Domů
Legislativa EU
Evropská komise: Sankční balíček proti Rusku se dotkne i ruského LNG
Plovoucí LNG terminál Neptune
Zdroj: ​​Höegh LNG

Evropská komise: Sankční balíček proti Rusku se dotkne i ruského LNG

Evropská komise připravuje 14. balíček sankcí proti Rusku, který by se měl zaměřit i na překládky ruského LNG. Opatření by mělo zdražit dopravu zkapalněného plynu pro ruské společnosti, neměl by se ovšem dotknout objemu obchodovaného plynu a významně tak ovlivnit globální trh s LNG, přibližuje navrhovaný balíček komisařka pro energetiku Kadri Simsonová v rozhovoru pro web S&P Global.

Evropská unie očekává, že v červnu dokončí svůj 14. sankční balíček proti Rusku s opatřeními zaměřenými na překládky ruského LNG, a také na investice a poskytování zboží, technologií a služeb ze strany provozovatelů EU pro dokončení tří LNG projektů ve výstavbě: Arctic LNG 2, Usť-Luga a Murmansk.

Evropští lídři se mají sejít v červnu dvakrát, aby doladili společný postoj k přijetí sankcí. Cílem je finalizovat balíček sankcí, než se předsednictví EU ujme od července Maďarsko.

Očekávaný krok ze strany EU přichází v době, kdy USA a Spojené království schválily sankce na projekt Novatek Arctic LNG 2 s celkovou plánovanou výrobní kapacitou 19,8 milionů tun za rok. Největší ruský výrobce LNG, společnost Novatek, v dubnu pozastavil projekt Arctic LNG 2 kvůli sankcím a nedostatku LNG tankerů. Projekt původně počítal s postavením 21 ledoborců Arc7 LNG specializovaných na provoz v ledových podmínkách.

Komise očekává, že návrh nebude mít zásadní dopad na mezinárodní trhy s LNG, které jsou momentálně dostatečně likvidní. Sankce omezí překládku, ale Rusko bude stále schopné prodávat svůj plyn do jiných zemí, byť s vyššími náklady a nižšími příjmy kvůli nutnosti najít alternativní lodě a způsoby přepravy LNG na delší vzdálenosti. Celkový objem plynu na globálním trhu zůstane nezměněn.

"Evropa omezí schopnost Ruska zvýšit produkci LNG. K tomu využíváme náš sankční režim. To neovlivní současné objemy produkce, ale zabrání situaci, kdy Rusko může získat další prémie zkapalněním svého plynu a jeho prodejem na globální trhy," řekla Simsonová.

Omezení ruských LNG tankerů vstupovat do evropských terminálů znamená pro EU potřebu prodloužit opatření na úsporu plynu.

Spotřeba plynu v Evropě přitom v posledním čtvrtletí roku 2023 vzrostla o 1 %, a to poprvé za poslední dva roky. Roste i dovoz zemního plynu z Ruské federace, meziročně o 19 %. V České republice tvoří podíl plynu, který teče přes Slovensko zřejmě z Ruska, na celkových dodávkách od ledna do konce listopadu loňského roku 3,8 procenta.

Simsonová také upozornila, že členské státy EU již mají k dispozici další právní nástroje, které jim umožní omezit vstup ruského plynu do evropských sítí, na základě balíčku EU s dekarbonizovaným plynem a vodíkem z 21. května. Ten umožňuje evropským vládám blokovat dovoz plynu z Ruska a Běloruska, ať už prostřednictvím potrubí nebo LNG, a to tím, že zabrání ruským firmám v rezervaci kapacity plynárenské infrastruktury.

Komisařka Simsonová rovněž okomentovala dubnové komuniké G7 z Turína, které podporuje ukončení významné závislosti na ruském plynu a co nejrychlejší práci na přechodu od dovozu ruského plynu.

"Této dohody bylo dosaženo, protože každý uznává, že ruský plynárenský průmysl sponzoruje válečnou ekonomiku. Takže každá molekula plynu, kterou kupujeme od Ruska, dává výnosy agresorovi, aby pak financoval toto ničení na Ukrajině. Je naše morální povinnost zastavit financování ruské válečné mašinérie," řekla Simsonová.

Evropa se zavázala, že do roku 2027 přestane nakupovat ruský plyn, přičemž dalším klíčovým datem je prosinec 2024, kdy vyprší dohoda o tranzitu plynu mezi Ukrajinou a Ruskem. Vzhledem k tomu, že Ukrajinci odmítají jednat s Ruskem, pokud neodstoupí z jejich území, Evropa očekává ztrátu 14 miliard m³ plynu přepravovaného přes Ukrajinu. Přesto je na tuto situaci připravena díky nalezení alternativních dodavatelů a zásobovacích tras.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr Hariprasad Hajič
9. červen 2024, 15:27

Nejde jen o nákup plynu z Ruska jako takového, ale i o ekologickou stránku. Rusko jak známo si s ekologií moc starostí nedělá. Pokud se od nich Evropa odstřihne, sníží se devastace Sibiře, a takké Arktidy, kde se Rusko chystá také těžit a už i těží.

Sočasně synergicky s těmito požadavky vzniká větší tlak na dostupnější zdroje, jako je například vodík. Akcelerace výroby zeleného vodíku může postupně pomoci snížit jeho cenu a udělat z něj běžně obchodavatelnou komoditu.

Richard Vacek
9. červen 2024, 16:29

Ono je to už vidět i na ekonomickém "růstu" zemí, které si naordinovaly energetický půst. Stačí se podívat, kde je roční růst HDP nad 5% a kde se převaluje kolem nuly.

intfor
9. červen 2024, 17:04

O tom se dá dost pochybovat. Chudé státy, a Rusko válkou a odstřižením od EU chudne, si s ekologií moc hlavu nelámou. Zároveň Rusko bude větším vazalem Číny a ta si s ekologií někde na Sibiři také hlavu lámat nebude. Dovoz LNG místo plynu v potrubích je z pohledu ekologie také horší variantou. A dopad vodíku, no, uvidíme.

intfor
9. červen 2024, 17:07

O tom se dá dost pochybovat. Chudé státy, a oni válkou o odstřižením od EU chudnou, si s ekologií hlavu nelámou. Stávají se závislejší na Číně a ta si s ekologií na Sibiři tak hlyvu lámat nebude. Dovoz LNG je ekologicky horší oproti dovozu potrubím. A vodík, no, uvidíme.

Petr prochaska
9. červen 2024, 17:20

Trh s LNG je globálním, takže se jen docílí toho, že se bude vozit na delší vzdálenosti, což naopak ekologii ještě ublíží.

Vítězslav Novák
9. červen 2024, 18:44

Kadri Simson nar. 22. ledna 1977, abs. historie na Tartuské univerzitě (2000) a politologie na University College London (2003), od r. 1999 poradce Rady města Tallinu, 2001-2003 poradce primátora Tallinu, 2003 asistent Parlamenního shromáždění NATO, 2007-2009 předseda Národního Výboru Obrany, 2007-2016 člen Parlamentu Estonska, 2009-2016 předseda Estonské Strany Středu, od r. 2016 ministryně ekonomiky Estonska, od r 2019 komisařka pro energetiku EU.

Jako celoživotní politička bez jediné hodiny v nepolitické funkci je dokonalou odbornicí na záležitosti energetiky...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se