Domů
Větrné elektrárny
Obří 1,8GW offshore větrný park ve Spojeném království dostal zelenou
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Obří 1,8GW offshore větrný park ve Spojeném království dostal zelenou

Vláda Spojeného království odsouhlasila nový offshore větrný park o instalovaném výkonu 1,8 GW. Projekt vybuduje společnost Vattenfall. Na schválení čekají další obří offshore větrné projekty o celkovém instalovaném výkonu 4,2 GW.

Jak informoval zpravodajský portál The Guardian, stavba dvou obrovských offshore větrných parků je nyní připravena k zahájení. Větrný park pod názvem Norfolk Vanguard se nalézá u Norfolkského pobřeží. Projekt má naplánovaný instalovaný výkon 1,8 GW. Stavbu větrného parku Norfolk Vanguard si vezme na starost energetický gigant Vattenfall.

„Dekarbonizace našich ekonomik začíná jedním z nejpodstatnějších zdrojů – elektřinou,“ prohlásil k udělení povolení senior viceprezident pro větrný průmysl společnosti Vattenfall pan Gunnar Groebler.

Větrný park Norfolk Vanguard by mohl zásobit čistou elektřinou až 2 milióny domácností a spolu s dalším připravovaným projektem Hornsea 3 až dvojnásobek.

Oba projekty pomůžou Spojenému království udržet si výsadní pozici na trhu s offshore větrnou elektřinou. Zároveň by projekty měly přinést tisíce nových pracovních míst a celkově tak pomoci ekonomice země.

Další projekty čekají

Ve hře jsou i další offshore větrné projekty. Kromě pozitivního sdělení na adresu projektu Hornsea 3, kde by definitivní vyjádření mělo padnout do konce září, je zde další projekt Vattenfallu s názvem Norfolk Boreas, který by se nalézal v podobné oblasti jako již zmíněný projekt Norfolk Vanguard.

Rozhodnutí ohledně Boreas větrného parku bylo před několika týdny odloženo do konce října. Větrný park by také měl mít instalovaný výkon 1,8 GW.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen

Komentáře

(3)

Josef

4. červenec 2020, 21:32

Výborné projekty pro UK kde skutečná cena el. energie z větru díky výborným podmínkám není vysoká. V každém případě tento projekt patrně nepovede k ušetření ani kg. CO2 vypuštěného v UK, ale pouze ke snížení salda dovozu el. energie do Británie. Takže skutečného snížení emisí CO2 se patrně dočkají vývozci el. energie napříč EU.

Jan Veselý

5. červenec 2020, 19:45

Z vašich komentářů plynou dvě věci, pro klima a ekonomiku to smysl má, je třeba jich postavit ještě více. Toho se taky dočkáte.

St

5. červenec 2020, 15:39

Pokud to ta firma postaví za svoje bez dotací a jimi vyrobená EE bude podstatně nižší než doposud, tak je to opravdu vynikající zpráva nejen pro GB, ale i pro celou Evropu potažmo svět.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.