Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Rozšířené sankce USA proti Nord Stream 2 by mohly směřovat i proti německé vládě, ta je silně pobouřena

Německé ministerstvo hospodářství kritizuje nejnovější sankční plány USA proti plynovodu Nord Stream 2. Ve zprávě Hospodářského výboru Bundestagu, kterou měl k dispozici list Handelsblatt, ministerstvo varuje před důsledky plánovaných sankcí.

Dá se předpokládat, že nové návrhy na sankce ze strany USA vůči plynovodu Nord Stream 2 mnohem více postihnou německé a evropské podniky, uvádí zpráva. Které a kolik evropských společností v současné době pracujících na projektu by bylo novým návrhem zákona konkrétně zasaženo, „nelze prozatím posoudit“, zpráva pokračuje.

2. LNG míří do USA místo do Evropy, která tak již nadále nemusí být balančním trhem

Dodávky zemního plynu ve zkapalněné podobě do Evropy se v červnu snížily pod tlakem nízkých cen a spotřeby téměř o čtvrtinu. Důvodem je mimo jiné i to, že ceny zemního plynu jsou nyní příznivější v USA, a proto tam mohou být některé z dodávek přesměrovány. Řada dodávek do Evropy plánovaných na červen a červenec byla navíc zrušena

Trh se zkapalněným zemním plynem se kvůli nízké spotřebě plynu v EU podstatně mění. Zatímco ještě před vypuknutím pandemie platila Evropa za balanční trh pro LNG, kam směřovaly dodávky bez lukrativnějšího využití, nyní se kvůli příznivějším cenám v USA může situace změnit.

3. Studie: Cenově nejvýhodnější jsou oboustranné solární panely s technologií sledování pohybu Slunce

Technologie solárních panelů v posledních několika desetiletích učinila významný pokrok a s rostoucí globální poptávkou se podařilo jejich cenu výrazně snížit. Vědci však stále hledají způsoby, jak dále snížit náklady na výrobu elektřiny pomocí fotovoltaických elektráren. Přestože se v současné době zdaleka nejedná o nejrozšířenější typ, podle nové studie je cenově nejefektivnější využití oboustranných solárních panelů v kombinaci se systém sledování pohybu Slunce, který v průběhu dne mění jejich náklon.

Vědci neustále hledají způsoby, jak snížit cenu elektřiny vyráběné solárními elektrárnami. Jedním z běžných přístupů je zvyšování jejich účinnosti, což umožňuje dosáhnout vyšší výroby ze stejné plochy. Existují však i další způsoby, a to například využití oboustranných panelů či systémů, které sledují pohyb Slunce. Nová studie však ukazuje, že ekonomicky nejvýhodnější je ve větší oblastí světa využití kombinace právě zmiňovaných technologií.

4. Velká Británie už dva měsíce nevyrábí elektřinu z uhlí

Velká Británie ve středu dosáhla dalšího milníku – dva měsíce bez uhelných elektráren. Nejenom díky pandemii si mohla ostrovní země dovolit mít uhelné elektrárny vypnuté. 

Ještě před deseti lety byly uhelné elektrárny odpovědny za 40 % vyrobené elektřiny ve Velké Británii. Ovšem jak informovala zpravodajská stanice BBC, za poslední dvě měsíce nevyrobily britské uhelné elektrárny žádnou elektřinu a nevypadá to, že by se to v brzké době mělo změnit.

5. JE Hinkley Point C: Betonové základy druhého bloku jsou dokončeny a výše lokálních výdajů předběhla plán o 5 let

Stavba nové jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království má za sebou dva významné milníky. V první řadě byly v řádném termínu dokončeny betonové, 49 tisíc tun vážící, základy druhého bloku. Dále pak společnost EDF Energy oznámila, že pět let před plánovaným termínem naplnila svůj cíl utratit 1,5 miliardy liber u lokálních dodavatelských firem.

Betonové základy druhého bloku jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království byly na konci května dokončeny v souladu s projektovým plánem. Základy o hmotnosti 49 tisíc tun obsahující téměř 21 tisíc metrů krychlových betonu završila rekordně velká poslední dávka betonu o objemu 8 991 metrů krychlových.

6. Německá asociace tlačí na odstranění limitu pro podporu fotovoltaiky, podala stížnost u soudu

Přestože se německý parlament před několika týdny dohodl na zrušení zastropování podpory pro nové solární elektrárny, podle některých zástupců tamního solárního průmyslu nejedná dostatečně rychle. Německá solární asociace se tak rozhodla jednat a podala stížnost u ústavního soudu.

Německo v posledních letech intenzivně buduje fotovoltaické elektrárny, a jejich celkový instalovaný výkon v zemi rapidně roste. K intenzivnímu rozvoji fotovoltaiky v Německu pomohla státní podpora, která však byla v roce 2012 ohraničena. Podle současné legislativy by tak po dosažení 52 GW instalovaného výkonu již nové zdroje s výkonem do 750 kW, které se nemusí účastnit aukcí, neměly nárok na provozní podporu.

7. ERÚ: Nově nastavené zásady regulace ušetří lidem miliardy korun

Nově nastavené zásady energetické regulace ušetří spotřebitelům miliardy korun. Na dnešním setkání s novináři to uvedli členové rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Oznámili, že rada schválila zásady cenové regulace pro takzvané páté regulační období mezi roky 2021 až 2025. Stanovují mimo jiné postupy regulace cen pro přenos, přepravu a distribuci energie nebo upravují činnosti operátora trhu a povinně vykupujícího.

Hlavní změnou v zásadách platných od příštího roku bude podle členů rady pokles míry výnosnosti (WACC), tedy jednoho z parametrů ovlivňujících výši zisku regulovaných společností. V elektroenergetice WACC klesne ze současných 7,95 na 6,54 procenta, což při zachování všech ostatních parametrů přinese podle ERÚ za pětileté období úsporu 18,7 miliardy Kč. V plynárenství WACC klesne z 7,94 na 6,43 procenta, což při analogickém způsobu výpočtu je úspora 6,8 miliardy korun, uvedli členové rady.

8. V Německu zdvojnásobí dotaci pro nákup elektromobilu, na každé benzínce bude muset být nabíječka

Německá vláda rozhodla o zvýšení státní podpory pro nákup nového elektromobilu nebo plug-in hybridu. Účelem navýšení podpory je nastartování ekonomiky a současně snížení emisí v dopravě. Vláda zároveň plánuje přijmout opatření na rozvoj dobíjecí infrastruktury.

Pro zájemce o koupi nového elektromobilu v Německu se objevila příležitost, jak získat nový elektro vůz levněji. Až do prvního ledna následujícího roku bude možné od vlády dostat dotaci na nákup elektromobilu. Ta bude pro elektromobily v ceně do 40 000 eur činit celkem 9 000 eur. Při koupi elektromobilu v této cenové kategorii tak kupující díky dotaci ušetří nejméně 15 %.

9. Udržení bloků Dukovan v provozu do roku 2047 bude stát 55 mld. Kč

V Jaderné elektrárně Dukovany předpokládá firma ČEZ investice za 55 miliard korun, aby udržela její čtyři bloky v provozu ještě 25 až 27 let. Zároveň pokračuje v přípravách na stavbu nového bloku Dukovan. Obnovování zařízení teď ročně stojí 1,5 až dvě miliardy korun, částka se bude postupně zvyšovat. Novinářům to dnes řekl nový ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Řízení Dukovan převzal 1. června od Miloše Štěpanovského.

Dukovanské bloky byly zprovozňované v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ předpokládá, že by mohly dodávat elektřinu v součtu 60 let. Odstavované by tedy měly být mezi lety 2045 až 2047. Stavba nového dukovanského bloku by mohla začít kolem roku 2029, fungovat by pak podle dřívějších údajů firmy mohl začít v roce 2036. Po určitou dobu by tedy elektrárna měla pět bloků.

10. Siemens má v plánu porazit Teslu a vybudovat v Austrálii výkonnější bateriová úložiště

Téměř tři roky potom, co Elon Musk přijal na Twitteru výzvu na výstavbu obřího systému baterií v Austrálii, plánuje společnost Siemens v zemi vybudovat baterie s ještě větší kapacitou a výkonem. Mají umožnit další výstavbu OZE v oblasti.

Společnost Siemens oznámila, že ve společném podniku FLUENCE, který založila s americkou firmou AES, chce  postavit dvě velká bateriová úložiště na strategických místech v Austrálii, které by umožnily tamní přenosové síti integrovat více nových solárních a větrných elektráren. Podle jejich vyjádření je možné baterie vybudovat do 18 měsíců, což je mnohem rychlejší řešení, než by bylo vybudování dodatečných přenosových vedení.

Téma

Deset mýtů o domácích fotovoltaických elektrárnách

Fotovoltaické elektrárny prošly za posledních deset let značným vývojem, některé jejich dřívější bolesti tak byly postupně eliminovány a dnes je již lze označit za plně vyvinutou a prověřenou technologii. Jejich pořízením snížíte jak svůj účet za elektřinu, tak i svou uhlíkovou stopu, a navíc posílíte svoji soběstačnost.

Fotovoltaické elektrárny jsou ekologicky šetrnou technologií, která svým majitelům dokáže ušetřit nemalé prostředky. Přesto o nich koluje celá řada fám a zavádějících informací, jež se týkají zejména jejich bezpečnosti, výkonnosti a návratnosti. Přečtěte si o deseti největších mýtech s fotovoltaikou spojených.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.