Domů
Energetika v zahraničí
Japonsko navyšuje své ambice v oblasti snížení emisí do roku 2030, země bude více spoléhat na OZE
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Japonsko navyšuje své ambice v oblasti snížení emisí do roku 2030, země bude více spoléhat na OZE

Japonská vláda plánuje zásadně navýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny do roku 2030, což by zemi mělo zajistit dosažení ambicióznějších cílů snižování emisí. Do konce současné dekády by tak spolu s jadernými elektrárnami měly pokrývat na 60 % výroby, zbytek má až na malé výjimky téměř rovným dílem připadat na uhlí a zemní plyn.

Japonsko představilo návrh aktualizace energetické koncepce, která reflektuje navýšení cíle pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Nový plán počítá se snížením emisí o 46 % ve srovnání s hodnotou z roku 2013, což je bezmála dvojnásobek původního cíle o hodnotě 26 %.

Primární roli mají hrát obnovitelné zdroje, které by měly pokrývat na 36 až 38 % výroby elektřiny. To je zhruba dvojnásobek aktuálního podílu, který se podle serveru S&P Global pohybuje okolo 18 %. Podle strategie z roku 2015 měl být podíl výrazně nižší, a to 22 až 24 %. Podíl jaderných zdrojů zůstal nezměněn na hodnotě 20 až 22 %, dohromady by tak nízkouhlíková výroba měla tvořit bezmála dvě třetiny tamního elektroenergetického mixu.

„Toto je výsledkem ambiciózních předpokladů na vyřešení různých problémů na straně nabídky i poptávky spojených s vyčerpávajícím úsilím snižování spotřeby energie a rozvoje nefosilní energetiky. Krátce, je to ambiciózní výhled toho, co je potřeba udělat, aby byl dosažen 46% cíl snížení emisí,“ uvedl Mitsuhiro Nishida, vedoucí oddělení energetické strategie na japonském ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu.

Naopak v případě uhlí došlo ke značnému snížení podílu z původních 26 %, stále má však tvořit necelou pětinu výroby elektřiny. Podobný podíl, okolo 20 %, má tvořit zemní plyn, který do země proudí ve zkapalněné podobě (LNG). Původní plán počítal s podílem těchto paliv k roku 2030 o hodnotě 26 %, resp. 27 %. Aktuálně přitom spolu s ropnými produkty tato paliva zajišťují v Japonsku více než 75 % výroby elektřiny.

Novinkou jsou alternativní paliva jako vodík či čpavek, která by do 10 let měla tvořit zhruba 1 % tamního elektroenergetického mixu.

Nový plán je založen na předpokladu snížení výroby elektřiny ve fiskálním roce 2030/2031 na úroveň mezi 930 až 940 TWh, v loňském roce přitom celková výroba přesahovala 1000 TWh. Původní plán z roku 2015 počítal s celkovou výrobou 1065 TWh.

V celkové spotřebě budou nadále dominovat fosilní paliva

Elektroenergetika tvoří v Japonsku podobně jako v jiných zemích pouze část celkového energetického mixu. Z pohledu pokrytí celkové spotřeby energie v zemi mají nadále dominovat fosilní paliva, a to zejména ropa (30 %), uhlí (20 %), plyn (20 %). Na obnovitelné zdroje má připadnout zhruba 20 %, na jaderné přibližně 10 % a na vodík okolo 1 %.

Zatím je nová koncepce ve stádiu návrhu, před schválením vládou bude probíhat veřejný konzultační proces. Nelze tedy vyloučit, že se navrhované podíly ještě změní.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Stehlik
24. červenec 2021, 14:03

Nějak zde nevidím ten nárust OZE.

v zemi mají nadále dominovat fosilní paliva, a to zejména ropa (30 %), uhlí (20 %), plyn (20 %). Na obnovitelné zdroje má připadnout zhruba 20 %, na jaderné přibližně 10 %

Pětina OZE je velice konzervativní a střízlivý postoj.

Emil
24. červenec 2021, 14:12

Konkrétně to znamená, že nízkoemisní zdroje mají mít v Japonsku v roce 2030 následující podíl:

jádro 20-22 %

fotovoltaika 15 %

voda 10 %

vítr 6 %

biomasa 6 %

geotermální energie 1 %

Josef
24. červenec 2021, 22:52

Japonsko je na tom historicky energeticky špatně. Jsou ostrov a jejich el. síť není synchronizovaná s žádnou další zemí, to je z pohledu nestabilních zdrojů velké omezení. Další problém je v tom ,že okolí Japonska je hluboké moře a není zde většinou možno stavět jiné VTE než plovoucí a to je zajím velmi drahá technologie.

Další problém je postavení Japonska v Asii, kdy Japonsko nemá v Asii v podstatě žádné spojence takže vybudování společné synchronizované sítě mezi Jižní Koreou a Japonskem není reálné přitom je to přes moře na jih Japonska jen 200 km

Carlos
24. červenec 2021, 23:25

Ta síť není synchronní ani v celém Japonsku.

Arimatejský
26. červenec 2021, 13:30

Japonsko není ostrov ale souostroví.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se