Domů
Evropská Unie
Evropská komise žaluje Slovensko kvůli obnovitelným zdrojům energie a skládkám
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Evropská komise žaluje Slovensko kvůli obnovitelným zdrojům energie a skládkám

Brusel 26. ledna (zpravodaj ČTK) – Evropská komise dnes zažalovala Slovensko a Bulharsko kvůli tomu, že podle ní neplní pravidla spojená se zaváděním obnovitelných zdrojů energie. Oba státy dosud nepřevedly do svého práva unijní směrnici, která stanovuje podmínky rozvoje obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny, vytápění, klimatizaci či dopravě. Komise požádala Soudní dvůr EU, aby oběma státům vyměřil pokuty, pokud se pravidlům nepodřídí. Slovensko čelí i další žalobě kvůli tomu, že neuzavřelo několik skládek podle požadavků jiné unijní normy.

Evropský blok se v roce 2018 shodl na směrnici, která stanovuje k roku 2030 celounijní podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie na 32 procent. Jejím cílem je také zjednodušit administrativu pro zavádění ekologicky šetrných zdrojů a zajistit jejich cenovou výhodnost.

Členské státy měly směrnici převést do svých zákonů do poloviny roku 2021, Slovensko a Bulharsko to ale neučinily. Komise má v EU roli orgánu dohlížejícího na plnění pravidel. Proto s oběma zeměmi zahájila řízení, jehož několik kroků je však nepřesvědčilo k nápravě. Dnes se proto obrátila na soud, který může státům vyměřit pokutu načítající se do doby, než se unijnímu právu podřídí.

Komise dnes podala žalobu i kvůli tomu, že Slovensko nerespektuje požadavky směrnice o skládkách odpadů. Podle ní měly členské země do roku 2009 uzavřít staré skládky, pouze ve výjimečných případech byla povolena jejich úprava, aby vyhovovaly přísnějším ekologickým standardům. Slovensko se však pravidlům zcela nepodřídilo a Brusel s ním v roce 2017 zahájil řízení, jehož dalším krokem je dnešní žaloba.

Bratislava podle unijní exekutivy sice od začátku řízení uzavřela několik skládek, stále však nevyřadila z provozu 21 skládek, jejichž fungování může ohrožovat životní prostředí. Slovensko zároveň nepředložilo plán jejich rekultivace, díky němuž by mohly splňovat požadavky směrnice.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
koumák
26. leden 2023, 16:16

kolik dává Vážská kaskáda + Gabčíkovo, že se to EK zdá málo?

Ivan Novák
26. leden 2023, 16:48

Dokud nepřeloží tu směrnici do svého zákona, hrozí jim sankce, i kdyby byli 200% zelení.

richie
26. leden 2023, 23:01

vyslovene klamlivy clanok ..

..Evropská komise žaluje Slovensko kvůli obnovitelným zdrojům energie a skládkám..

..Evropská komise dnes zažalovala Slovensko a Bulharsko kvůli tomu, že podle ní neplní pravidla spojená se zaváděním obnovitelných zdrojů energie...

a co je realita:

Komisia sa dnes rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru Európskej únie prípad Slovenska za to, že nerekultivovalo a neuzavrelo niekoľko skládok, ktoré nie sú v súlade s požiadavkami smernice o skládkach odpadov

a takto ma vyzerat "zurnalistika" ?

Dalibor Fišer
27. leden 2023, 09:31

Po překladu a následném přečtení vysla zase nějaká hovadina z dílny EU tak to nemůžou uvestdo života. K těm skladkam, uzavřít skládku není problém. Potíž je založit novou, neboť svete div se nikdo ji nechce za domem. A uzavřete skládku, když nemáte novou …..Slovensko nemá moře aby to tam mohlo házet jako jiné státy

Petr
27. leden 2023, 18:11

Skládkování končí. Je třeba přejít ke znovuvyužití, recyklaci a spalování.

Peter
27. leden 2023, 20:05

Za 19 rokov sa postavilo 0 veterných elektrárni. Pribudol nejaký bioplyn. Viedeň má má viac spaľovni ako celé SR. EU nás musí tlačiť lebo naši politici sú neschopný. Vďaka EU zmizli stovky nelegálnych skládok pribudli stovky kanalizácii v dedinách.

koumák
27. leden 2023, 22:34

PETER-Vídeň nemá ani Mochovce , ani Vážskou kaskádu a Gabčíkovo. Co vím, tak EE se v SR vyrábí tímto způsobem, Vojany na uhlí už nejedou, tak o co EK vůbec jde? Vy pohlupavé OZE nepotřebujete!

Jiří Syn
29. leden 2023, 23:23

S Vážskou kaskádou díru do světa neuděláte, ono se to nezdá ale ten průtok nic moc a nestoupá... vodní elektrárny jsou sice ceněné jako dobrý regulační prvek ale v celkových číslech nic moc.

A jinak vodní elektrárny sice ve Vídni nejsou (možná něco menšího na Donaukanalu) ale celkově v Rakousku činí citelně větší kapacitu i podíl než na Slovensku... ty výškové rozdíly jako v Alpách se holt na Slovensku (i v Čechách) těžko hledají.

Pravoslav Motyčka
29. leden 2023, 23:13

Jak koukám na vývoj Vaší země , pak od té doby co skončil FICO to s Vámi jde od 10ti k pěti. Byly jste na tom prakticky jako ČR dnes jste za Maďarskem na 77% EU....

Michal K.
30. leden 2023, 09:10

tak ale co cakate, ked si zvolime ludi, ktori predstavuju mix uplnej hluposti, neschopnosti a zakernosti. A o psychickych poruchach radsej pomlcim. Zdravy rozum to u nas zabalil a zdrhol.

Ale zas su veci, kde vieme prekonat kdekoho v okoli. Napr. v zadlzovani ...

Zbyněk Poisl
28. leden 2023, 10:16

Názorná ukázka bruselské diktatury. Slováci budou muset stavět větrníky ve Vysokých Tatrách.

Pravoslav Motyčka
29. leden 2023, 01:46

Slovensko je dnes už zase chudší než Maďarsko , jediné co se jim vede je energetika , kdy místo vyhazování peněz do OZE dostavují Mochovce. Až je dostaví pak jejich emise CO2 na obyvatele budou jedny z nejnižších v EU.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se