Domů
Komoditní trhy
Na konci roku se na lipské burze zobchodovalo výrazně více elektřiny i povolenek než v roce 2017
Zdroj: Pixabay

Na konci roku se na lipské burze zobchodovalo výrazně více elektřiny i povolenek než v roce 2017

Množství elektrické energie i emisních povolenek, které se zobchodovalo na lipské energetické burze EEX během prosince loňského roku, oproti závěru roku 2017 výrazně vzrostlo. Nejvýraznější nárůst obchodů nastal u emisních povolenek, kde se rovněž vzhledem k jejich rostoucí ceně obchodování přesunulo ze spotového trhu do futures a opcí.

Poslední měsíc loňského roku byl pro německou energetickou burzu EEX úspěšný. V prosinci se na burze zobchodovalo celkem 273,7 TWh elektrické energie, tedy o bezmála 17 % více než v prosinci roku 2017. Největší meziroční nárůst zaznamenaly Phelix-DE futures, tedy kontrakty na dodávku elektrické energie v Německu. Zatímco v závěru roku 2017 bylo zobchodováno 72,9 TWh, loni to byl s 159,1 TWh téměř dvojnásobek.

Výrazný růst objemu německých futures je dán především rozdělením společné obchodní zóny s Rakouskem, ke kterému došlo loni na začátku října. Německé futures kontrakty Phelix-DE byly uvedeny na lipskou energetickou burzu již v dubnu 2017 v reakci na plánované rozdělení společné zóny.

Obchodování s povolenkami se přesouvá do futures, emitenti se zajišťují proti dalšímu možnému růstu

V případě emisních povolenek byl meziroční nárůst objemu zobchodovaného v prosinci ještě výrazně vyšší než u elektrické energie. V prosinci roku 2017 se na lipské burze zobchodovalo 65,6 milionů povolenek, přičemž většina obchodů proběhla v primárních aukcích, ve kterých burza zprostředkovává prodej povolenek přímo od zemí účastnících se evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

Během loňského prosince se však zobchodovalo 114,5 milionů povolenek, tedy o 75 % více než rok předtím. Nárůst táhl sekundární trh, na kterém se obchodují především futures a opce. S 81,6 miliony povolenek se na něm zobchodoval čtyřnásobný objem oproti prosinci 2017.

Svůj podíl na růstu objemu obchodů mají i burzovní spekulanti, které na trh v loňském roce přilákala vysoká volatilita cen povolenek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se