Domů
Emise CO2
Zástupci EK: Trh s uhlíkem potřebuje při ceně 60 EUR zachovat klid
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Zástupci EK: Trh s uhlíkem potřebuje při ceně 60 EUR zachovat klid

Vysoce postavená úřednice spadající pod Evropskou komisi během debaty, která se konala ve čtvrtek 2. září letošního roku a byla organizována portálem Euractiv, vyzvala účastníky trhu s emisními povolenkami k zachování klidu. Výzva přišla v reakci na vzrůst ceny emisní povolenky nad hranici 60 EUR/t, přičemž tuto hranici emisní povolenka pokořila vůbec poprvé.

Provozovatelé zařízení, která spadají pod systém EU ETS, musí každoročně do 30. dubna odevzdat emisní povolenky (EUA) odpovídající jejich vypuštěným emisím za předchozí rok. Během letošního dubna se cena benchmarkového prosincového kontraktu dostala z 42,5 EUR/t na 48,8 EUR/t. Během včerejšího odpoledne se cena pohybovala již lehce pod 63 EUR/t.

"Myslím si, že při ceně 60 EUR musíme zachovat klid," prohlásila Beatriz Yordi Aguirreová, která má na generálním ředitelství Evropské komise pro oblast klimatu na starosti evropské a mezinárodní trhy s uhlíkem.

Systému EU ETS bude dominovat spekulativní obchodování

Analytici a investoři se pak shodují na tom, že v nadcházejících letech, a možná již nyní, bude systému EU ETS dominovat spekulativní obchodování. Na jednu stranu se sice zvedne likvidita trhu, na druhou však bude trh více volatilním. Otázkou tak zůstává, zda si provozovatelé zařízení mohou dovolit zachovat klid.

Dopad vyšších cen povolenek

Vysoká cena emisní povolenky se pak promítá nejen do velkoobchodní ceny elektrické energie, např. na PXE – base kontrakt CAL-22 je již nad 94 EUR/MWh (počátkem roku na úrovni 52 EUR/MWh), ale i do ceny tepla a dalších produktů, jako je ocel. Cena na pražské PXE je mimochodem rekordní a pokořila rekord 90 EUR/MWh z roku 2008.

Polsko, ale i Španělsko, má pak k rychlému růst cen emisních povolenek výhrady. Ty, dle jejich mínění, rostou až příliš rychle. S největší pravděpodobností se tak toto téma objeví v diskuzi o reformách, které Komise navrhla 14. července letošního roku.

"Vyšší cena [povolenek] CO₂ znamená, že musíme vynaložit miliardy na to, abychom dodrželi předpisy. To [cena emisních povolenek] je očividně problém pro společnosti jako je PGE, které jsou z velké části založeny na uhlí," uvedl Pawel Cioch z polské, státem většinově vlastněné PGE.

"Neočekáváme, že tato situace bude delšího trvání," uvádí Aguirreová k současné ceně povolenek s tím, že se musí rozlišit mezi krátkodobými podmínkami a dlouhodobými trendy.

Dle Aguirreové systém EU ETS funguje a vysílá jasné dekarbonizační signály, přičemž pokazuje na aktuální situaci ohledně Nord Streamu 2 a související geopolitickou situaci, kdy, dle jejího názoru krátkodobě, vysoké ceny zemního plynu hrají ve prospěch vyššího využívání uhlí, tzn. že společnosti nakupují větší množství povolenek za účelem výroby elektřiny.

"Je faktem, že se nyní nacházíme v kontextu vysokých cen plynu," uvedla Aguirreová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jan Veselý
8. září 2021, 10:03

Je Polákům nedivím, jako hlavní uhelní smraďoši EU dostávají teď ekonomicky za uši nejvíce.

Emil
8. září 2021, 10:17

Na to jste přišel jak? Průměrná spotová cena elektřiny je v Polsku několik měsíců (od doby kdy tak výrazně zdražil plyn) nižší než ve státech na západ od Polska, baseload se v Polsku poslední dobou obchoduje cca o 30 €/MWh níže než v Německu.

Ondřej
8. září 2021, 10:17

Takže jsme konstatovali, že je všechno drahé a co se dá dělat. Další povolenky za účelem snížení jejich cen EU z stabilizačního fondu neuvolní. Tak co.

Alex
8. září 2021, 10:40

Emisne povolenky maju efekt, ale zatial iba ten, ze emisie neklesaju a cena EE stupa vdaka nim.

pr
8. září 2021, 12:50

Nojo, a pořád je cena energie nedostatečná plánu, že při určité ceně holt lidi vyměknou v postoji a konečně těmi panely ty střechu olepí.

Takže to co zde čteme je pouze škemrání líných postarat se o sebe sama.

jozka
8. září 2021, 12:55

Jo, az vy jednou pochopite, ze o spotrebe domacnosti to primarne neni, to bude ulevy.

Alex
8. září 2021, 13:31

Ano ano, panely na strechach domou spasia europsku energetiku a priemysel :D

Nefi
8. září 2021, 14:03

Při ceně 60EUR/tunu a 58 milionech tun vyjma povolenek zadarmo by polská PGE potřebovala 88 mld. Kč za rok na nákup povolenek.

Tady i v Polsku sklízíme svoji vlastní úrodu.

Český přístup k obnovitelným zdrojům v posledních 30 letech - sabotáž. To byly časy, to byly plány, uhlí budeme těžit do vyuhlení dolů, Chemické závody Litvínov zbouráme a postavíme jinde, Tykač má právo těžit za limity, protože mu tam přece Báňský úřad vymezil dobývací prostor.

Někdy v roce 2023 zničí Severočeské doly pravěké sídliště Bylany. Vždyť o tom sídlišti jsme se učili ve škole. Ty Bylany mají větší hodnotu než to uhlí. Kdyby někdo spálil Monu Lisu, asi bychom chápali, že byla ztracena velká hodnota.

Povolenka je nástroj pomocí, kterého se platí alespoň za některé externality. A vysoké ceny elektřiny, povolenek a zemního plynu jsou motivací pro transformaci energetiky.

jozka
8. září 2021, 14:17

Sedlak Jura a jeho manzelka v roce 1957:

J:Tak nam mamo zase zvedli povinne odvody. Od letoska odvadime dve vejce na slepici a den.

M:To mas tato z toho, ze zavrhujes moderni zpusoby zemedelske vyroby. Ja jsem ti rikala uz pred lety, ze mame vstoupit do druzstva.

Jak vidite, nic noveho pod sluncem.

Nefi
8. září 2021, 16:39

V případě mého dědečka to bylo tahle. Naložili je na náklaďák, odvezli do Teplic k výslechu. Tam je zmlátili, co se do nich vešlo a pak šli pomlácený nazpátek. Stanovili zemědělskou daň, která se nedala splnit, když se nechtěli vzdát, sebrali mu koně na vojnu. Takže nakonec kapituloval a prodal jim to za zůstatkovou hodnotu mínus dluhy, co se nashromáždili. Ale do družstva nevstoupil.

Přišla soudružka učitelka do třídy a řekla nám, že se rozhodlo, že dolní část obce se bude bourat. Řekla to jako jakousi samozřejmost a jelo se dál. Prostě jen informace, kterou nám říká, abychom to věděli. Ale pamatuji si, že se mi to vůbec nelíbilo. Naštěstí tyto plány patřily do kategorie, vytěžíme každý kilogram uhlí ať je kdekoliv, v roce 2000 budeme všichni lítat raketou a v Československu bude milion robotů.

Těžařské firmy mohou těžit na cizím pozemku, když jim báňský úřad vymezí dobývací prostor. Stavět si tam, co potřebují, zatímco vy tam máte uzávěru. Za vytěžené uhlí se platí směšný poplatek cca 1Kč za GJ. Za externality, tj. škodu kterou přenesou na ostatní neplatí nic. Celá legislativa týkající se těžby surovin je kombinací předlistopadového systému, banánové republiky a oligarchie.

Marek Kuchejda
8. září 2021, 21:21

Hlavně zachovat klid a s úsměvem se dívat na graf, kdy cena elektřiny roste tempem 1€ denně.

Takže o vánocích to bude za 200€ - reakce bude hlavně zachovejte klid.

Na velikonoce to bude za 300€ - reakce bude opět, hlavně zachovat klid.

Jsem zvědav, co musí nastat aby se lid probudil.

Josef
8. září 2021, 23:03

Ceny povolenek jsou nepředvídatelné a to ničí investice do energetiky, protože nikdo neví co bude a část peněz získávají spekulanti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se