Domů
Uhlí
Portugalsko ke konci roku uzavře svoji poslední uhelnou elektrárnu
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Portugalsko ke konci roku uzavře svoji poslední uhelnou elektrárnu

Ve čtvrtek o půlnoci byla odstavena portugalská uhelná elektrárna Sines. Nyní v Portugalsku zbývá pouze jedna další uhelná elektrárna Pego, která má být uzavřena na podzim. Potom se Portugalsko stane čtvrtou Evropskou zemí, která nebude vyrábět elektřinu z uhlí.

Portugalská energetická společnost EDP oznámila v červnu minulého roku, že chystá uzavřít tamní uhelnou elektrárnu Sines o instalovaném výkonu 1296 MW již v roce 2021, o dva roky dříve, než bylo původně v plánu. Jak informoval zpravodajský portál EURACTIV, od dnešního pátku je elektrárna definitivně mimo provoz.

Tím zůstal v Portugalsku v provozu pouze jediný uhelný zdroj, elektrárna Pego. A i tato uhelná elektrárna má být odstavena v listopadu tohoto roku. Dle enviromentální neziskové a nevládní organizace Europe Beyond Coal se tak Portugalsko stane čtvrtou evropskou zemí po Belgii (2016), Rakousku (2020) a Švédsku (2020), která po podepsání pařížské klimatické dohody ukončí výrobu elektřiny z uhlí.

„Během čtyř let se Portugalsko posunulo od hrubé představy ohledně opuštění uhlí do roku 2030 ke konkrétním plánům být bez uhlí do konce letošního roku,“ sdělila Kathrina Gutmanová z Europe Beyond Coal.

„Země jako je Německo, Česká republika či Polsko, které se zavázaly nebo plánují odklon od uhlí dlouho po roce 2030, by si měly poznamenat: nestanovením ambiciózního vyřazování uhlí budete jenom neustále dohánět, protože k němu stejně dojde.“

Uhelná elektrárna Sines emitovala v průměru 12 % portugalských emisí skleníkových plynů.

Evropský odklon od uhlí

Rozhodnutí EDP o urychlení uzavření uhelné elektrárny je údajně „přirozený následek procesu transformace energetiky“, který je v souladu s uhlíkovými cíli Evropské Unie.

I další země mají naplánovaný odklon od uhlí v příštích letech (dle Europe Beyond Coal): Francie (2022), Slovensko (2023), UK (2024), Irsko (2025) a Itálie (2025).

Autor úvodní fotografie: Arnold Paul

Komentáře

(9)

Vladimír Šťastný

18. leden 2021, 10:46

Tak to jsem docela zvědav na příští zimu.

Petr

18. leden 2021, 11:01

Souhlas. Podle mně je v Portugalsku taková nezaměstnanost, že by stálo za to vyzkoušet tu elektrárnu provozovat několik roků v utlumeném režimu, když by její zaměstnanci pracovali jen přez chladné měsíce, a v létě by byli doma na zahrádkách či mladší s hypotékou v komerčním zemědělství nebo stavebnictví.

Jiří

18. leden 2021, 11:16

V čem je rozdíl, jestli budou zdrojem elektřiny uhelné nebo plynové elektrárny?

Petr

18. leden 2021, 11:44

Uhlí je daleko levnější, speciálně na převážení mezi přístavy a dlouhodobé skladování. Japonci si běžně při výkyvech spekulantů na nejnižší cenu uhlí, to přiváželi ze skoro třetiny světa, a na roky potápěli u svých pobřežních elektráren.

blaha.p

19. leden 2021, 08:26

Jen pro představu v Portugalsku byl podíl uhlí na výrobě v roce 2020 pouhá 4% = 2 TWh

Petr

18. leden 2021, 10:54

Nespácháním sebevraždy hned budete trapně smrt jenom neustále dohánět, protože k ní stejně dojde.

Ale hlavně, že Británie otvírá nový uhelný důl a dokonce podmořský.

PetrV

18. leden 2021, 12:50

Titulek jako z rudého práva. Splníme pětiletku i přes blackouty, vysokou nezaměstnanost a drahé účty. Oni to portugalci zaplatí...je to přeci pro greendealové zloděje.

Martin Hajek

18. leden 2021, 13:08

Od srpna 2021 budou v EU platit nové požadavky BAT pro uhelné elektrárny. Ty portugalské je zřejmě nesplní a ekonomicky zřejmě nemá smysl ty investice dělat. Tak proč k tomu nepřidat trochu zeleného PR neudělat z nouze ctnost, že...

Ahoj

18. leden 2021, 19:24

Děkuji za vysvětlení, konečně mi to dává ekonomický smysl, i když to mohlo ještě pár let fungovat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.