Investoři: Vlády přistupují na růst cen elektřiny z offshore parků, nechtějí přijít o projekty
Přestože na výstavbu offshore větrných elektráren sází řada zemí světa jakožto na jeden z pilířů obnovitelné energetiky, tento sektor aktuálně prochází krizí. V letošním roce bylo pozastaveno či zrušeno několik projektů v Evropě a USA, jelikož se kvůli růstu nákladů přestaly vyplácet. Podle některých investorů však vlády začínají postupně přistupovat na zvyšování výkupních cen, jelikož větrné elektrárny na moři potřebují pro snižování emisí a dosahování klimatických cílů.
Výstavba větrných elektráren na moři se má v mnoha zemích v následujících letech výrazně rozšířit. Přestože jsou offshore větrné parky běžně nákladnější na výstavbu i provoz ve srovnání se svými suchozemskými protějšky, nabízí některé výhody. Kromě možnosti instalovat vyšší, větší, a tedy výkonnější turbíny s přístupem ke silnějšímu a stabilnějšímu proudění větru se dále jedná o nižší odpor veřejnosti.
Sektor offshore větrné energetiky nicméně prochází v letošním roce krizí, kterou zapříčil především prudký růst na jejich výstavbu, na kterém se podepsal i růst cen materiálů. Výkupní ceny vysoutěžené v aukcích v předchozích letech tak ne vždy reflektují aktuální náklady na výstavbu a provoz těchto zdrojů.
V letošním roce tak došlo ke zrušení několika projektů, například Norfolk Boreas v britských vodách či projektů Ocean Wind 1 a 2 u pobřeží amerického státu New Jersey. Podobně byl letos zrušen i švédský projekt v lokalitě Stora Middelgrund, který však tamní vláda zamítla s odvoláním na ochranu přírody.
Karta se začíná obracet, vyšší výkupní ceny jsou na stole
Podle investorů oslovených agenturou Reuters začínají vlády některých zemí postupně přistupovat na možnost navýšení výkupních cen.
"Skutečnost je taková, že vlády začínají reagovat a uznávají, že pro udržení svých programů větrné energie na moři, které jsou důležité pro ekonomiku, energetickou bezpečnost, dekarbonizační cíle a zaměstnanost, se vyplatí zaplatit o něco více," sdělil agentuře Reuters Jonathan Cole, výkonný ředitel společnosti Corio Generation, developera projektů offshore větrných elektráren.
Corio Generation, spolu se společnostmi TotalEnergies a Rise Light and Power, uspěla v říjnové aukci v americkém státě New York s projektem Attentive Energy One o instalovaném výkonu 1,4 GW. Podle dat Úřadu pro energetický výzkum a vývoj státu New York, který v daném státě pořádá aukce pro obnovitelné zdroje, byly ceny vysoutěžené v říjnové aukci o 28 % vyšší ve srovnání s předchozími koly z let 2018 a 2020. Vážený průměr vysoutěžených cen v říjnové aukci podle úřadu dosáhl 145,1 USD/MWh.
Průmysl může ztratit důvěru
Sektor offshore větrné energetiky nezažívá zlaté časy ani v Evropě. Jak již bylo zmíněno, v letošním roce bylo pozastaveno několik projektů, podobně do poslední britské aukce z letošního září nebyla podána jediná nabídka. Podle agentury Reuters tak vláda Spojeného království uvedla, že v příští aukci, která by měla proběhnout v následujícím roce, navýší cenový strop o 66 %.
Výkonný ředitel společnosti Scottish Power podle Reuters uvedl, že bez dostatečných pobídek "riskujete, že společnosti budou muset projekty odepsat, riskujete zrušení smluv napříč dodavatelským řetězcem, poté dodavatelský řetězec ztrácí důvěru a riskujete, že důvěru ztratí i investoři".
Mohlo by vás zajímat:
Kdo že to tady zveřejňoval grafy poklesu nákladů offshote VTE ?
Vítr začíná prohrávat s FVE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se