Domů
Akumulace energie
EU schválila bateriovou alianci. Na výrobě baterií bude spolupracovat 12 zemí
Zdroj: Mercedes-Benz

EU schválila bateriovou alianci. Na výrobě baterií bude spolupracovat 12 zemí

Brusel 26. ledna (zpravodaj ČTK) – Dosud největší společný projekt výroby baterií financovaný dvanácti zeměmi Evropské unie získal svolení Evropské komise (EK). Unijní exekutiva dospěla k závěru, že veřejné investice v celkovém objemu 2,9 miliardy eur (755 miliard Kč) neporušují pravidla pro státní podporu firem. Oznámila to dnes místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Do projektu, který má mimo jiné snížit závislost Evropy na dovozu z Číny, se zapojí desítky podniků včetně Tesly, BMW či Fiat Chrysler.

Ve snaze o ekologicky šetrnější průmysl a dopravu komise v roce 2017 rozhodla podpořit spojování států a soukromých firem při velkovýrobě baterií pod hlavičkou Evropské bateriové aliance. V době rychle rostoucí poptávky po článcích do elektromobilů či dalších strojů poháněných elektřinou se následně 12 zemí včetně Německa, Francie, Itálie, Polska či Slovenska dohodlo na společném podniku. Jeho cílem je přilákat až devět miliard eur soukromých investic. Podmínkou úspěšného rozjezdu projektu bylo, že ho schválí komise, která zjišťovala, zda projekt nepoškodí konkurenční prostředí.

„Tento projekt je příkladem, jak může ochrana hospodářské soutěže fungovat ruku v ruce s inovacemi a konkurenceschopností. Když umožní průlomové inovace a přitom zajistí, aby se k přilákání soukromých investic využily omezené veřejné zdroje a minimalizovalo narušení konkurence,“ uvedla Vestagerová.

Ilustrační foto

EU podle ní schvaluje takto velký projekt i proto, že pro jednotlivé státy či firmy by podobně inovativní podnik mohl být velmi riskantní.

Na podporu od států podílejících se na projektu mají podle komise nárok čtyři desítky zapojených firem, od začínajících podniků po velké automobilky či výrobce baterií. Vedle zmíněných společností k nim patří například VARTA, Solvay či Borealis. Projekt by měl fungovat do roku 2028 a podílet se na něm mají i výzkumné instituce či univerzity.

Komentáře

(10)

PetrV

26. leden 2021, 22:03

Už se třesou na sosání dotací z greendealu. Bohužel je to řešení na 5 až 10 let. Pak baterie odejdou a natištěné peníze půjdou na soukromá konta soudruhů...

pr

26. leden 2021, 23:16

Když je někdo tak pitomý, že nezavře dveře, tak holt baterie odejdou.

Nám kteří dveře kromě zavírání i zamykáme akumulátory slouží už desátým rokem a pořád je to baví. Nikam se nechystají.

Josef

27. leden 2021, 09:03

a lektvar na nesmrtelnost také máte ?

Ivan Novák

27. leden 2021, 00:00

A kdy Komise dojde k závěru, že česká podpora EDU5 neporušuje pravidla veřejné podpory...

PetrV

27. leden 2021, 05:48

Na to nemají čas. Z toho se jim peníze ze sosání greendealových dotací sypat nebudou.

Bizon

27. leden 2021, 02:28

Tvl, hlavně tam neposílejme jako zástupce HE3DA, ať pak není trapas až to praskne!

Petr

27. leden 2021, 09:30

Co furt máte s tím praskáním? HE3DA prostě jako mnoho jiných po Evropě předstírá, že má unikátní technologii, ale samozřejmě chce hlavně získat státní dotaci, a pak ve středním provozu vyrábět mírně ziskově běžné baterky.

Jenom mají pech, že jim za humny LG postavil největší baterkárnu na světě.

V článku popsané sdružení, má taky členy co většinou vyrábí běžné baterkové věci, a dostanou státní dotace, aby se pokusili vymyslet nějaká zlepšení, ale nakonec samozřejmě nic pořádného patentovat nemusí.

Bizon

27. leden 2021, 16:12

Narážím na to abych zjistil co si myslí ostatní. Dotace pro firmy vyrábějící baterky toleruji, ale bohužel je veliká pravděpodobnost že HE3DA nikdy žádnou baterku nevyrobila. Prokázat legitimitu by nebylo nijak složité, ale za 12 let existence to firma nikdy neudělala. Právě naopak ,většina jejich výstupů vypadá nedůvěryhodně.

Vinkler

27. leden 2021, 17:21

Naopak, myslím, že v soustavě několika firem by se hned ukázalo co je Heda zač.

Bizon

27. leden 2021, 21:22

To je pravda, já myslel jen na to aby nebyla ostuda. Zároveň dobrý příklad pro Petra co pořád mám s tím praskáním tohoto podvodu na ivestory, obohatil jsem si obzory o něco co mně samotného nenapadlo.

Kámoš je jednou viděl na nějakém veletrhu, a na stánku s FV panelama hned vedle žertoval že by to měli dát dohromady se sousedy ať mají zdroj + akumulaci. Personál toho FV stánku ale nereagoval moc dobře, měli hodně kyselé xychty a říkali že radši ne, taky jim to smrdělo!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.