Domů
Čistá mobilita
Toyota investovala v Polsku miliardy do výrobny motorů pro hybridy
Toyota Prius 2015
Zdroj: Wikipedia

Toyota investovala v Polsku miliardy do výrobny motorů pro hybridy

V Polsku bude vybudován nový závod společnost Toyota na výrobu spalovacích motorů pro hybridní automobily. Japonská automobilka uvedla, že výše investice bude přibližně 400 milionů zlotých (2,4 mld. Kč).

Závod Toyoty ve městě Jelcz-Laskowice nedaleko Wroclawi se rozroste o výrobnu nových 1,5l motorů. Tyto motory budou využívány k výrobě jak konvenčních automobilů, tak především k produkci hybridních modelů. Hybridy jsou pro tuto japonskou automobilku charakteristické již od uvedení první Toyoty Prius na trh před dvaceti lety a v plánu Toyoty je další rozvoj tohoto segmentu.

„Hybridní automobily se v současnosti podílí na prodejích Toyoty v Evropě 40 % a tento podíl rapidně roste. Tato investice nám pomůže uspokojit rostoucí poptávku po hybridních vozech,“ uvedl šéf polské Toyoty Eiji Takeichi.

Nové motory mají být součástí platformy TNGA (Toyota New Global Architecture), což je modulární platforma automobilky, kterou je možno použít k výrobě různých modelů Toyoty. Pohonné jednotky z nové výrobny budou součástí modelů, které se na trh dostanou v roce 2020.

Kromě závodu ve městě Jelcz-Laskowicem má Toyota v Dolním Slezsku ještě druhý závod nedaleko Walbrzychu. Toyota tak aktuálně v Polsku zaměstnává 2000 lidí. Po započtení této investice do výrobny nových motorů dosáhnou investice Toyoty v Polsku na hranici 4,5 miliardy zlotých (27,3 mld. Kč).

První 100% zelený závod Toyoty v USA

Toyota ovšem není aktivní pouze na automobilovém poli. Tento týden například japonská automobilka oznámila, že postaví zařízení zvané Tri-Gen. Toto zařízení bude produkovat elektřinu, vodík a vodu pro provoz  závodu Toyota Logistics Services v přístavu Long Beach nedaleko Los Angeles.

Vstupní surovinou pro výrobu energie bude zemědělský odpad. Výkon zařízení Tri-Gen bude 2,35 MWe. Dále má zařízení být také schopno produkovat 1,2 tuny vodíku denně, což pokryje denní spotřebu 1500 vozidel. Závod v přístavu Long Beach se tak stane prvním podnikem Toyoty na  severoamerickém kontinentu, který pro svůj provoz bude spotřebovávat pouze elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Peppa
2. prosinec 2017, 10:27

Prachy vyhozené z okna

Tomas Jirka
4. prosinec 2017, 12:19

Proc myslite? Prius je prave jako hybrid velice úspěšný a opravdu skvělý :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se