Domů
Rychlé zprávy
USA: Emise CO2 ze sektoru energetiky v 2021 vzrostly o 6 %
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

USA: Emise CO2 ze sektoru energetiky v 2021 vzrostly o 6 %

Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v roce 2021 emise CO2 ze sektoru energetiky v USA vzrostly o 296 milionů tun. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje 6% nárůst. K nárůstu došlo v důsledku zvýšené ekonomické aktivity související s polevováním pandemie koronaviru. Meziročně sice k došlo nárůstu emisí, v roce 2021 bylo přesto emitováno méně CO2 než před pandemií v roce 2019.

V roce 2021 emise CO2 ze sektoru energetiky v USA vzrostly o 296 milionů tun neboli o 6 % ve srovnání s rokem 2020. Tento nárůst je důsledkem zvýšené ekonomické aktivity, a tedy energetické spotřeby po tom, co první ekonomické důsledky pandemie koronaviru začaly postupně polevovat a vracet se do normálu.

Meziročně tedy došlo k nárůstu emisí CO2, nicméně v roce 2021 bylo emitováno stále méně emisí než v roce 2019, právě kvůli pandemii koronaviru. V roce 2021 byly emise ve srovnání s rokem 2019 nižší o 5 % nebolí o 274 milionů tun. Historicky nejvyšších emisí v USA v sektoru energetiky bylo dosaženo v roce 2007.

Emise vzrostly především kvůli dopravě a elektroenergetice

Mezi sektory, které nejvíce přispěly k navýšení emisí CO2, patří doprava a elektroenergetika. Se zmírňujícími se a končícími omezeními se v roce 2021 postupně obnovovala doprava a s tím se zvyšovaly také emise.

V elektroenergetice je důvodem vyšších emisí nárůst výroby elektřiny, ale také její větší emisní náročnost. V loňském roce poprvé od roku 2014 došlo v USA k nárůstu výroby elektřiny z uhlí. V průmyslovém a komerčním sektoru došlo pouze k omezenému nárůstu emisí. Emise v domácnostech zůstaly mezi roky 2020 a 2021 na stejné úrovni.

Emise CO2 v USA v roce 2021 ze spotřeby energie dle zdroje a sektoru. Zdroj: EIA

Z paliv k největšímu nárůstu emisí CO2 přispěly podle EIA ropa s nárůstem o 9 % a uhlí se 14 %. Důvodem je především větší poptávka po dopravě automobily, ale také letadly, kdy se meziročně zvýšila spotřeba leteckého paliva o 27 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Ladislav Novák
24. květen 2022, 11:40

Vůbec se není čemu divit. Pokud "zelená energetika" požírající obří dotace v USA funguje na fosilních palivech včetně zemního plynu, jak před pár lety ukázal dokument

Planet of the Humans (2019) Michaela Moorea a Jeffa Gibbse,

dostupný na YouTube ve free i placené verzi v angličtině a na free serverech volně ke stažení s českými titulky, tak to není žádné překvapení.

Drsná pravda o "zeleném" byznysu v USA ukázaná v dokumentu vedla zelenou levici V USA k silnému tlaku film zakázat, což se naštěstí nepodařilo.

Připomenu jen, že tvůrci dokumentu jsou bývalíými aktivisty Greenpeace, o to větší hodnotu má jejich kritika současného vývoje.

Jimi
24. květen 2022, 11:55

Že vy jste nečetl článek a jen papouškujete narativ fosilní lobby?

Meziročně tedy došlo k nárůstu emisí CO2, nicméně v roce 2021 bylo emitováno stále méně emisí než v roce 2019, právě kvůli pandemii koronaviru. V roce 2021 byly emise ve srovnání s rokem 2019 nižší o 5 % nebolí o 274 milionů tun. Historicky nejvyšších emisí v USA v sektoru energetiky bylo dosaženo v roce 2007.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 13:44

A co má být? :-) Ono je úplně jedno, co dělají "emise CO2" v USA v tom či onom roce, když firmy USA provozují silně státem dotovaný "greenwashing", levný etanol jako "biopalivo" vozí tankery z Brazílie, kde se pěstování cukrové třtiny k tomuto účelu vyplatí i bez dotací, a taky se vyplatí likvidovat deštné pralesy a měnit je na štěpku a třtinová pole... A o tom, jak likvidují přírodu USA kvůli těžbě dřeva coby "biopaliva", je v tom dokumentu řeč taky. Doporučuji všem ke shlédnutí. Velmi poučné. Je tam vidět i zdevastované "solární údolí", kvůli němuž zlikvidovali miliony let staré porosty stromů "Joshua tree"... i historické záběry z jejich totální likvidace semletím na rostlinnou drť nasazenými kombajny. Ze solárů zbyly po letech jenom betonové patky a roztříštěné kousky panelů válející se po vyprahlé zemi. A taky zdevastované a nefunkční fofrníky zmítající se ve větru.

A vrcholem "pokroku" v USA je Elon Musk se svou ztrátovou Teslou a spekulačním byznysem s bitcoiny a emisními povolenkami, kterými vytváří "zisk". :-)

Jimi
24. květen 2022, 14:36

Ale takhle to přece nefunguje. To že USA snížili emisní stopu je nezávislé na tom že se kácí prales v Brazílii kvůli etanolu. Věc se nemá tak, že máme buď jedno nebo druhé. Můžeme mít žádné, nebo oboje. Jsou to na sobě nezávislé věci.

Buďme rádi, že vyspělé ekonomiky stopu snižují a již brzo je v tomto úsilí doženou i rozvojové země.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 14:52

Viz můj text níže. Pokud je ekonomická aktivita v USA stále nižší než před covidem a roste, tak samozřejmě rostou i emise z dopravy a energetiky, ale při tom jsou emise stále ještě nižší, než byly ve srovnávacím roce. :-)

Pokud ale tyto vztahy autorka neuvedla, tak je celý článek matoucí.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 13:58

P.S.: V článku není uvedeno, na jakou jednotku ekonomické aktivity v USA se "pokles emisí" vůči předcovidovému období vztahuje, tedy zda rozsah ekonomických aktivit v USA je stále nižší, než před covidem, a nebo už jej překročil. Takže srovnávací úroveň, podle které by se dalo usuzovat na skutečný pokles nebo růst např. vůči HDP nebo produkci průmyslové výroby, vlastně ani neznáme. Jenom absolutní výši v jednotlivých letech a čísla s blíže nepopsanou tolerancí možné chyby.

Vypovídací hodnota takového srovnání je jaká? :-)

Jan Veselý
24. květen 2022, 14:07

To je v pohodě. Dá se očekávat, že všichni z "to nejde" tábora budou mnoho příštích let vše srovnávat s atypickým rokem 2020. Stejně to předtím dělali s rokem 2009, resp. s rokem 1998 v případě globální změny klimatu.

Psi štěkají, ale karavana táhne dál.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 14:19

Klidně jeďte kam chcete, třeba do ......, ale za svoje! Abychom té vaší klimapoplašné karavaně nemuseli platit benzín, když vám oblačnost zarazí přísun energie... :-P

Maly Jarda
24. květen 2022, 16:49

USA vyvážejí zbraně, dluhy a Green Deal .. přičemž Američany vymyšlený protijaderný slunečníkový a větrníkový Green Deal je zdaleka nejničivější část této trojice.

USA jsou spolu s Indií a Čínou odpovědné za více než polovinu světových emisí a na nějaké CO2 kašlou .. Green Deal jsou jen schizofrenické bludy pro Němce a další prudce inteligentní západoevropany kteří nás vedou do záhuby

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516