Domů
Evropská Unie
Taxonomie EU: Německo je proti zařazení jádra, u plynu upozorňuje na nerealistické požadavky
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Taxonomie EU: Německo je proti zařazení jádra, u plynu upozorňuje na nerealistické požadavky

Německá vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze zaslala ve formálním dopise adresovanému Evropské komisi námitky proti zařazení jádra do zelené taxonomie EU, jak v sobotu oznámili němečtí ministři. Jako důvody svého stanoviska udávali nedostatek bezpečnostních požadavků na provoz jaderných elektráren a dále nejasnosti v ohledu dlouhodobého skladovaní radioaktivního odpadu. U plynu pak Němci žádají Komisi, aby stanovila realistické požadavky.

Komise chce dle svého plánu, zveřejněného na přelomu roku, zařadit jádro a plyn do zelené taxonomie jako tzv. přechodné investice za splnění určitých podmínek. Podmínky jsou relativně přísné a např. v prostředí ČR u plynu, jak uvádí generální ředitel skupiny ČEZ – Daniel Beneš, nedosažitelné.

Německý odklon od jádra

„Jako federální vláda jsme znovu jasně vyjádřili náš odmítavý postoj ke začlenění jaderné energetiky [do zelené taxonomie]. Je riskantní a drahá,“ uvedl vicekancléř Robert Habeck ve společném prohlášení s ministryní životního prostředí, Steffi Lemkeovou. Oba zastupují německé Zelené.

Ve svém dopise do Bruselu vytýká německá vláda Komisi nedostatek bezpečnostních požadavků týkajících se provozu jaderných elektráren.

„Nelze vyloučit vážné havárie s velkým, přeshraničním a dlouhodobě nepříznivým dopadem na člověka,“ stojí v dopise. Ten dále podotýká, že otázka v ohledu dlouhodobého skladování radioaktivního odpadu zůstává stále nezodpovězena.

Odklon od jaderné energetiky byl v Německu přijat v roce 2011, kdy došlo k havárii v japonské elektrárně Fukušima. V minulém roce tamní vláda schválila zákon na odškodnění za předčasné uzavření jaderných elektráren.

Zbývající tři jaderné reaktory, o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 4 GW, budou uzavřeny ke konci letošního roku.

Přestože Habeck a Lemkeová vyzývají k odmítnutí návrhu v případě, kdy by Komise zachovala stávající podmínky pro začlenění jádra to taxonomie,  jak Komise, tak zdroje agentury Reuters hovoří o tom, že by se Německo mohlo zdržet hlasování. Důvodem je snaha o deeskalaci napětí uvnitř EU.

Nerealistické požadavky u plynu

Co se týče zemního plynu, tam Zelení ustoupili a v prohlášení stojí, že Německo podporuje dočasné zahrnutí plynu do taxonomie.

„Plynové elektrárny mohou usnadnit rychlý přechod na obnovitelné zdroje a snížit emise energetického sektoru jako celku,“ je napsáno v dopise.

„Předběžné cíle přimíchávání dekarbonizovaných plynů do konce roku 2026 na úrovni 30 % a do konce roku 2030 na úrovni 55 % nejsou realisticky dosažitelné," je uvedeno dále s odkazem na podmínky stanovené Komisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
maly jarda
24. leden 2022, 18:07

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Je čas vystoupit z EU, euro-fašisti totiž nikdy nepřestanou lhát a škodit.
.

Miloslav Černý
24. leden 2022, 18:28

Nikdo Vám s určitostí nebude bránit z ní bez problému vystoupit, jízdné ale nečekejte.

Martin P
27. leden 2022, 15:04

Poslední dobou je "maly jarda" rekordmanem v počtu redakcí smazaných příspěvků. A redakce musí nyní dvakrát častěji objednávat ""ho...cuc", aby se těch fekálií zbavila. ;-)

Milan Vaněček
24. leden 2022, 18:45

Nejen Němci jsou proti zařazení jádra, dnes jsem četl i toto:

pv-magazine.com/2022/01/24/european-commission-advisory-body-slams-plan-to-label-gas-and-nuclear-sustainable/,

píší: A panel of sustainable finance experts consulted by the European Commission has thrown a spanner in the works over the proposal by the EU executive to define natural gas and nuclear power as “sustainable.”

Význam "throw a spanner in the..." je jako české "hodit do toho vidle",

v anglosaském světě, cituji " If Americans want to ruin something, they “throw a wrench into it.” British people “throw a spanner in the works.”

Tož tak.....

Ivan Novák
24. leden 2022, 19:50

Tihle nechtějí ani jádro, ani plyn. EU před lety vypustila džina z láhve. Teď by ho, vzhledem k tomu, že zbytek světa o klimatu řeční ale v reálu k růstu svého blahobytu preferuje v hrsti vrabce z uhlí, ráda aspoň trochu zatlačila zpátky, ale už to nejde. Pokropený kropič, tak se jmenoval jeden žertovný snímek bří Lumiérů.

Karásek
24. leden 2022, 20:34

Aspoň někdo má rozum. Snad se podaří plány jaderné mafie zastavit a žádný jaderný tunel tisíciletí se v ČR konat nebude.

A.O
25. leden 2022, 10:02

Tunel tisíciletí již máme za sebou a ten blok v Dukovanech ho bude překonávat stěží.

Jaroslav Studnička
25. leden 2022, 11:18

To ovšem Karáskovi nevysvětlíte, je jak kolovrátek...

Milan
25. leden 2022, 15:24

OZE kolovratek Karasek mele stale to same bez ohledu na realitu.

Jiří Svoboda
24. leden 2022, 21:06

Pro ujasnění situace v taxonomii a v případném nesouhlasu Německa a pro zdejší kritiky EU uvádím citaci z dnešního rozhovoru Dany Drábové pro aktualně.cz :

A celý ten poprask považuji za zbytečný, protože pokud Evropská komise nespáchá něco opravdu hrozného, už jí do toho nemá moc co kdo mluvit. A zatím nevidím, že by se k něčemu strašnému schylovalo, takže nepředpokládám, že by se našla blokační většina 20 zemí s 65 procenty obyvatel či 353 europoslanců. Tím spíš, když je s připraveným kompromisem spokojena jak Francie, která potřebuje jádro, tak Německo, které potřebuje plyn.

Konec citace.....

Ivan Novák
24. leden 2022, 21:39

Alexandr Vondra si v rozhovoru pro Echo s ohledem na zelený aktivismus většiny

poslanců Europarlamentu (a jejich žitou neodpovědnost komukoli, dodávám) až tak jistý nebyl. Uvidí se.

petr
24. leden 2022, 21:46

Tak vám vážení antijadernící nevím, dnes SRN bezvětří, minimum Slunce a bioplynky to moc nevytrhly...

A zase vede uhlí a plyn ... tomu se říká ekologie... bože jak hluboko to soudruzi z SRN klesli....

Turby
24. leden 2022, 22:23

A ze tem nemcum nevadi ty takticke jaderne bomby co skladuji na svem uzemi. Asi neni jadro jako jadro :-)

A.O
25. leden 2022, 10:05

Asi jim nikdo neřekl, že atomové bomby vybuchují častěji, než jaderné elektrárny.

Jaroslav Loudil
25. leden 2022, 10:51

Malá aktualitka z Číny :

Roku 2021 tam nově přidali výkon soláru : 53 GW na celkových 306 GW. Je to růst výkonu o 20 % za rok. Opět první na světě. Jak jinak.

Jimi
25. leden 2022, 11:18

Zas na druhou stranu Evropa přidala "pouze" 26GW ve fotovoltaice, ale celkovou spotřebu elektřiny má jen 39% Číny, takže vyhráváme my :)

Jaroslav Loudil
25. leden 2022, 11:17

Ještě dodatek k Číně. Loni tam rostly hlavně střešní instalace, když vzrostly o 29 GW na 108 GW celkem. Pro letošek se čeká celkový nárůst výkonu soláru o 75 GW , což by byl zatímní rekord. Protože čínská ekonomika stále rychle roste, tak ani takto mohutné přírůstky OZE nedokáží zatím snížit podíl uhlí a plynu na výrobě elektřiny, i loni zůstal tento podíl na 71 %.

Nefi
25. leden 2022, 18:02

Sice je to off-topic, ale včera Gazprom zvýšil pumpování plynu přes Ukrajinu.

Jaroslav Loudil
25. leden 2022, 18:21

Kolem jádra v Evropě se stahují mračna. Jak se píše ve sloupku zpráv vedle, tak ve Francii má EDF vážné problémy s flotilou rychle stárnoucích 56 reaktorů - nyní Francie elektřinu dováží. Reaktor Flamanville-3 se staví už přes 15 let a je už 4 krát dražší, jak plánováno. Navíc v Číně v reaktoru EPR parně není dořešen problém s únikem vzácných plynů a kovů z reaktorových tyčí do primárního okruhu , v důsledku čehož byl reaktor 30.června 2021 odstaven. Nějak moc problémů má nyní EDF, horký uchazeč o výstavbu Dukovan -5.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se