Portugalsko ke konci roku uzavře svoji poslední uhelnou elektrárnu
Ve čtvrtek o půlnoci byla odstavena portugalská uhelná elektrárna Sines. Nyní v Portugalsku zbývá pouze jedna další uhelná elektrárna Pego, která má být uzavřena na podzim. Potom se Portugalsko stane čtvrtou Evropskou zemí, která nebude vyrábět elektřinu z uhlí.
Portugalská energetická společnost EDP oznámila v červnu minulého roku, že chystá uzavřít tamní uhelnou elektrárnu Sines o instalovaném výkonu 1296 MW již v roce 2021, o dva roky dříve, než bylo původně v plánu. Jak informoval zpravodajský portál EURACTIV, od dnešního pátku je elektrárna definitivně mimo provoz.
Tím zůstal v Portugalsku v provozu pouze jediný uhelný zdroj, elektrárna Pego. A i tato uhelná elektrárna má být odstavena v listopadu tohoto roku. Dle enviromentální neziskové a nevládní organizace Europe Beyond Coal se tak Portugalsko stane čtvrtou evropskou zemí po Belgii (2016), Rakousku (2020) a Švédsku (2020), která po podepsání pařížské klimatické dohody ukončí výrobu elektřiny z uhlí.
„Během čtyř let se Portugalsko posunulo od hrubé představy ohledně opuštění uhlí do roku 2030 ke konkrétním plánům být bez uhlí do konce letošního roku,“ sdělila Kathrina Gutmanová z Europe Beyond Coal.
„Země jako je Německo, Česká republika či Polsko, které se zavázaly nebo plánují odklon od uhlí dlouho po roce 2030, by si měly poznamenat: nestanovením ambiciózního vyřazování uhlí budete jenom neustále dohánět, protože k němu stejně dojde.“
Uhelná elektrárna Sines emitovala v průměru 12 % portugalských emisí skleníkových plynů.
Evropský odklon od uhlí
Rozhodnutí EDP o urychlení uzavření uhelné elektrárny je údajně „přirozený následek procesu transformace energetiky“, který je v souladu s uhlíkovými cíli Evropské Unie.
I další země mají naplánovaný odklon od uhlí v příštích letech (dle Europe Beyond Coal): Francie (2022), Slovensko (2023), UK (2024), Irsko (2025) a Itálie (2025).
Autor úvodní fotografie: Arnold Paul
Mohlo by vás zajímat:
Maďarsko má v plánu skoncovat s uhelnou energetikou. Preferovaný termín je rok 2030
Tak to jsem docela zvědav na příští zimu.
Souhlas. Podle mně je v Portugalsku taková nezaměstnanost, že by stálo za to vyzkoušet tu elektrárnu provozovat několik roků v utlumeném režimu, když by její zaměstnanci pracovali jen přez chladné měsíce, a v létě by byli doma na zahrádkách či mladší s hypotékou v komerčním zemědělství nebo stavebnictví.
V čem je rozdíl, jestli budou zdrojem elektřiny uhelné nebo plynové elektrárny?
Uhlí je daleko levnější, speciálně na převážení mezi přístavy a dlouhodobé skladování. Japonci si běžně při výkyvech spekulantů na nejnižší cenu uhlí, to přiváželi ze skoro třetiny světa, a na roky potápěli u svých pobřežních elektráren.
Jen pro představu v Portugalsku byl podíl uhlí na výrobě v roce 2020 pouhá 4% = 2 TWh
Nespácháním sebevraždy hned budete trapně smrt jenom neustále dohánět, protože k ní stejně dojde.
Ale hlavně, že Británie otvírá nový uhelný důl a dokonce podmořský.
Titulek jako z rudého práva. Splníme pětiletku i přes blackouty, vysokou nezaměstnanost a drahé účty. Oni to portugalci zaplatí...je to přeci pro greendealové zloděje.
Od srpna 2021 budou v EU platit nové požadavky BAT pro uhelné elektrárny. Ty portugalské je zřejmě nesplní a ekonomicky zřejmě nemá smysl ty investice dělat. Tak proč k tomu nepřidat trochu zeleného PR neudělat z nouze ctnost, že...
Děkuji za vysvětlení, konečně mi to dává ekonomický smysl, i když to mohlo ještě pár let fungovat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se