Domů
Komoditní trhy
Na konci roku se na lipské burze zobchodovalo výrazně více elektřiny i povolenek než v roce 2017
Zdroj: Pixabay

Na konci roku se na lipské burze zobchodovalo výrazně více elektřiny i povolenek než v roce 2017

Množství elektrické energie i emisních povolenek, které se zobchodovalo na lipské energetické burze EEX během prosince loňského roku, oproti závěru roku 2017 výrazně vzrostlo. Nejvýraznější nárůst obchodů nastal u emisních povolenek, kde se rovněž vzhledem k jejich rostoucí ceně obchodování přesunulo ze spotového trhu do futures a opcí.

Poslední měsíc loňského roku byl pro německou energetickou burzu EEX úspěšný. V prosinci se na burze zobchodovalo celkem 273,7 TWh elektrické energie, tedy o bezmála 17 % více než v prosinci roku 2017. Největší meziroční nárůst zaznamenaly Phelix-DE futures, tedy kontrakty na dodávku elektrické energie v Německu. Zatímco v závěru roku 2017 bylo zobchodováno 72,9 TWh, loni to byl s 159,1 TWh téměř dvojnásobek.

Výrazný růst objemu německých futures je dán především rozdělením společné obchodní zóny s Rakouskem, ke kterému došlo loni na začátku října. Německé futures kontrakty Phelix-DE byly uvedeny na lipskou energetickou burzu již v dubnu 2017 v reakci na plánované rozdělení společné zóny.

Obchodování s povolenkami se přesouvá do futures, emitenti se zajišťují proti dalšímu možnému růstu

V případě emisních povolenek byl meziroční nárůst objemu zobchodovaného v prosinci ještě výrazně vyšší než u elektrické energie. V prosinci roku 2017 se na lipské burze zobchodovalo 65,6 milionů povolenek, přičemž většina obchodů proběhla v primárních aukcích, ve kterých burza zprostředkovává prodej povolenek přímo od zemí účastnících se evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

Během loňského prosince se však zobchodovalo 114,5 milionů povolenek, tedy o 75 % více než rok předtím. Nárůst táhl sekundární trh, na kterém se obchodují především futures a opce. S 81,6 miliony povolenek se na něm zobchodoval čtyřnásobný objem oproti prosinci 2017.

Svůj podíl na růstu objemu obchodů mají i burzovní spekulanti, které na trh v loňském roce přilákala vysoká volatilita cen povolenek.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.