Domů
Emise CO2
EU vyzývá největší ekonomiky světa, aby navýšily své klimatické ambice
Obnovitelné zdroje, biomasa
Zdroj: pxfuel

EU vyzývá největší ekonomiky světa, aby navýšily své klimatické ambice

Evropská unie se domnívá, že dosavadní klimatické plány a opatření největších světových ekonomik nejsou dostatečné k tomu, aby byly naplněny cíle Pařížské dohody. Před konferencí COP27 proto apeluje, aby byly ambice navýšeny. Sama se však potýká s energetickou krizí, která její vlastní snahy ohrožuje.

Návrh dokumentu, který měla agentura Reuters k dispozici, vyzývá největší světové znečišťovatele ovzduší k přepracování klimatických plánů, pokud tak dosud neučinili. Současné snahy totiž zůstávají za očekáváním. To znamená, že by nebyly naplněny cíle Pařížské dohody – omezit oteplování planety do roku 2100 o 1,5 C°.

„[EU] vyzývá všechny strany, aby předložily ambicióznější cíle a opatření a apeluje zvláště na největší ekonomiky, které tak dosud neučinily, aby své plány revidovaly nebo posílily,“ stojí v draftu dokumentu.

Na listopadovou klimatickou konferenci OSN COP27, která se bude konat v egyptském městě Sharm El Sheikh, se sjedou zástupci takřka 200 zemí. Na loňské konferenci v Glasgow např. několik signatářů přislíbilo phase-out uhlí nejpozději ve 40. letech, včetně Polska.

Od loňské konference se nicméně EU, třetí největší znečišťovatel na světě (počítaje souhrnně všechny členské státy EU) po Číně a USA, ocitá v plynové krizi. Ta nastala v důsledku agrese Ruska vůči Ukrajině a tomu spjatému značnému omezení toku plynu z Ruska do EU. Pro EU měl být plyn tranzitním palivem a přechodovým můstkem k čistým zdrojům energie.

Vzhledem k růstu cen zemního plynu se však obnovil provoz mnoha uhelných elektráren a nyní se nedá předpokládat, že by emise EU z krátkodobého až střednědobého hlediska poklesly. A to přestože nynější ceny energií podporují její snahy o rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů.

Co se týče klimatických strategií, tak Čína zatím nevyslyšela volání EU po tom, aby urychlila svůj plán na dosažení vrcholu vypouštěných emisí před rok 2030. Klimatické neutrality plánuje Čína dosáhnout do roku 2060. Indie pak svůj cíl v tomto měsíci posílila a přijala nový plán. V USA byl mezitím schválen obří rozpočet, aby se emise snížily do roku 2030 o polovinu oproti roku 2005.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
cudla
27. srpen 2022, 12:23

Ty budou tak dlouho blbnout až všichni umrzneme, tohle už prostě není normální, doufám, že půjdou příkladem a v kancelářích budou mít 18 stupňů max. možná by neškodilo takových 15 ;)

Jiří Švarc
27. srpen 2022, 14:53

Hlavně ať má naše generace pohodlí. Co je nám do té další, do budoucnosti našich dětí nebo vůbec do života na planetě. To se nás přeci netýká.

Jan Stehlik
27. srpen 2022, 15:16

Samozřejmě týká. Ale musí se používat u toho to kulaté co máte na krku. Klasicky příklad jsou plasty. Znamej dělá na svozu odpadků a je to celé pokrytectví. Echt vytištěné plasty, což je možná ani desetina odebírá Čína, další odebere indie, kde se balíky hodí moře a větší část co je u nás, tak se napůl smicha s komunalem a zahrabe na skládce. Ale jinak tabulky plníme a jsme velmi dobře s třídenim plastu. Ať žije ekologie. Sláma u kravina.

Maly Jarda
27. srpen 2022, 16:16

Ono asi není náhoda že naprostá většina Amerikou posvěcených euro-politiků je bezdětná .. začínajíce Merkelou, přes Makrona až k Pekarové .. těm je budoucnost ukradená.

Ivan Švančara
27. srpen 2022, 18:55

Herr Svarc, porovnaj prirodu, ktoru ti tu zanechal tvoj otec s prirodou dnesnou a potom si spytuj vlastne svedomie. Ked vidim, aky maju vztah nase deti k zivotu, zanechavame im tu raj.

Rejpal
27. srpen 2022, 23:31

Za posledních 50 let se oteplilo o 0,6°C nevím kolik z toho jsou skleníkové plyny , ale pokud by byly 100% pak už jen z fyzikálního principu musíte zvýšit množství CO2 v Atm. relativně stejně ( tedy vypustit mnohem více než dříve) aby se oteplilo o dalších 0,6°C modely , které předpokládají růst teplot řádově o °C díky CO2 nejsou reálné.

Hlavním skleníkovým plynem je vodní pára. Ostatní plyny jsou podružné, stavba mokřadů rybníků výsadba lesů a zavlažování způsobuje oteplování lidé odpaří polovinu průtoku vody v řekách a to mění klima na planetě a protože v teplých zemích se prudce zvyšuje spotřeba vody, poroste i skleníkový efekt. CO2 v tom nehraje velkou roli.

Ivan Švančara
27. srpen 2022, 12:27

som rad, ze sa politici EU venuju dolezitym temam klimativkej zmeny, kde vedci dodnes nepredlozili jediny dokaz jej antropogenneho povodu.

Stanislav Mikeska
27. srpen 2022, 15:47

Grecman to má poněkud pomotané s celou plynovou krizí

Ivan Švančara
27. srpen 2022, 18:52

nemoze to mat pomotane, ved nejde podla leningradskeho manualu.

hellokitty
27. srpen 2022, 16:30

ja si myslim ze cinania si to este rozmyslia, ked uz aj im tam teraz vysychaju najvacsie rieky a kvoli tomu im hapruje vyroba z hydra a ohrozuje to dostupnost vody pre cinanov, tie ich pokusy s ovladanim pocasia sa zatial ukazuju ako neucinne

minduton
28. srpen 2022, 18:37

Číňani tam ani nepřijedou, ani do Glasgow nepřijeli. Pošlou jen nicneříkající zdravici delegátům, jak tomu fandí, ale je potřeba to brát zvolna. Rusko nepřijede vůbec. Bude to fraška, o který si bude myslet každý svoje. Ani Gretu už nikdo nebere vážně.

Vladimír Šťastný
27. srpen 2022, 20:14

Klimatické ambice byly na počátku současného energetického svrabu....

Zbyněk Poisl
28. srpen 2022, 10:08

EU vyzývá největší ekonomiky světa, aby ji následovaly v ekonomickém a sociálním sebezničení, aby v tom nebyla sama. Už vidím ty jásající zástupy, jak se do toho všichni hrnou. 1000euro za MWh elektřiny, to nemá jen tak někdo.....

minduton
28. srpen 2022, 18:32

Na listopadovou klimatickou konferenci OSN COP27, která se bude konat v egyptském městě Sharm El Sheikh...

Budou tam jen za debile...

Na nějakou ekologii a global warming se nyní ve světě zvysoka s*re. Buď zástupci států řeknou, že na to zvysoka kašlou, nebo tam radši nepřijedou vůbec (Rusko, Čína v Glasgow) a nebo řeknou takové termíny v budoucnu, které nikterak bolestně nezavazují a současně je nikdo nemůže nařknout z toho, že na to zcela kašlou. Např. rok 2050 je pěkný datum. Je to až za 28 let, to je kopice času, je to současně pěkný kulatý číslo (symbolika pořád hraje velkou roli), a současně je to ještě ve stávající polovině století, tak ne za nekonečno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se