Domů
Energetika v zahraničí
Spotřeba energie a uhlí v Číně vzrostly loni nejvíce od roku 2011
Těžba uhlí, ilustrační foto.
Zdroj: Unsplash

Spotřeba energie a uhlí v Číně vzrostly loni nejvíce od roku 2011

V Číně v roce 2021 meziročně vzrostla spotřeba energie a uhlí nejvíce od roku 2011. Čína je největším spotřebitelem uhlí a zároveň největším producentem emisí skleníkových plynů na světě. Informovala o tom zpravodajská agentura Reuters.

Čína v loňském roce zaznamenala největší nárůst spotřeby energie a uhlí od roku 2011. Důvodem je především ekonomická obnova po pandemii koronaviru. Statistické nárůsty vychází z dat zveřejněných čínským Národním statistickým úřadem (National Bureau of Statistics, NBS).

Čína, největší spotřebitel uhlí a emitent CO2 na světě, zvýšila spotřebu energie o 5,2 % ve srovnání s rokem 2020. Spotřeba uhlí se zvýšila o 4,6 %. Podle Reuters se v obou případech jedná o největší meziroční nárůst od roku 2011.

Klimatická neutralita do roku 2060

Čínská vláda přislíbila snížení výstavby v sektorech ekonomiky s vysokou spotřebou energie. Zároveň vláda apelovala na tamní společnosti, aby šetřily energii a implementovaly opatření vedoucí k zvýšení energetické účinnosti.

Prezident Si Ťin-pching se zavázal, že Čína dosáhne vrcholu emisí skleníkových plynů do roku 2030. Klimatické neutrality má pak dosáhnout do 2060, tedy o 10 let později než v současnosti plánuje například EU nebo Japonsko. Zavádějící ovšem může být, že nebyl stanoven pro tyto emise nebo spotřebu energie limit. Pouze, že musí být dosaženo vrcholu emisí na konci dekády.

Energetická bezpečnost vs. dekarbonizace

Mnozí analytici se obávají, že Čína ze svých dosavadních environmentálních závazků, především v reakci na pandemii koronaviru, sleví.

„Alespoň v krátkodobém a střednědobém horizontu pro Čínu energetická bezpečnost trumfuje ambice dekarbonizovat a očekáváme, že poptávka země po uhlí se bude postupně zvyšovat,“ řekl Justin Jose, analytik Rystad Energy.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vojvodik Petr
4. březen 2022, 11:11

Nic divného. Čína jede ve výrobě. Proto vyšší spotřeba energií a uhlí je to hlavní.

Jiří
4. březen 2022, 12:20

Zajímalo by mě, jestli je Čína opravdu reálným největším producentem emisí, ale to by vyžadovalo změny v těchto krátkozrakých výpočtech.

Pokud já si koupím oblečení, elektroniku nebo cokoli jiného, tak jsem já zdrojem těchto emisí a je naprosto fuk, že to bylo vyrobeno v Číně nebo jinde, když to bylo na popud mé poptávky. Tedy za veškeré emise mých potřeb vytvořených po celém světě jsem zodpovědný jen jako Čech/Evropan a je neuvěřitelně sobecké ukazovat na Čínu jako na environmentální zlo, když jen a pouze díky mně se potřebné suroviny včetně paliva do elektráren musely vytěžit/sklidit/převážet/zpracovat...

Pokud by se Čína rozhodla byť jen vyprdnout se na celý svět v exportu oceli, tak je rázem o parník "zelenější", tak nevím na co si tu hrajeme a poměřujeme pind..., když bychom bez jejich uhlí neměli 90 % věcí, včetně těch solárů nebo elektromobilů a pokud bychom uvažovali racionálně, tak by nám vyšlo, že je nejlepší mít všechno co nejblíže spotřeby. Planetě fakt nepomůže, že si dotacemi přesuneme pár "ekovýrobků" kontejnerovými loděmi přes půl světa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se