Francouzské aukce OZE: 1,7 GW úspěšných projektů a odložené termíny kvůli koronaviru

DomůObnovitelné zdrojeFrancouzské aukce OZE: 1,7 GW úspěšných projektů a odložené termíny kvůli koronaviru

Francie má za sebou další aukce na podporu obnovitelných zdrojů, ve kterých získaly podporu projekty s instalovaným výkonem přesahujícím 1,7 GW.  Mezi nimi téměř 750 MW pevninských větrných elektráren s průměrnou cenou 62,9 EUR/MWh a skoro 650 MW solárních elektráren s průměrnou cenou 62,1 EUR/MWh. Termíny pro výstavbu probíhajících projektů byly posunuty kvůli současné situaci. Zároveň se Francie rozhodla odsunout většinu výkonu z červencového do listopadového kola.

V poslední francouzské aukci na podporu OZE bylo úspěšných více než 1,7 GW nových projektů. Největší podíl na získané podpoře mají se 749 MW pevninské větrné elektrárny s průměrnou cenou 62,9 EUR/MWh. Původně Francie plánovala podporu 630 MW těchto zdrojů, ovšem vzhledem k dostatečné nabídce a cenám toto množství překročila.

Podporu celkem 649 MW získaly také solární projekty na zemi s průměrnou cenou 62,1 EUR/MWh. Tato kategorie ovšem nenaplnila maximální soutěžené množství, které činilo 850 MW. Francouzská aukce v tomto ohledu dopadla přesně obráceně než poslední aukce německá, kde bylo solárních elektráren přebytek a větrných nedostatek.

Dalším 312 MW byla udělena podpora ve zvláštních kategoriích solárních elektráren (inovativním, v konkrétní lokalitě a v zámoří).

„Průběh mnoha projektů obnovitelných zdrojů energie je v současné době přerušen. Proto jsme se rozhodli udělit delší čas pro projekty ve výstavbě a odložit další výběrová řízení,“ uvedla ministryně energetiky Elisabeth Bourneová.

Francouzská vláda také, kvůli současné situaci, upravila harmonogram pro nadcházející aukce. Dvě třetiny objemu pro větrné a solární elektrárny přesunula z červencové aukce na listopad. Aukci pro střešní solární instalace posunula z července na září a aukci pro inovativní solární elektrárny z dubna na červen. Francie není jediná, která takto reaguje na nákazu koronavirem – například Slovensko svoji plánovanou aukci úplně zrušilo.

Podpora pro 28 GW v příštích pěti letech

Francie plánuje v příštích pěti letech podpořit až 28 GW instalovaného výkonu projektů větrných a solárních elektráren, aby dosáhla svých energetických cílů. Jejich konečný návrh počítá s aukcemi na 10 GW solárních elektráren na zemi, 4,5 GW střešních solárních elektráren, více než 9 GW větrných elektráren na pevnině a téměř 5 GW na moři.

„Zdravotní krize, kterou procházíme, nesmí v žádném případě vést k tomu, abychom se vzdali ambiciózních cílů pro obnovitelné zdroje,“ dodala Bourneová.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid