Domů
Uhlí
EK strhne Polsku miliony z fondů, promeškalo čas k zaplacení pokuty za Turów
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

EK strhne Polsku miliony z fondů, promeškalo čas k zaplacení pokuty za Turów

Uhlí
1 komentář
19. leden 2022, 15:55
ČTK

Brusel 19. ledna (zpravodaj ČTK) – Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty za pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhne. Oznámil to dnes mluvčí unijní exekutivy. Polsko s odkazem na ekonomické a energetické zájmy odmítá důl uzavřít a pokutu platit nehodlá.

Soudní dvůr EU loni v květnu na základě české žaloby nařídil Polsku, aby provoz Turówa kvůli jeho možnému dopadu na životní prostředí a zdraví lidí zastavilo až do vydání konečného rozsudku. Tomu se Varšava ale odmítla podřídit, za což jí soud v září uložil pokutu ve výši půl milionu eur (12,2 milionu korun) denně. Polská vláda dostala po počáteční komunikaci s komisí již dvě výzvy k zaplacení pokuty, přičemž u první z nich vypršela lhůta v úterý.

„Komise nyní identifikuje vhodnou platbu, z níž bude moci provést kompenzaci,“ řekl dnes novinářům mluvčí Balázs Ujvari.

Brusel pak uvědomí Varšavu, která bude mít deset dní na vyjádření. Poté částku strhne.

Polsko je podle komise první zemí, která se odmítla podřídit příkazu unijního soudu a neplatí jím uložené pokuty. Varšava může o část fondů přijít i kvůli disciplinární komoře polského nejvyššího soudu, jejíž činnost ani po příkazu unijní justice zcela nezastavila.

Komise stav polské justice kritizuje dlouhodobě. Spor se vyhrotil loni v říjnu, kdy polský ústavní soud zpochybnil nadřazenost práva EU nad polskou ústavou.

kpc ank

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv. Odsunul i konec kotlů na uhlí
18. květen 2022, 09:04
Místo uhelných dolů mají na Ostravsku vyrůst solární elektrárny
18. květen 2022, 08:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Miloslav Černý
20. leden 2022, 12:42

Kdyby si mohl porušovat unijní pravidla jak kdo chce ať jsou jakákoli, tak je to krok k jejímu rozpadu. Jejich nedokonalost je třeba řešit na jiné úrovni. Takže správné rozhodnutí. Prioritou by měl být zájem z přínosu členství v EU, i když jsou nesouhlasné stanoviska, což charakterizuje přirozený vývoj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se