Domů
Evropská Unie
EU schválila ČR dotační program na rozvoj infrastruktury pro nízkoemisní vozidla
Elektromobily. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/wahousegop/

EU schválila ČR dotační program na rozvoj infrastruktury pro nízkoemisní vozidla

Evropská komise shledala, že připravovaný program na podporu výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily a plnicích stanic pro vozidla na zemní plyn v České republice, je v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Dotace v rozsahu bezmála 1,2 miliardy Kč mají přispět k omezování emisí a plnění evropských cílů v této oblasti.

Program v průběhu následujících šesti let nabídne téměř 1,2 miliard Kč na výstavbu stovek veřejných plnicích a dobíjecích stanic pro vozidla využívající alternativní paliva, jakými jsou elektřina, stlačený zemní plyn (CNG), zkapalněný zemní plyn (LNG) nebo vodík). Stanice by měly pokrýt celou zemi, společnosti se o dotace budou moct ucházet v celkem čtyřech výzvách.

„Český program je dalším dobrým příkladem toho, jak členské státy mohou přispět v boji proti globálnímu oteplování. Program podpoří alternativní paliva, omezí škodlivé automobilové emise a povzbudí spotřebitele a podniky k využívání zelenější dopravy, aniž by narušil konkurenci.“

Margrethe Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž

Toto opatření bylo Komisí posouzeno v rámci Smlouvy o fungování Evropské unie, která členským zemím umožňuje podpořit rozvoj jistých ekonomických aktivit – v tomto případě zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí CO2, což je v souladu s energetickými a klimatickými cíli EU.

Dosažení klimatických cílů EU si vyžádá zásadní změny v dopravě

Dosažení klimatických cílů si podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) vyžádá zásadní změny v dopravním sektoru. Zvyšující se podíl vozidel s elektrickým pohonem povede v Evropské unii ke značnému nárůstu poptávky po elektřině, kdy Podle odhadů EEA bude pro uspokojení zvýšené poptávky po elektrické energii dané nabíjením vozidel nutno vybudovat 150 GW nového výkonu.

Komise shledala dotační program za přiměřený, jelikož Česká republika prokázala, že je pomoc nezbytná pro rozvoj národní sítě v požadovaném tempu a hustotě. Toto opatření by rovněž mělo výrazně podpořit rozvoj vozidel využívajících alternativní paliva, a přispět tak ke společnému cíli omezování emisí a zvyšování kvality ovzduší.

Podle Komise příspěvek tohoto dotačního programu k environmentálním cílům EU převáží nad potenciálním narušením konkurence, které by mohlo být způsobeno podporou z veřejných finančních prostředků.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Plán EU na odstřihnutí Ruska. Na zelenou energii a úspory dá 300 miliard eur
18. květen 2022, 12:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se