Domů
Emise CO2
Cena emisních povolenek se v uplynulém týdnu propadla o 8 %
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Cena emisních povolenek se v uplynulém týdnu propadla o 8 %

Cena evropských emisních povolenek během minulého týdne poklesla o 8 %. Dalšímu poklesu nahrávají slabší fundamenty a zejména negativní sentiment spojený s nejistým makroekonomickým výhledem nejen na půdě EU, ale také v USA, komentují situaci účastníci trhu pro zahraniční portál Montel.

Počasí nahrává výrobě OZE

Cena emisních povolenek (EUA) s expirací v prosinci letošního roku se dostala až pod 83 EUR/t CO2, čímž se dostala na nejnižší úroveň od letošního ledna.

„Všechno teď hraje ve prospěch medvědího trendu u EUA,“ uvedl nejmenovaný obchodník pro Montel.

Další účastník trhu pak objasňuje, že svou roli sehrává doposud panující relativně mírné počasí společně s velmi dobrými podmínkami pro výrobu obnovitelných zdrojů energie (OZE). To zapříčiňuje menší výrobu konvenčních zdrojů, čímž se snižuje poptávka po emisních povolenkách.

Negativní sentiment u povolenek podtrhávají obavy o stav evropské ekonomiky. Nejnovější data z Německa ukázala, že se největší evropská ekonomika ocitla v recesi. Obavy panují rovněž o ekonomiku USA, když se v minulém týdnu řešila hrozící platební neschopnost ze strany USA, přičemž provázanost finančních trhů EU a USA je vysoká a dopady platební neschopnosti by byly cítit i globálně. Platební neschopnost ze strany USA však byla na sklonku týdne odvrácena.

Pokles cen, a to jak emisní povolenky, tak zemního plynu, následně stlačily i forwardové ceny elektřiny. Na českém trhu se již dostal kontrakt s dodávkou v příštím roce v základním zatížení (Cal24-bsld) na 125 EUR/MWh. V minulém týdnu se přitom ceny pohybovaly i nad 140 EUR/MWh.

Předzásobení evropského trhu povolenkami

Již dříve jsme informovali o tom, že se Komise chystá trh předzásobit povolenkami, které se měli dražit až mezi lety 2027-2030. Z dlouhodobějšího pohledu však stávající přebytek emisních povolenek na trhu klesá, což by mohlo, zvláště pokud nebude probíhat rozvoj obnovitelných zdrojů energie dle plánů EU, indikovat, že ceny emisních povolenek v budoucích letech porostou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
29. květen 2023, 11:22

Na téma "levných" povolenek: v týdnu od 13.5. do 22.5.2023 činilo podle ČEPS celkové saldo české soustavy 79 GWh elektřiny IMPORT. Poznámky jsem si nedělal a hledat jsem líný, ale mám pocit, že týdenní dovozní saldo se posledních 20 let příliš nevyskytovalo. Vyrábět proud z uhlí po ukončení teplárenské sezóny se za slunného dne teď nevyplatí. Tím dražší to bude muset být v zimě.

Pravoslav Motyčka
31. květen 2023, 00:06

Protože padla cena elektřiny na burze . Každý den přechází kdo může na burzovní tarify třeba pro domácnosti to nabízí Tedom. Stát je sice zakázal , ale měsíční fixace nezakázal , takže mnoho lidí a firem má levnou elektřinu no a tím jak se na burzu hrnou další a další zákazníci no tak uhelné el. nemají komu prodávat svojí drahou elektřinu odstavují se a proto se dováží.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se