Domů
Plynárenství
Ukrajina chce mít možnost skladovat ve svých zásobnících strategické zásoby plynu EU
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Ukrajina chce mít možnost skladovat ve svých zásobnících strategické zásoby plynu EU

Ukrajinský provozovatel tamních podzemních zásobníků plynu v minulém týdnu oznámil, že zahájil proces certifikace, která by mu měla umožnit skladovat strategické zásoby zemního plynu zemí EU. Ukrajinské zásobníky jsou vzhledem k objemu převyšujícímu potřeby země již delší dobu využívány západními obchodníky pro skladování plynu v rámci bezcelního režimu.

Ukrajina spustila proces certifikace, která by zemi měla otevřít cestu k další možnosti využít svou nadbytečnou skladovací kapacitu, a to v podobě uskladnění strategických zásob EU. Podle S&P Global ukrajinský státní energetický regulátor minulé úterý schválil proceduru certifikace tamního provozovatele podzemních zásobníků UkrTransGaz, který tak nyní může podat formální žádost.

Do 60 dní od podání žádosti by regulátor měl vydat předběžné rozhodnutí a informovat o něm sekretariát Energetického společenství, které kromě Ukrajiny sdružuje dalších 8 zemí mimo EU. Cílem této organizace je propojit energetické trhy členských zemí s energetickým trhem EU, která je také jednou ze stran Smlouvy o Energetickém společenství.

„Úspěšná certifikace umožní společnosti UkrTransGaz vůbec poprvé v historii skladovat v ukrajinských zásobnících plynu nejen plyn soukromých zahraničních společností, ale také strategické rezervy členských zemí EU,“ uvedla podle S&P Global v prohlášení společnost UkrTransGaz.

Ukrajina v oblasti plynárenství plánuje i další rozvoj, a to především značné navýšení domácí těžby s cílem zajistit si soběstačnost. S rozvojem těžby na západě země by přitom měla pomáhat například i česká společnost MND. Domácí těžbu nicméně podle S&P Global v posledních měsících narušila ruská invaze a s ní spojené útoky na tamní infrastrukturu.

Skladovací kapacita převyšuje potřeby země

Ukrajina má značnou skladovací kapacitu ve svých podzemních zásobnících, která dosahuje 31 miliard metrů krychlových (bcm), což odpovídá zhruba osminásobku kapacity zásobníků v ČR. Většina zásobníků se nachází na západě země poblíž hranic se zeměmi EU.

„Naše skladovací kapacita zemního plynu je pro ukrajinské spotřebitele nadměrná. Na Ukrajině může být navíc uloženo 10 bcm zemního plynu ve prospěch evropských spotřebitelů. Země, například Polsko, by se pak mohly těšit na další prvek energetické bezpečnosti tím, že udržují zemní plyn v ukrajinských zásobnících a poté jej používat pro zabezpečení dodávek,“ uvedl před třemi lety tehdejší výkonný ředitel ukrajinského Naftogazu Andrej Kobolev.

Otázkou však zůstává, zda by evropské země byly s ohledem na probíhající válečný konflikt a s ním souvisejícími riziky ochotné v blízké době možnosti skladovat plyn na Ukrajině využít, a to zejména v případě jeho strategických zásob.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se