí plány představil jak polostátní ČEZ, tak EPH Daniela Křetínského nebo Sev.en Energy.

Podobně uvažují i evropští konkurenti, například německá společnost RWE. Ta plánuje spolupracovat s ukrajinským Naftogazem, který je v plynárenské oblasti aktivní od vyhledávání ložisek a těžbu až ke skladování plynu.

Spolupráce mezi oběma společnostmi má být založena především na rozvoji výroby vodíku na Ukrajině z obnovitelných zdrojů a jeho přepravě na evropské trhy, zejména pak na ty, na kterých RWE aktuálně působí. Vzhledem k tomu, že s vodíkem není zatím tolik praktických zkušeností, je součástí spolupráce i výměna zkušeností v technické oblasti.

"Vodík bude klíčový pro dekarbonizaci průmyslu, protože některé průmyslové aktivity nelze elektrifikovat s pomocí obnovitelných zdrojů. Jako partner průmyslu chce být RWE součástí řešení. Jsme potěšení, že můžeme společně s Naftogazem zkoumat příležitosti, jak v budoucnu dodávat zelený vodík z Ukrajiny," uvedl Ulf Kerstin, člen představenstva RWE Supply & Trading.

V poslední době je Ukrajina s výrobou vodíku velice často spojována. S tamním provozovatelem přepravní soustavy podepsala memorandum o spolupráci i Evropská banka pro obnovu a rozvoj s cílem podpořit rozvoj vodíkového hospodářství v zemi.

Pro Ukrajinu se zároveň může jednat o příležitost, jak nahradit výpadek příjmů z přepravních poplatků, který bude zřejmě i nadále klesat.

Potřebujete být v obraze ohledně vodíku?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti vodíku a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jak se odpoutat od Ruska? Energetická krize urychlí přechod k obnovitelným zdrojům včetně vodíku
21. duben 2022, 17:12
Francouzská EDF se chce stát evropským lídrem ve výrobě vodíku
19. duben 2022, 09:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
26. srpen 2021, 09:44

Tohle je pro nás důležitější protože to bude v u nás.

www.solarninovinky.cz/orlen-unipetrol-sazi-na-vyrobu-zeleneho-vodiku-chysta-miliardovou-investici-do-novych-solaru-na-litvinovsku/

Nové technologie nezastavíš.

blaha.p
26. srpen 2021, 12:35

Další super mega dobrá zpráva pro FVE. Tento týden byla dokončena první instalace fotovoltaických žaluzií pokrytých perovskitem. Perovskitová technologie bude znamenat neuvěřitelný rozmach FVE, tímto materiálem lze pokrýt všechny povrchy a může mít jakoukoli barvu. Dokonce existuje perovskitové fotovoltaické sklo, perovskitem lze pokrýt auta, mobily, plechové střechy, pláště budov, notebooky prostě cokoliv, umožní výrobu ze Slunce, tam kde nejdou použít klasické panely, navíc je výroba perovskitu mnohem levnější. Za mě v energetice jednoznačně zpráva roku.

Energetik 007
26. srpen 2021, 11:29

Budou ten vodík dělat z CH4 a prohlásí ho za zelený.

Stejně jako elektřina z OZE z JEDU

energetik
26. srpen 2021, 11:55

V areálu JEDU jsou dvě FVE takže ano, areál JEDU nějakou OZE energii produkuje. Ale podle licence a podmínek podnikání ve výrobě energie musí tuto energii v OTE vykazovat z každého zdroje zvlášť.

Nebo už je podle vás na tom jaderná energetika tak bídně, že vyrobenou energii musí vykazovat jako OZE aby ji prodali?

Milan Vaněček
26. srpen 2021, 13:08

Ano, asi je to tak. Proto ČEZ nakoupil hodně FVE, i když je nestavěl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se