Domů
Větrné elektrárny
Obří 1,8GW offshore větrný park ve Spojeném království dostal zelenou
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Obří 1,8GW offshore větrný park ve Spojeném království dostal zelenou

Vláda Spojeného království odsouhlasila nový offshore větrný park o instalovaném výkonu 1,8 GW. Projekt vybuduje společnost Vattenfall. Na schválení čekají další obří offshore větrné projekty o celkovém instalovaném výkonu 4,2 GW.

Jak informoval zpravodajský portál The Guardian, stavba dvou obrovských offshore větrných parků je nyní připravena k zahájení. Větrný park pod názvem Norfolk Vanguard se nalézá u Norfolkského pobřeží. Projekt má naplánovaný instalovaný výkon 1,8 GW. Stavbu větrného parku Norfolk Vanguard si vezme na starost energetický gigant Vattenfall.

„Dekarbonizace našich ekonomik začíná jedním z nejpodstatnějších zdrojů – elektřinou,“ prohlásil k udělení povolení senior viceprezident pro větrný průmysl společnosti Vattenfall pan Gunnar Groebler.

Větrný park Norfolk Vanguard by mohl zásobit čistou elektřinou až 2 milióny domácností a spolu s dalším připravovaným projektem Hornsea 3 až dvojnásobek.

Oba projekty pomůžou Spojenému království udržet si výsadní pozici na trhu s offshore větrnou elektřinou. Zároveň by projekty měly přinést tisíce nových pracovních míst a celkově tak pomoci ekonomice země.

Další projekty čekají

Ve hře jsou i další offshore větrné projekty. Kromě pozitivního sdělení na adresu projektu Hornsea 3, kde by definitivní vyjádření mělo padnout do konce září, je zde další projekt Vattenfallu s názvem Norfolk Boreas, který by se nalézal v podobné oblasti jako již zmíněný projekt Norfolk Vanguard.

Rozhodnutí ohledně Boreas větrného parku bylo před několika týdny odloženo do konce října. Větrný park by také měl mít instalovaný výkon 1,8 GW.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
4. červenec 2020, 21:32

Výborné projekty pro UK kde skutečná cena el. energie z větru díky výborným podmínkám není vysoká. V každém případě tento projekt patrně nepovede k ušetření ani kg. CO2 vypuštěného v UK, ale pouze ke snížení salda dovozu el. energie do Británie. Takže skutečného snížení emisí CO2 se patrně dočkají vývozci el. energie napříč EU.

Jan Veselý
5. červenec 2020, 19:45

Z vašich komentářů plynou dvě věci, pro klima a ekonomiku to smysl má, je třeba jich postavit ještě více. Toho se taky dočkáte.

St
5. červenec 2020, 15:39

Pokud to ta firma postaví za svoje bez dotací a jimi vyrobená EE bude podstatně nižší než doposud, tak je to opravdu vynikající zpráva nejen pro GB, ale i pro celou Evropu potažmo svět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se