Domů
Energetika v zahraničí
Globální emise z elektroenergetiky možná loni dosáhly vrcholu, ukazuje analýza
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Globální emise z elektroenergetiky možná loni dosáhly vrcholu, ukazuje analýza

Energetický think-tank Ember zveřejnil zprávu o vývoji globálního trhu s elektřinou nazvanou Global Electricity Review 2023. Podle zprávy byl na světě v roce 2022 vyroben rekordní podíl elektřiny ve větrných a solárních elektrárnách. Od roku 2023 by díky těmto elektrárnám mohl klesat podíl výroby elektřiny z fosilních zdrojů.

Energetický think tank Ember je zaměřený na podporu přechodu na čistou elektřinu. Ember zveřejnil svou čtvrtou ročně vydávanou zprávu o globálním trhu s elektřinou Global Electricity Review 2023. Kromě mapování globálních změn ve výrobě elektřiny zpráva vyhodnocuje, zda je svět na dobré cestě dosáhnout v omezení zvyšování globálního oteplování maximálně o 1,5°C.

Zpráva analyzuje data ze 78 zemí, které podle Ember reprezentují 93 % globální poptávky po elektřině, a odhaduje zbývající data. Zaměřuje se na sektor elektřiny, který je dle think-tanku Ember klíčový pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Zároveň na základě scénáře IEA Net Zero Emissions předpokládá, že právě ve výrobě elektřiny svět jako v prvním sektoru neutrality dosáhne. Právě s tímto scénářem Ember ve své zprávě pracuje jako s referenčním scénářem pro dosažení klimatické neutrality. Ember představil tři hlavní závěry zprávy.

Solární a větrné elektrárny dosáhly rekordního podílu na výrobě

V roce 2022 klesl globální emisní faktor elektřiny rekordně nízko na 436 gCO2/kWh. To bylo způsobeno rekordním růstem výroby z větrných a solárních elektráren. Tyto elektrárny dosáhly 12% podílu na globálním elektroenergetickém mixu v roce 2022. V roce 2021 to bylo 10 %. Více než 60 zemí nyní vyrábí více než 10 % své elektřiny ve větrných a solárních elektrárnách.

Podíl větrných a solárních elektráren na výrobě elektřiny v různých regionech světa. Zdroj: Ember, Global Electricity Review 2023

Všechny dekarbonizované zdroje elektřiny, tedy obnovitelné zdroje elektřiny a jaderné elektrárny, dosáhly podílu 39 % na globální výrobě elektřiny. Nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny byly solární elektrárny s meziročním nárůstem o 24 %. Naopak podíl jaderných a vodních elektráren poklesl z důvodu menší výroby, ke které přispělo mj. období sucha.

Vzrostla i výroba elektřiny z uhlí

Emise sektoru elektroenergetiky vzrostly v roce 2022 o 1,3 % a dosáhly historického vrcholu. Podíl čisté elektřiny je sice také rekordní, ale zároveň roste celková spotřeba elektřiny. Výroba elektřiny z uhlí vzrostla meziročně o 1,1 %, což je v souladu s trendem posledních let. Ember zdůraznil, že k postupnému odklonu od uhlí ve výrobě elektřiny, na kterém se země shodly na COP26 v 2021, prozatím nedochází, ale zároveň nedošlo k vysokému nárůstu výroby elektřiny z uhlí v důsledku energetické krize.

Výroba elektřiny ze zemního plynu klesla zanedbatelně o 0,2 %. V roce 2022 se uzavřelo nejméně uhelných elektráren za posledních sedm let. Důvodem je dle zprávy Ember fakt, že si státy chtějí udržet zálohy.

Historická a očekávaná globální výroba elektřiny z fosilních zdrojů, větrných a solárních elektráren a dalších čistých zdrojů. Graf znázorňuje potenciální vrchol výroby elektřiny z fosilních zdrojů v roce 2022. Zdroj: Ember, Global Electricity Review 2023

Ember očekává éru klesajících emisí v elektroenergetice

Ze závěrů zprávy Ember vyplývá, že pokračující růst instalovaného výkonu a výroby ze solárních a větrných elektráren povede ke snižování emisí z elektroenergetiky. Ember očekává, že v roce 2023 výroba z fosilních zdrojů mírně poklesne. Zároveň je zde předpoklad, že růst čisté elektřiny bude rychlejší než růst poptávky po elektřině. To by vedlo ke snižování emisí z výroby elektřiny.

Rok 2022 by tak mohl být rokem, ve kterém dojde k vrcholu emisí globálních emisí v elektroenergetice. K posunu podle Ember dochází mj. i proto, že invaze na Ukrajinu přispěla k dalšímu zvyšování cen fosilních zdrojů a státy se následně zaměřily na investování do elektrifikace, včetně technologií jako jsou tepelná čerpadla, elektromobily a elektrolyzéry.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Pravoslav Motyčka
22. duben 2023, 23:33

Ano letos to tak vypadá , protože západ bude prožívat ekonomickou krizi. Nicméně je třeba se na to podívat celosvětově Asie stále staví uhelné elektrárny aby pokryla poptávku po elektřině. Jen Čína letos spustí elektrárny o výkonu 70GW. Jejich teoretická výroba elektřiny je přes 600TWh to je více než je celková výroba Německa a i kdyby je využívali jen z 1/2 tak je to stejně příliš, Podle mě vrchol emisí z elektroenergetiky nastane až později.

Jan Stehlik
23. duben 2023, 09:12

A nejde jen o čínu . Inide , indonésie jsou miliardové státy a také ty lidé chtějí žít civilizovaně. Takže ještě se budem divit.

Jan Veselý
23. duben 2023, 12:02

Proti Číně instalují v uhlí naprosté buráky. A indický program budoucnosti energetiky je celkem jasně určen oněmi 500 GW instalovaného výkonu v čistých zdrojích elektřiny do roku 2030, v naprosté většině půjde of FVE a VtE.

Jan Veselý
23. duben 2023, 11:58

Popíráte sám sebe. Nejdříve napíšete, že se v Číně letos uvede do provozu 10x více než je český instalovaný výkon, tj. nějakých 120-130 GW, a následně píšete o 70 GW, což je cca 3x více než v Číně uváděli do provozu v minulých letech. Můžu poprosit o váš zdroj?

Pravoslav Motyčka
23. duben 2023, 12:41

Pane Veselý psal jsem instalovaný výkon v uhlí tedy ne celkový ..... pokud chcete zdroj pak uhlí.cz

Jan Veselý
24. duben 2023, 13:26

Na těch 70 GW jste přišel jak?

BTW Podle ČEZu je v ČR instalovaný výkon hnědouhelných elektráren 10.8 GW + Dětmarovice a několik menších elektráren na černé uhlí. A už jste přes 12 GW.

Emil
24. duben 2023, 13:35

Podle ERÚ je instalovaný výkon všech parních elektráren 9 427,3 MW, tedy rozhodně ne přes 12 GW, viz čtvrtletní zpráva o provozu elektrizační soustavy.

Jan Veselý
24. duben 2023, 16:31

OK, mám považovat ČEZ spíše za lháře nebo za blbečky?

Emil
24. duben 2023, 16:57

Cé je správně...

Pravoslav Motyčka
22. duben 2023, 23:44

Jen pro srovnání loni a letos spustí Čína asi 10 násobek našeho instalovaného výkonu v uhlí. Ono je to logické v současné politické situaci platí více než kdy jindy co je doma to se počítá....

Jimi
23. duben 2023, 09:58

Cina stavi nove uhli jako nahradu za stare uhli a taky jako podporu zamestnanosti regionu. Koeficient vyuziti uhli v Cine neustale klesa.

Naproti tomu solar a vitr roste o 20-30% rocne

Ivan Švančara
23. duben 2023, 11:21

spravne, takze za 6 rokov budu medzi 120-160%…

Pravoslav Motyčka
23. duben 2023, 22:12

Zatím solár + vítr nestačí ani na přírůstek spotřeby elektřiny v Číně. Oni totiž Číňani to na rozdíl od nás myslí s ekonomikou vážně , takže tam mají růst , 6,7% za posledních 10 let ( 2012-2021) to je asi 3,5 krát více než jsme měli my ve stejném období. Tak rychlý růst samozřejmě přináší růst spotřeby surovin paliv a energií. Proto také Čína počítá s růstem emisí CO2 do roku 30. Využijí k tomu svoje uhlí což jim umožní mimo toho, že rychle bohatnou zásobovat svět solárními panely a lithiovými bateriemi. Ve 30 tých letech už bude podíl elekrifikace v Číně tak veliký ,že spotřeba elektřiny poroste méně a bezemisní zdroje budou pomalu nahrazovat uhlí ten proces bude trvat 30 let. Pak bude Čína bezemisní. Krom toho bude superbohatá a s ní celá Asie v té době asi 5 miliard lidí. Centrum světového obchodu a technologického vývoje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se