Domů
Životní prostředí
Společnost Ørsted plánuje v roce 2025 začít zachytávat a uskladňovat CO2 ze svých dvou tepláren
Teplárna Avedøre na biomasu společnosti Ørsted
Zdroj: Ørsted

Společnost Ørsted plánuje v roce 2025 začít zachytávat a uskladňovat CO2 ze svých dvou tepláren

Dánská společnost Ørsted plánuje od roku 2025 ročně zachytit 400 000 tun oxidu uhličitého ze svých dvou kogeneračních zařízení na biomasu, v případě že uspěje v tendru na podporu této technologie. Část uhlíku by měla být následně uskladňována v podmořských uložištích v Severním moři a část využívána pro výrobu ekologických paliv.

Dánská energetická agentura v červnu znovu vypsala výběrové řízení na zachycování, využívání a ukládání oxidu uhličitého (CCS), na které je připravena státní podpora v celkové výši 16 miliard dánských korun (53 miliard Kč).

Společnost Ørsted uvedla, že její plán CCS se týká její teplárny Asnæs v Kalundborgu, která spaluje dřevní štěpku, a kotle na slámu v elektrárně Avedøre v oblasti Kodaně. Část zachyceného uhlíku by se ukládala pod hladinou Severního moře a část by se využívala pro výrobu ekologických paliv.

"Technologie a logistika pro manipulaci s uhlíkem ze dvou kogeneračních elektráren a jeho ukládání jsou připraveny, a pokud bude získána finanční podpora z aktuálního výběrového řízení na zachycování a ukládání uhlíku, může být společnost Ørsted připravena zachytit a uložit 400 000 tun uhlíku již v roce 2025," uvedla společnost dle agentury Platts.

Obě kogenerační elektrárny jsou napojeny na elektrickou síť a systém dálkového vytápění a mají vlastní přístavy, takže "mohou fungovat jako uzly pro manipulaci a přepravu uhlíku i zelených paliv", uvedla společnost Ørsted, včetně přepravy uhlíku vyrobeného jinými subjekty.

"V Kalundborgu vede společnost Ørsted mimo jiné dialog s rafinerií Kalundborg o možnosti zachycovat uhlík z ropné rafinerie a přepravovat jej potrubím do elektrárny Asnæs, než jej odveze k uskladnění," uvedla společnost.

Niels Bech, ředitel pro rozvoj podnikání v rafinérii Kalundborg, uvedl, že projekt by rafinérii umožnil již v roce 2025 výrazně snížit emise CO2 a přispěl k rozvoji této technologie v komerčním měřítku ve prospěch dánských společností a klimatu.

Výroba ekologických paliv

Společnost Ørsted uvedla, že projekt v Asnæs se zaměří na zachycování a ukládání uhlíku, přičemž uhlík bude přepravován do podmořských úložišť v Severním moři, zatímco oxid uhličitý produkovaný v Avedøre bude zachycován a jeho část bude využita v Power-to-X projektu Green Fuels for Denmark.

Projekt Green Fuels for Denmark, který vedou společnosti Ørsted, SAS, Copenhagen Airports, A.P. Moller - Maersk, DFDS a DSV, plánuje v roce 2025 provozovat elektrolyzéry o výkonu 100 MW, které bude vyrábět více než 50 000 tun udržitelného paliva ročně, především e-methanolu pro lodní dopravu. E-metanol by byl vyráběn za využití vodíku a zachyceného oxidu uhličitého z průmyslových zdrojů.

V plánu je v roce 2027 výkon elektrolyzérů navýšit na 250 MW a v roce 2027 na 1 300 MW, částečně za účelem výroby ekologického leteckého paliva. Projekt byl vybrán Dánskem k účasti na celoevropském programu vodíkových projektů IPCEI.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ladislav Novák
16. červen 2022, 14:48

"...v případě že uspěje v tendru na podporu této technologie..."

Fantasmagorie bez ekonomického smyslu za tučné dotace od státu za vytištěné peníze.

Perpetuum mobile na tisíc zelených způsobů.

Peter Zachara
16. červen 2022, 16:45

Smutne, lec pravdive konstatovani.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se