Domů
Plynárenství
Do Španělska letos proudí značné objemy LNG z Ruska, v prvním čtvrtletí se dovoz více než zdvojnásobil
LNG tanker Arctic Princess
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Do Španělska letos proudí značné objemy LNG z Ruska, v prvním čtvrtletí se dovoz více než zdvojnásobil

Do španělských terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) v posledních měsících proudí značná část plynu z Ruska. Od začátku roku sice podíl ruského LNG na celkovém dovozu zemního plynu do země mírně klesá, stále nicméně tvoří více než desetinu celkového dovozu. Ve srovnání s prvním kvartálem loňského roku se tak dovoz více než zdvojnásobil. Tento stav však nemusí trvat dlouhodobě, jelikož v posledních měsících tamní vláda žádá obchodníky, aby své dodávky více diverzifikovali a s Ruskem již žádné nové kontrakty na dovoz zkapalněného plynu neuzavírali.

Přestože Rusko v loňském roce zásadně omezilo vývoz zemního plynu do Evropy skrz plynovody, a to zejména postupným omezováním dodávek skrz plynovod Nord Stream 1, který na přelomu srpna a září zcela uzavřelo, vývoz LNG z tamních terminálů do Evropy naopak rostl. Celkově tak Rusko loni sice vyvezlo do Evropy zhruba o pětinu více LNG než v roce 2021, na pokrytí výpadku dodávek plynovody to však ani zdaleka nestačilo.

Nárůst exportu zkapalněného zemního plynu se neprojevil jenom na silných dodávkách do terminálů v zemích severozápadní Evropy, ale také v případě Španělska. Podle statistik tamního ministerstva začal dovoz LNG z Ruska růst již od loňského května, přičemž na srovnatelných hodnotách se držel i v průběhu letošního prvního čtvrtletí. Během letošních prvních tří měsíců dovezlo Španělsko skrz své LNG terminály přes 17 TWh zemního plynu z Ruska, tedy téměř 17 % celkového dovozu zemního plynu do země. Ve srovnání se 7,6 TWh za stejné období loňského roku se tak jedná o nárůst o téměř 130 %.

Během samotného března dosáhl podíl ruského LNG na celkovém dovozu plynu do Španělska 14,4 %. Nejvíce plynu Španělsko stále dováželo ze Spojených států, jejichž podíl na celkovém dovozu činil 26,5 %, dále následovalo Alžírsko s 24,4 %. Na třetí příčce se před Ruskem umístila Nigérie s 15,6 %.

Budoucnost ruského LNG je nejistá

Budoucnost dovozu ruského LNG do Evropy je nicméně nejistá, jelikož vlády některých členských států EU, stejně jako představitelé Evropské unie, urgují místní společnosti, aby diverzifikovaly své zdroje a omezovaly či zcela ukončily dovoz plynu z Ruska. Podle agentury Reuters podobné snahy v průběhu března vyvíjela právě i vláda Španělska, která na dovozce plynu apelovala, aby již neuzavírali s ruskými dodavateli žádné nové smlouvy poté, co doběhnou stávající kontrakty.

Podobně nejisté jsou i plány Ruska na razantní navýšení exportní kapacity pro LNG, jelikož výstavbu nových terminálů komplikuje ztráta přístupu k západním technologiím, které se tak Rusko urychleně snaží nahradit vlastními.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Michal K.
10. květen 2023, 09:57

tak toto je moc. Sankcie na Spanielsko !

Baton David
10. květen 2023, 20:10

sankce na Brusel!

Jiří
14. květen 2023, 20:26

Místo plyn potrubím jsme nuceni používat komplikovanou technologii LNG. Nákladnější dražší a neekologickou. jenom proto, že si to naší spojenci za Atlantikem ve svém zájmu přejí. Sami mají vlasní energii 3x levnější. Co si o tom myslet?

Dpetr
14. květen 2023, 21:29

"Jenom proto, že si to naší spojenci za Atlantikem ve svém zájmu přejí"

Co si o tom myslet? Spíš, co si myslet o vás?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se