Domů
Uhlí
Portugalsko ke konci roku uzavře svoji poslední uhelnou elektrárnu
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coal_power_plant_Datteln_2_Crop1.png
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Portugalsko ke konci roku uzavře svoji poslední uhelnou elektrárnu

Uhlí
9 komentářů
18. leden 2021, 10:20
Jan Votruba

Ve čtvrtek o půlnoci byla odstavena portugalská uhelná elektrárna Sines. Nyní v Portugalsku zbývá pouze jedna další uhelná elektrárna Pego, která má být uzavřena na podzim. Potom se Portugalsko stane čtvrtou Evropskou zemí, která nebude vyrábět elektřinu z uhlí.

Portugalská energetická společnost EDP oznámila v červnu minulého roku, že chystá uzavřít tamní uhelnou elektrárnu Sines o instalovaném výkonu 1296 MW již v roce 2021, o dva roky dříve, než bylo původně v plánu. Jak informoval zpravodajský portál EURACTIV, od dnešního pátku je elektrárna definitivně mimo provoz.

Tím zůstal v Portugalsku v provozu pouze jediný uhelný zdroj, elektrárna Pego. A i tato uhelná elektrárna má být odstavena v listopadu tohoto roku. Dle enviromentální neziskové a nevládní organizace Europe Beyond Coal se tak Portugalsko stane čtvrtou evropskou zemí po Belgii (2016), Rakousku (2020) a Švédsku (2020), která po podepsání pařížské klimatické dohody ukončí výrobu elektřiny z uhlí.

„Během čtyř let se Portugalsko posunulo od hrubé představy ohledně opuštění uhlí do roku 2030 ke konkrétním plánům být bez uhlí do konce letošního roku,“ sdělila Kathrina Gutmanová z Europe Beyond Coal.

„Země jako je Německo, Česká republika či Polsko, které se zavázaly nebo plánují odklon od uhlí dlouho po roce 2030, by si měly poznamenat: nestanovením ambiciózního vyřazování uhlí budete jenom neustále dohánět, protože k němu stejně dojde.“

Uhelná elektrárna Sines emitovala v průměru 12 % portugalských emisí skleníkových plynů.

Evropský odklon od uhlí

Rozhodnutí EDP o urychlení uzavření uhelné elektrárny je údajně „přirozený následek procesu transformace energetiky“, který je v souladu s uhlíkovými cíli Evropské Unie.

I další země mají naplánovaný odklon od uhlí v příštích letech (dle Europe Beyond Coal): Francie (2022), Slovensko (2023), UK (2024), Irsko (2025) a Itálie (2025).

Autor úvodní fotografie: Arnold Paul

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vladimír Šťastný
18. leden 2021, 10:46

Tak to jsem docela zvědav na příští zimu.

Petr
18. leden 2021, 11:01

Souhlas. Podle mně je v Portugalsku taková nezaměstnanost, že by stálo za to vyzkoušet tu elektrárnu provozovat několik roků v utlumeném režimu, když by její zaměstnanci pracovali jen přez chladné měsíce, a v létě by byli doma na zahrádkách či mladší s hypotékou v komerčním zemědělství nebo stavebnictví.

Jiří
18. leden 2021, 11:16

V čem je rozdíl, jestli budou zdrojem elektřiny uhelné nebo plynové elektrárny?

Petr
18. leden 2021, 11:44

Uhlí je daleko levnější, speciálně na převážení mezi přístavy a dlouhodobé skladování. Japonci si běžně při výkyvech spekulantů na nejnižší cenu uhlí, to přiváželi ze skoro třetiny světa, a na roky potápěli u svých pobřežních elektráren.

blaha.p
19. leden 2021, 08:26

Jen pro představu v Portugalsku byl podíl uhlí na výrobě v roce 2020 pouhá 4% = 2 TWh

Petr
18. leden 2021, 10:54

Nespácháním sebevraždy hned budete trapně smrt jenom neustále dohánět, protože k ní stejně dojde.

Ale hlavně, že Británie otvírá nový uhelný důl a dokonce podmořský.

PetrV
18. leden 2021, 12:50

Titulek jako z rudého práva. Splníme pětiletku i přes blackouty, vysokou nezaměstnanost a drahé účty. Oni to portugalci zaplatí...je to přeci pro greendealové zloděje.

Martin Hajek
18. leden 2021, 13:08

Od srpna 2021 budou v EU platit nové požadavky BAT pro uhelné elektrárny. Ty portugalské je zřejmě nesplní a ekonomicky zřejmě nemá smysl ty investice dělat. Tak proč k tomu nepřidat trochu zeleného PR neudělat z nouze ctnost, že...

Ahoj
18. leden 2021, 19:24

Děkuji za vysvětlení, konečně mi to dává ekonomický smysl, i když to mohlo ještě pár let fungovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se